2. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’nde ‘Özbek Sinema Günü’ coşkusu- Güncel Haberler

05.11.2022

0 Yorum

Kültür ve Turizm Bakanlığının çatısı altında Türk dünyası sinemasının ortak kültürel değerlerle beslenmesi amacıyla düzenlenen 2.

2. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’nde ‘Özbek Sinema Günü’ coşkusu- Güncel Haberler

Kültür ve Turizm Bakanlığının çatısı altında Türk dünyası sinemasının ortak kültürel değerlerle beslenmesi amacıyla düzenlenen 2. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’nde, ‘Özbek Sinema Günü’ coşkusu yaşandı.

 

1 Kasım’dan bu yana 10 ülke ve yedi özerk bölge olmak üzere 17 coğrafyadan 52 filmi sinemaseverlerle buluşturan 2. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, ‘Özbek Sinema Günü’yle coşkuyu katladı. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen yoğun katılımlı etkinlikte hem Özbek sinemasından seçkiler gösterildi hem de Özbek halk danslarından yemeklere, Özbek kültürüne ait değerlerler katılımcılarla paylaşıldı.

 

“Festivalin ötesinde kardeşlerin buluşmasını gerçekleştiriyoruz”

Festival kapsamında Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın ev sahipliğinde düzenlenen gala yemeği ise Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan ve özerk cumhuriyetlerden festival için Bursa’ya gelen sinema sektörünün önemli yapımcı, yönetmen, senarist ve oyuncuları ile Türkiye’den sektör temsilcilerini bir araya getirdi. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki gala yemeğinde kısa bir konuşma yapan Demircan, “Bugün burada bir arada olan sinemaya gönül vermiş herkes, aslında sadece sinema endüstrisinin bir parçası değil, Türk Dünyası’nın kültürel ve sosyal bütünleşmesinin de en önemli parçası. Bir sinema festivalinin ötesinde kardeşlerin buluşmasını gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki yıl Şuşa’da yine hep beraber olacağız” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Reyting Tv'ye abone olun        jakuzi   Tv yayın akışı  Araç proje İngilizce Kursu Bilgisayar takip programı Boyalı Polyester İplik

BENZER İÇERİKLER

SİNEMA KÖŞESİ

FACEBOOKTA BİZ