Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Anadolu Efes’ten tarımsal ekonomiye 800 milyon TL katkı- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Ekonomi » Anadolu Efes’ten tarımsal ekonomiye 800 milyon TL katkı- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Adıyaman’da gerçekleştirilen arpa hasadı etkinliğinde konuşan Anadolu Efes Bira Grubu Başkanı ve CEO Can Çaka, “Anadolu Efes olarak kurulduğumuz günden bu yana sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla tarım sektörüne katkı sağlıyoruz. Ziraat mühendislerimiz tarafından geliştirilen tescilli 17 arpa tohumumuz ve 7 şerbetçi otu çeşidimiz bulunuyor” dedi. 2022 yılında tarımsal ekonomiye yaklaşık 800 milyon TL katkı sağlayacağı öngörülen şirket, 3 ayrı üniversite ile de bilimsel çalışmalara başladığını duyurdu. Kuraklığa dayanıklı yeni tohumların geliştirilmesi, arpa çeşitliliğinin, verimin ve kalitenin daha da artırılması bu çalışmaların odağında olacak. 2018 yılından bu yana Akıllı Tarım uygulamaları üzerinde çalışmalar yapan Anadolu Efes, ayrıca çiftçilerin sürdürülebilir tarım uygulamaları ile ilgili yetkinliklerinin geliştirilmesini de sağlıyor. Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Onur Altürk ise “Türkiye’de maltlık arpanın en önemli alıcısı konumundayız. Pandemi sonrasında içinden geçtiğimiz zorlu dönemde çiftçilerimizi desteklemek ve maltlık arpa üretiminin sürdürülebilirliğini güvence altına almak için çiftçilerimize toplam 10 milyon TL’ye varan bir “Çiftçi Teşvik Paketi” sunduk” dedi.   

 

Bilim insanları ve akademisyenler, iklim krizinin tarım ve gıda güvenliği üzerindeki etkileriyle mücadelede agroekolojik çözümlere işaret ediyor. Kurulduğu günden bu yana tarım sektörüne verdiği destekle bilenen Anadolu Efes de bu kapsamda, Anadolu topraklarının kadim tarım pratiklerini, iklim değişikliği karşısında daha dirençli hale getirecek projeler üzerinde çalışıyor. Şirketin tarım alanında yaptığı çalışmaların detayları, arpa üretiminin yapıldığı illerden Adıyaman’da yapılan hasat etkinliğinde basınla paylaşıldı. 

 

Anadolu Efes Bira Grubu Başkanı ve CEO Can Çaka, etkinlikte yaptığı konuşmada şu bilgileri aktardı: 

“Arpa bizim üretimimizin en hayati ham maddesi, aynı zamanda dünyada kültüre alınmış en eski tahıllardan biri ve belki de en önemlisi. Bu nedenle Anadolu Efes olarak biz arpanın geçmişiyle, bugünüyle ve geleceğiyle çok ilgiliyiz.

 

En önemli paydaşlarımızdan biri olan çiftçilerimizle kurulduğumuz günden bu yana omuz omuza çalışarak, ham maddelerimizin kalitesini güvence altına alıyoruz. Gelecek nesillere cömert topraklarımızı aktarabilmek için de sürdürülebilir tarım uygulamaları konusunda çiftçilerimizin yetkinliklerini geliştiriyor, onlara gerekli araçları sunuyoruz.

 

1982’den bugüne Tarımsal Ürün Geliştirme Departmanı’nda Ar-Ge çalışmalarıyla kendi tohumlarını geliştirdiklerine dikkat çeken Çaka, tescilli 17 arpa tohumlarının bulunduğunu söyledi.  Can Çaka sözlerine şöyle devam etti; “Son yıllarda kuraklığa dayanıklı tohumların geliştirilmesi, verimliliğinin artırılması ve tohumların uluslararası standartlarda kimliklendirilmesine daha da ağırlık veriyoruz.

 

Bu bağlamda Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Konya Selçuk Üniversitesi ile iş birliğinde yeni bilimsel çalışmalara başladık. 

 

Bu sezon Türkiye’nin tarımsal ekonomisine katkımızın yaklaşık 800 milyon TL seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz.”

 

Onur Altürk: “Çiftçiler üzerindeki ekonomik yükü hafiflettik.”

Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Onur Altürk ise yaptığı konuşmada, 

 

2021-2022 sezonunda Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgesi olmak üzere toplam 330.000 dekarlık, yani yaklaşık 45 bin futbol sahası büyüklüğünde bir üretim alanından arpa tedarik ettiklerini ifade etti.  

 

Türkiye’de maltlık arpa üreten ilk bira şirketi olduklarını söyleyen Altürk, “Pandemi sonrasında içinden geçtiğimiz zorlu dönemde çiftçilerimizi desteklemek ve maltlık arpa üretiminin sürdürülebilirliğini güvence altına almak için toplam 10 milyon TL’ye varan bir ‘Çiftçi Teşvik Paketi’ sunduk” dedi. Sertifikalı tohum dağıtımını da bu sezon 50 artıran Anadolu Efes, böylelikle çiftçilerin ihtiyaç duyduğu gübre gibi tarımsal girdiler için finansal destek sağladı. 

 

Doğal kaynakların sorumlu kullanılması gerekliliğine dikkat çeken Altürk, çiftçileri akıllı tarım uygulamaları kapsamında teknoloji ile tanıştırmanın yanı sıra sürdürülebilir tarım uygulamaları konusundaki yetkinliklerini artırmak için eğitim programları sunduklarını vurguladı. Şirket bu konuda akademisyenlerle ve tedarikçilerle birlikte çalışıyor. Altürk, kendi ziraat mühendislerinin de sürekli sahada çalışmaları takip ettiğini ve çiftçiler ile omuz omuza onlara danışmanlık verdiğini belirtti. Tarım Orman Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de yıllık ortalama 6 ila 7 milyon ton arasında arpa yetiştiriliyor. Ancak bunun sadece yüzde 1,5-2’sinin maltlık arpa olarak bira üretiminde kullanılmaya uygun olduğunu ifade eden şirket yetkilileri, Türkiye’de yetişen maltlık arpa miktarının ihracat yapılabilecek seviye gelmesi için çalıştıklarının altını çizdi. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Anadolu Efes’ten tarımsal ekonomiye 800 milyon TL katkı- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Başkan Böcek RUNTALYA heyecanına ortak oldu- Güncel Haberler Eğitim kurumları siber saldırıya uğruyor çocukların kişisel verileri tehlikeye giriyor- Güncel Haberler Güneş Yanığına Karşı 12 Etkili Öneri- Güncel Haberler Airbus ve CFM Int. hidrojen ile uçmaya öncülük ediyor- Güncel Haberler Raf ve Kasa Fiyatlarına Sıkı Denetim- Güncel Haberler Kazıklı’da Kaçak İskeleler Yıkılıyor- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Hudutsuz Sevda, Sakla Beni, Aldatmak! 7 Aralık Perşembe Reyting sonuçları şaşırtıyot! Reyting Arenasında Zafer Kimin? 6 Aralık 2023’ün En İyi Yapımı Hangisi? Reyting Zirvesindeki Zafer: Yabani Dizisi, 5 Aralık’ta Rakiplerini Eleyerek Tahtın Sahibi Oldu! Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat