Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

AÇEV’den çocukların geleceğine ışık tutacak sanat projesi: “Bir Kare Bin Çocuk”- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » AÇEV’den çocukların geleceğine ışık tutacak sanat projesi: “Bir Kare Bin Çocuk”- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), her çocuğun hayata eşit fırsatla başlayabilmesi için yürüttüğü projelere bir yenisini ekledi. “Bir Kare Bin Çocuk” projesiyle AÇEV’in hayaline ortak olan sanatçı Mehveş Demiren, el emeğini toplumsal faydaya dönüştürecek 2000 parçalık bir seramik koleksiyonu üretti. Farklı motiflerin ifade bulduğu seramiklerin satışından elde edilecek gelirle çocukların gelişimine ve eğitimine katkıda bulunulması hedefleniyor.

 

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), erken yaştaki her çocuğun güvende, sağlıklı, mutlu ve öğreniyor olması için projeler geliştirmeye devam ediyor. “Bir Kare Bin Çocuk” adlı bağış projesinde seramik sanatçısı Mehveş Demiren ile iş birliği yapan vakıf, projenin tanıtımı için 6 Temmuz’da Şerefiye Sarnıcı’nda bir etkinlik düzenledi. AÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ayşecan Özyeğin Oktay ve Genel Müdür Senem Başyurt’un ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte, sanatçı Mehveş Demiren’in proje için tasarladığı seramik koleksiyonu ilk kez sergilendi. 

 

“Bir Kare Bin Çocuk” projesi, 10×10 cm boyutunda toplam 2000 adet seramik karesinden oluşuyor ve koleksiyonda 26 özgün geometrik motif, farklı renklerde çoğaltmalarla yer alıyor. Satın alınan 500 TL değerindeki her bir kare, çocukların gelişimlerini desteklemek üzere bağışa dönüşüyor. Yapılan her bağış birkarebincocuk.com web sitesinden takip edilebiliyor. Ekranı kaplayan seramik eserler yerini birer birer, geleceğe umutla bakan çocukları temsil eden bir fotoğrafa bırakıyor.

 

“Bireyin gelişimi ilk 6 yılda şekilleniyor”

Etkinlikte yaptığı konuşmada erken çocukluğun önemine dikkat çeken AÇEV Genel Müdürü Senem Başyurt, tıpkı kilin yaşken emekle yoğrulup seramiğe dönüşmesi gibi, bireyin geleceğinin de yaşamın ilk yıllarında şekillendiğine değinerek, “Araştırmalar bu dönemde kazanılan temel bilgilerin, alışkanlıkların ve kişilik özelliklerinin hayatın geri kalanını şekillendirdiğini ve bu dönemde açılan farkın ileride kapatılmasının zor olduğunu gösteriyor. Bu nedenle AÇEV olarak çocuğun gelişiminin çok hızlı olduğu ilk 6 yılı çalışmalarımızın odağına alıyor, anne ve babaları ebeveynlik rollerinde desteklemek için çeşitli projeler ve uygulamalar geliştiriyoruz.” dedi. 

 

Şimdi Bir Kare Bin Çocuk projesiyle amaçlarına bir adım daha yaklaştıklarını söyleyen Başyurt, sözlerini şöyle sürdürdü: “Değerli sanatçımız Mehveş Demiren, AÇEV’in her çocuğun hayata eşit fırsatla başlaması hayaline ortak olarak, 2000 karelik bu eşsiz koleksiyonu yarattı. Çocukların daha sağlıklı, mutlu ve başarılı bireylere dönüşmesine sağladığı değerli katkı için kendisine ve projeye katkıda bulunan tüm eğitim gönüllülerine içten teşekkürlerimizi sunuyorum.” 

 

Bir çocuğun hayatını değiştirmek bir kareyle başlıyor

El emeğinin toplumsal faydaya dönüşmesi yolunda iki yıllık zorlu bir yolculuğun ardından, 26 farklı geometrik motifin ifade bulduğu 2000 karelik bir seramik koleksiyonuna hayat veren Mehveş Demiren, ‘Bir Kare Bin Çocuk’ projesini AÇEV ile hayata geçirmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek şunları söyledi: “Tamamlamamın iki yıl aldığı bu projeye kusursuz olmayan seramikleri de özellikle dahil ettim. Çünkü kimse hata yapmaktan muaf değil, ancak birbirimizi dinleyerek ve yardımlaşarak hatalarımızı azaltabiliriz. Eğitim gibi hata yapma lüksümüzün olmadığı bir alanda ise bu konuda uzman bir sivil toplum kuruluşuyla bir araya gelmek, fikir alışverişi yapmak büyük önem taşıyor. AÇEV 25 yıldır yakından takip ettiğim, çok anlamlı işlere imza atan bir vakıf. ‘Bir Kare Bin Çocuk’ projesiyle, çok önemsediğim bir konuya, çocukların eğitimine, değer verdiğim bir sivil toplum kuruluşuyla birlikte katkıda bulunacağım için gururluyum.” 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

AÇEV’den çocukların geleceğine ışık tutacak sanat projesi: “Bir Kare Bin Çocuk”- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  İranlı Sanatçı Ali Rıza Ghorbani İstanbul 4. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali’nde 4 Ekim’de AKM’de- Güncel Haberler ‘Uluslararası Türk Kültürü Sempozyumu’ Keçiören’de başladı- Güncel Haberler Kabahat Filminin Ekibi 10. Boğaziçi Film Festivali’ndeydi- Güncel Haberler 21 Mart Pazar Reyting sonuçları Vodafone’un “Ben Varım” Belgeseli 3,3 Milyon İzlemeye Ulaştı- Güncel Haberler Paymes, kullanıcılarına özel geliştirdiği Gelir Paylaşım Modeli’ni duyurdu- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Hudutsuz Sevda, Sakla Beni, Aldatmak! 7 Aralık Perşembe Reyting sonuçları şaşırtıyot! Reyting Arenasında Zafer Kimin? 6 Aralık 2023’ün En İyi Yapımı Hangisi? Reyting Zirvesindeki Zafer: Yabani Dizisi, 5 Aralık’ta Rakiplerini Eleyerek Tahtın Sahibi Oldu! Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat