reklam ver
25 Mart Küresel İklim Grevinde Milyonlarca Genç Sokaklarda Olacak- Güncel Haberler
  • Reyting TV
  • Gündem
  • 25 Mart Küresel İklim Grevinde Milyonlarca Genç Sokaklarda Olacak- Güncel Haberler
214 okunma

25 Mart Küresel İklim Grevinde Milyonlarca Genç Sokaklarda Olacak- Güncel Haberler

ABONE OL
23 Mart 2022 17:51
25 Mart Küresel İklim Grevinde Milyonlarca Genç Sokaklarda Olacak- Güncel Haberler
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Öğrenci soruyor  

25 Mart Cuma günü tüm dünyada milyonlarca, Türkiye’de ise binlerce genç sokaklara dökülecek. Talepleri net: Karar vericilerin, dünya liderlerinin iklim krizine karşı mücadelede anlamlı ve somut adımlar atmaları, bunu da hemen ve “İklim Adaleti” çerçevesinde gerçekleştirmeleri. “Kar Değil İnsanlar” sloganıyla gerçekleştirilecek greve, Türkiye’nin pek çok şehrinden gençler, kendi yaşadıkları bölgelerde kitlesel eylemler düzenleyerek katılıyor. Türkiye Genç İklim Hareketi  “İklim Acil Durumu” ilan edilmesini talep ediyor: change.org/iklimacildurumu 

 

“Kâr değil insanlar”

Genç iklim aktivistleri, 25 Mart’ta karar vericiler ve dünya liderlerinden iklim tazminatının ve iklim adaletinin sağlanmasını talep ediyorlar. İklim krizinden en az etkilenecek gelişmiş kuzey ülkeleri karbon emisyonlarının 92'sinden sorumlu iken; iklim krizinden en çok etkilenecek Asya, Afrika, Latin Amerika ve Orta Doğu’nun toplamının, karbon emisyonlarının 8'inden sorumlu olduğunu belirten genç iklim aktivistleri, “Dünya genelinde çeşitli toplumlar ve sektörlerin yardımıyla beraber önemsenmeyen, güçleri ellerinden alınan insanların gücü olalım. Beraber, bir sistem bir yuva yaratalım ki ön planda bizler olalım,” diyor.

 

Z Kuşağı: “İklim Acil Durumu İlan Edilmeli”

6 gençlik ekibi, Türkiye’de de “İklim Acil Durumu” ilan edilmesi için Change.org’da bir imza kampanya başlattı. İklim Grevi’nde dile getirecekleri taleplerini, “İklim Acil Durumu” başlığı altında topladılar. Bu talepler ülkemizde karbonsuz düzene geçişle ilgili bir eylem planı yapılmasını, merkezi yönetim ve yerel yönetimlerin gerekli düzenlemeleri yapmalarını içeriyor. 26 binden fazla imza topladıkları kampanyaya change.org/iklimacildurumu adresi üzerinden ulaşılabilir.

 

Dünyada 35 ülke, yerel, bölgesel yönetimler ile birlikte toplam 1 milyardan fazla insanın temsil edildiği 2012 farklı yönetim yapısı iklim acil durumu ilan etti. İklim acil durumu ilan eden ülkeler arasında; Arjantin, Kanada, Avustralya, Avrupa Birliği ülkeleri ayrı ayrı ve Avrupa Birliği bölgesel birlik olarak, Amerika Birleşik Devletleri, Malta, Yeni Zelanda, Güney Kore, Japonya var. 

 

Türkiye 2030’a Kömürden Çıkmalı

İklim İçin Gençlik Türkiye ekibi, Türkiye’nin iklim krizi ile mücadele etmek için açıkladığı 2053 net sıfır karbon hedefine ulaşmak için acilen 2030 yılına kömürden çıkılacağının açıklanmasını talep eden bir imza kampanyası başlattı. (Kampanyaya buradan ulaşabilirsiniz: change.org/komurdencikis)

 

25 Mart Küresel İklim Grevi’nde de gençler, karar vericilerden, karbonsuz bir gelecek için “Kömürden Çıkış Eylem Planı” açıklanmasını talep edecekler.

 

 

Türkiye’deki İklim Grevi Programları

İzmir / 25 Mart 18.00 Alsancak Gar

Hatay / 25 Mart 17.00 Antakya Köprübaşı 

Bursa / 25 Mart 14.00 Görükle Spor Parkı, Nilüfer (Nilüfer Gençlik Evi)

Tekirdağ / 25 Mart 17.30 Hasan Ali Yücel Meydanı, Süleymanpaşa 

İstanbul / 25 Mart 17.00 Barbaros Meydanı, Beşiktaş

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

akor   online diyet   reklam ver   kazalı araç alım   promosyon şemsiye
akor     reklam ver   kazalı araç alım   promosyon şemsiye

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sponsorlar kazalı araç alım - Promosyon şemsiye - nakliyat - Online Diyet - akor - Malatya rent a car - en iyi evden eve nakliyat - düğün dansı - evden eve nakliyat - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - Nakliyat