Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

2. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali 1 Kasım’da başlıyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » 2. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali 1 Kasım’da başlıyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Kültür ve Turizm Bakanlığının çatısı altında Türk dünyası sinemasının ortak kültürel değerlerle beslenmesi amacıyla düzenlenen Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali 1 Kasım’da başlıyor. ‘2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti’ seçilen Bursa’da 5 Kasım’a kadar sürecek festival, Kırgızların efsanevi kadın lideri Kurmancan Datka’nın hikâyesini konu edinen “Kurmancan Datka-Dağların Kraliçesi” filmiyle açılacak.

 

Türk dünyasının atası Korkut Ata’nın aziz hatırasına armağan edilen 2. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali için geri sayım başladı. Bursa’nın ev sahipliğinde 1 Kasım’da başlayacak festival, hem Türk dünyası sinemasını izleyicilerle buluşturacak hem de sinema sektör temsilcilerini bir araya getirecek. Kültür ve Turizm Bakanlığının çatısı altında Sinema Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Sinema Derneği iş birliğiyle Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, TÜRKSOY, TRT, Türk Hava Yolları, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Telif Hakları Genel Müdürlüğü ve Bursa Uludağ Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen festival, bu yıl 10 ülke ve yedi özerk bölge olmak üzere 17 coğrafyadan 52 filmi sinemaseverlerle buluşturacak. 

 

Festival kapsamında 1 Kasım’da Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek açılış töreninde, Kırgız yönetmen Sadyk Sher-Niyaz’ın imzasını taşıyan “Kurmancan Datka-Dağların Kraliçesi” filmi gösterilecek. Kırgızların, Çarlık Rusya’sına karşı verdikleri bağımsızlık mücadelesine öncülük eden efsanevi lider Kurmancan Datka’nın hikâyesini konu edinen film, 2015 yılında Kırgızistan tarafından Oscar’a aday gösterilmişti.

 

Fikret Amirov için anma konseri yapılacak, Türk Dünyası Sinema Zirvesi düzenlenecek

Festival kapsamında 3 Kasım’da Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Azerbaycan Kültür Bakanlığı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin iş birliğiyle Azerbaycanlı besteci Fikret Amirov'u Anma Yılı çerçevesinde “Fikret Amirov 100. Yılı ve Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa” konseri düzenlenecek. 4 Kasım’da ise Özbekistan’ın ev sahipliğinde ‘Özbek Sinema Günü’nün ardından bir gala gecesi düzenlenecek. Festival kapsamında ayrıca Türk Cumhuriyetleri'nden Bursa'ya gelen 200’e yakın sinema profesyoneli ile Türk sinemasının önde gelen isimleri bir araya gelecek. Türk Dünyası Sinema Zirvesi, Türk Dünyası'nın müşterek kültürel mirasının ortak yapımlara dönüşebilmesi için gerekli zemini sunacak. Festivalin son gününde ise kurmaca ve belgesel film türlerindeki yarışmanın kazananları ödüllerine kavuşacak. Ödül gecesinde 3 belgesel ödülü, 5 uzun metraj kurmaca ödülü, 8 Türk kültürüne katkı ödülü, 1 TÜRKSOY ödülü olmak üzere toplam 17 ödül sahiplerini bulacak. Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Kırgızistan Kültür Bakanları, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un davetlisi olarak 5 Kasım’da gerçekleşecek ödül gecesine katılacak. Ayrıca festivalle eş zamanlı olarak aynı gün Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Kültür Bakanları Daimi Konseyi 39. Dönem toplantısı da yapılacak.

 

“Derviş Zaim ile Ustalık Sınıfı”

Festivalde 2 Kasım’da Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde ‘Türk Sineması Formunu Arıyor” başlıklı oturum, 3 Kasım’da Tayyare Kültür Merkezi’nde yönetmen söyleşileri kapsamında “Derviş Zaim ile Ustalık Sınıfı” etkinliği de yapılacak. MBA Okulları Bursa Kampüsü’nde gerçekleşecek Karagöz ile Cırtdan (Parmak Çocuk) tiyatrosu hem çocukları hem yetişkinleri farklı dünyalara götürecek. Ayrıca festival boyunca ‘Festival Filmleri Afiş Sergisi’ de sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. 

 

İşte yarışacak filmler 

Festival kapsamında kurmaca film türünde 10, belgesel film türünde ise 14 film yarışacak. Festivalde ayrıca “Tarihi Panorama”, “Güncel İnsan Manzaraları”, “Turkuaz Belgesel Kuşağı” ve “Animasyon” kategorilerinde de filmler izleyicilerle buluşacak. Kurmaca filmlerde Türkiye’den Semih Kaplanoğlu’nun ‘Bağlılık Hasan’ filmi, belgesel bölümünde ise İsmet Arasan’ın yönettiği “Balkanların Türkçe Hafızası” filmleri yarışacak. Festivalin kurmaca film yarışma kategorisinde, Azerbaycan’dan yönetmenliğini Vagif Mustafayev’in yaptığı “Hayat Galiba Güzeldir”, Kazakistan’dan Begars Elubayev’in yönettiği “Issız Yurt”, Kırgız Cumhuriyeti’nden Taalaibek Kulmendeev’in yönettiği “Satılık Ev”, Özbekistan’dan Dilmurad Masaidov’un yönettiği “Kadının Kısmeti”, Türkmenistan’dan Arslan Eyeberdiyev’in yönettiği “İsterin”, İran’dan Behman ve Behram Ark kardeşlerin yönettikleri “Post”, Tataristan’dan Yulia Zaharova’nın yönettiği “Tarlan”, Hakasya’dan Yury Kuroçka’nın yönettiği “Elsa’nın Beyaz Yolu” ve Tuva’dan Roland Oorzhak’ın yönettiği “Çelik Rüzgârlar” filmleri yer alacak. 

 

Festivalin belgesel film yarışması bölümünde ise İran’dan “Tebriz’in İşgalinden Hatıralar”, Azerbaycan’dan “Dalan”, Türkmenistan’dan “Dutarın Avazı”, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden “Göçün Hikâyesi Arpalık”, Ukrayna’dan “Tercüman”, Gagavuz Yeri’nden “Beşalma”, Kazakistan’dan “Avrasya’nın Hükümranları”, Tataristan’dan “Tatarlar Yolda”, Saha Cumhuriyeti’nden “Gelecek Bizimdir”, Dağıstan’dan “Suliyeta”, Çuvaşistan’dan “Eski Volga’nın Sırrı”, Özbekistan’dan “İnsan Karanlığın Ardındaki Işık” ve Kırgızistan’dan “Kırgız’ın Yiğit Kızları” filmleri yarışacak. 

 

Festival filmleri Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi, Tayyare Kültür Merkezi, Zafer Plaza Cinetech Sinemaları ve Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak seyirciyle buluşacak. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

2. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali 1 Kasım’da başlıyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  TikTok kullanıcıları Sertab Erener’le 30 yıl öncesine gidiyor RKING ilk solosu “Kimse Bilmez” ile bomba gibi geliyor- Güncel Haberler Büyükşehir’in 22 yeni otobüsü seferlere başladı- Güncel Haberler Gelecek Partisinden Bir Heyet Günlerdir Elektriksiz Kalan Isparta’ya Çıkarma Yaptı- Güncel Haberler Nevşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Cumartesi Akşamı Perdelerini Açıyor- Güncel Haberler Ormanya’da hayvan bakıcılığı kursu verildi- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı? 3 Aralık 2023 Pazar Günü Reyting Sonuçları Açıklandı! Pazar Gecesi Ekranların Zirvesinde Hangi Programlar Var? 2 Aralık Cumartesi Reyting sonuçları Televizyon Ekranlarında Heyecanlı Mücadele: 1 Aralık Reyting Sonuçları Belli Oldu!

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat