Aileler bebekleri için doğal tarıma EVET dedi- Güncel Haberler

16.07.2021

Kişi Okumuş

0 Yorum

Aileler bebekleri için doğal tarıma EVET dedi- Güncel Haberler

Alışveriş yaparken doğal tarımla üretilen ürünlerin ne anlama geldiği gerçekten biliyor muyuz? Gıda üreticisi İsviçreli Hero Baby, bebeklerin sağlıklı gelişimi için doğal tarım hakkında farkındalık yaratan bir araştırmaya imza attı, ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı.

 

135 yıllık İsviçreli bir mirasın temsilcisi olan Hero Baby Türkiye, uluslararası bağımsız bir araştırma şirketi ile birlikte gerçekleştirdiği, 6-36 ay arasında bebek sahibi olan ebeveynlerle beraber yaptığı tüketici araştırmasında ebeveynlerin doğal tarım bilincine odaklandı. Araştırmada yer alan ebeveynlerin yüzde 47’si bebek ve küçük çocuklarına herhangi bir yiyecek satın alırken öncelikli olarak ürünün doğal olup olmadığına dikkat ettiklerini belirtti ve bu da toplam katılımcıların en dikkat ettiği nokta olarak ön plana çıktı. Yapılan araştırmada ayrıca katılımcıların neredeyse yüzde 90’ının organik ve doğal tarım kavramlarına hakim olduğu ve aralarındaki farkları bildiklerini gösterdi.

İnsanın, toprağa ve bitkilere gereksiz işlem ve müdahalelerinden uzak ekim ve hasat üzerine kurulu tarım yapma yolu doğal tarım olarak biliniyor. Zirai ilaçlama yapılmayan bu yöntemde zararlı böceklerin ilgisini çeken bitkileri kullanmak gibi toprağın doğal yöntemlerle savunulması amaçlanır. Doğal tarım sayesinde toprağın kendi haline bırakılmasından dolayı verim artar, zengin bir mineral, vitamin deposuna dönüşen tarlalarda yüksek besleyicilik değerine sahip ekinler yetişir. 

Annelerin mutfak destekçisi Hero Baby Türkiye, bebek ve küçük çocuklarla buluşturduğu her bir üründe doğal tarım bilincini ve uygulamalarını benimsiyor. Ürünlerinin hazırlanması için ise temin ettiği sebze, meyve ve tahılların üreten çiftçilere doğal tarım konusunda eğitimler vererek, bu konuda farkındalık çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca bunu sadece sahada uygulamakla kalmayıp, ebeveynlerin dikkatini çekecek iletişim çalışmaları ile doğal tarım bilincini yıllardır tüketicilerine aktarmaya özen gösteriyor. Bu doğrultuda yapılan araştırma kapsamında tüketiciler, çocukları için daha sağlıklı, doğal ve güvenilir olduğuna inandıkları “doğal tarım” ile üretilmiş ürünlerini tercih ettiklerini ifade etti.

Tüketicilerin yüzde 99’u bebekleri için doğal tarımla üretilmiş ürünleri almak istiyor

Yapılan araştırmada ailelerin yüzde 99’u bebeklerinin sağlıklı beslenmesi için doğal tarımla üretilmiş ürünleri almak istediklerini belirtti. Doğal tarımla üretilen ürünleri, herhangi bir kimyasal kalıntı içermeyen ve doğal olarak sağlıklı gıda ile ilişkilendiren tüketicilerin yüzde 52’si ise bu ürünlerin çevreye de duyarlı olduğu için önemli olduğunun altını çizdiler. Ebeveynlerin yüzde 64'ü ise pestisitlerin sağlığa olumsuz etkisinin farkında olduğunu belirtiyor ve doğal tarımla üretilen ürün tercihlerinin nedenleri arasında bu etkiyi öne çıkarıyor.

Doğal tarım ürünlerinde pahalı algısı tercihleri etkiliyor

Yapılan araştırmada ailelerin yüzde 84’ü doğal tarımla üretilen ürünlerin pahalı olduğunu düşünürken, yüzde 73’ü ise doğal tarımla üretilen gıdalara ulaşmanın zor olduğunu belirtti. Tüketicilerin yüzde 71’i ise doğal tarım ürünlerine bebekleri için daha fazla ödemeyi hazır olduklarını ifade etti.

Doğal tarım denince tüketicilerin aklına ilk kimyasal içermemesi geliyor

Doğal tarım bilinci konusunda yapılan araştırmada tüketicilerin yüzde 37’si doğal tarım kavramını duyduklarında akıllarına ilk gelen ise ürünün kimyasal bir madde içermemesi oluyor.  Yüzde 12’lik bir grup ise ürünün insan elinden bağımsız organik bir şekilde yetiştiğini düşünüyor.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz