Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

22 Mart Dünya Su Günü’nde kurumaya yüz tutan “Marmara Gölü” için buluşma- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » 22 Mart Dünya Su Günü’nde kurumaya yüz tutan “Marmara Gölü” için buluşma- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Belediyeler Birliği Başkanı Tunç Soyer 22 Mart Dünya Su Günü’nde kurumaya yüz tutan Marmara Gölü’ne dikkat çekmek için “Marmara Gölü Yaşasın” etkinliğine katılacak. Soyer, Salihli’deki Tekelioğlu Köyü’nde yapılacak etkinliğe tüm Ege halkını da davet etti.

Ege Belediyeler Birliği koordinasyonu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZSU, Gölmarmara ve Çevresi Su Ürünleri Kooperatifi, GEMA Vakfı, Doğa Derneği, Ege Orman Vakfı ve Naturel Rotary Kulübü ortaklığıyla doğaseverler 22 Mart Dünya Su Günü’nde kurumak üzere olan Manisa’daki Marmara Gölü’ne dikkat çekmek için buluşacak. “Marmara Gölü Yaşasın” etkinliği 22 Mart saat 12.00’de Manisa Salihli’deki Tekelioğlu Köyü’nde yapılacak. Buluşmaya İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Belediyeler Birliği Başkanı Tunç Soyer de katılacak. Etkinliğe köy halkı ve sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere Manisa, İzmir ve çevre illerden yüzlerce doğaseverin gelmesi bekleniyor. Buluşmada yer almak isteyenler için 22 Mart’ta saat 09.30’da Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası önünden servisler kaldırılacak.

“Marmara Gölü Yaşasın” etkinliğiyle göldeki yaşamın ve balıkçılık faaliyetlerinin devam edebilmesi için göle su verilmesi gerektiğine dikkat çekilecek.

“Geçen yaz tamamen kurudu”
Başkan Tunç Soyer, 2011 yılından 2021 yılına kadar geçen 10 yıllık süreçte, tarım ve su politikalarındaki yanlış uygulamalar nedeniyle gölün yüzey alanının yüzde 98'lik bir kısmının yok olduğunu belirterek “Gölün ana besleme kaynağı olan Gördes Barajı’nda tutulan su, göle ulaşmadığı için Marmara Gölü geçen yaz aylarında tamamen kurudu. Burada yaşayan kuşlar ve balıkçılıkla uğraşan halk göç etmek zorunda kaldı. Göle ana kaynağından su verilmesi için Ege Belediyeler Birliği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak sivil toplum kuruluşları ve yerel halkla ortaklaşa çalışma yürütmeye başladık. Saha araştırmaları 2021 yazından beri sürüyor. 2021 yılında Gördes Barajı’ndan göle su bırakılması için Devlet Su İşleri’ne yazılı başvuruda bulunduk ama bu talebimiz yanıtsız kaldı” dedi.
Kış yağışları sonucunda gölü besleyen Gördes Çayı tabanının suya doymasının ardından, ivedilikle su bırakılması hâlinde gölün yeniden oluşabileceğine dikkat çeken Başkan Soyer, 22 Mart Dünya Su Günü’nde yapılacak etkinliğe de tüm Ege halkını davet etti.

65 bin su kuşu görülüyor
Manisa’daki kurumaya yüz tutan Marmara Gölü, birçok kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Göl, Türkiye’deki 184 önemli kuş alanından ve 305 önemli doğa alanından biri. Kış aylarında gölde yaklaşık 65 bin su kuşu görülüyor. Nesli tehlike altına girmeye yakın olan tepeli pelikan türünün dünyadaki nüfusunun yüzde 9’u kış aylarında Marmara Gölü’nde besleniyor.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

22 Mart Dünya Su Günü’nde kurumaya yüz tutan “Marmara Gölü” için buluşma- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Başkan Büyükakın’dan sağlık çalışanlarına; Cana cansınız, hakkınız ödenmez- Güncel Haberler Cevher Dudayev Mahallesi’ne Yeni Park- Güncel Haberler Covid-19’a karşı çocuklar için beslenme önerileri. Başkan Çerçioğlu: Çanakkale Zaferi, Bir Kahramanlık Destanıdır- Güncel Haberler Aktif Ventures’ın girişim sermayesi fonu Mindvest, ilk yatırımını B2Metric’e yaptı- Güncel Haberler Büyükşehir’in yüzde 50 hibeli fidan dağıtımı başladı- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Hudutsuz Sevda, Sakla Beni, Aldatmak! 7 Aralık Perşembe Reyting sonuçları şaşırtıyot! Reyting Arenasında Zafer Kimin? 6 Aralık 2023’ün En İyi Yapımı Hangisi? Reyting Zirvesindeki Zafer: Yabani Dizisi, 5 Aralık’ta Rakiplerini Eleyerek Tahtın Sahibi Oldu! Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat