Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Aşkın Anatomisi

Ana Sayfa » Blog » Aşkın Anatomisi
Google News Abone Ol

Terapiye mi ihtiyacın var sevgiliye mi? Günümüzde çoğu insan acılarından, travmalarından ya da yalnızlığından kaçmak için ilişki arıyor… Çok başıma geldi bu geçen sene biriyle flört etmiştim. Çocuk şehre yeni taşınmış, hiç arkadaşı yok, ailesini ve evini özleyen, kendine güveni olmayan, terapiye giden biriydi. Bana shutter island filmindeki hasta adam gibi ruh halim demişti ilk tanıştığımızda. Benim enerjimi, pozitifliğimi ve neşemi sevmişti… Onun depresif, enerjisiz ve mutsuz ruh haline iyi geliyordum çünkü. Zıtlar birbirini çekmişti işte artı ve eksi, tanışır tanışmaz üstüme atlamıştı adeta, hep aramalar mesajlar sonra görüşmek istemeler… Hemen bana özelini ve içini açmıştı çünkü kurtarıcı arıyordu. 3. buluşmada seni seviyorum demişti ben de karşılık vermedim diye küsüp bozulmuş sonra da iltifatlar edip arayı ısıtmıştı.

Diğer buluşmada da sevişmek isteyip reddedilince ağlamaya başlamıştı…

Tamamen bir duygusal kriz yaşıyordu. Böyle duygularını abartılı, coşkulu ve hızlı yaşayan yalnız insanların toksik olduğunu yeni yeni fark ediyorum… Daha seni tanımadan seven, övgüler düzen insanlar… Seni seviyorum sen de beni sev diye çırpınan, sevgili olalım diye ısrar eden… Sadece kan emmek isteyen ama kendi içinde acı çeken insanlar. İnsan acıdığı için aşık olmamalı. İnsan yalnız kaldığı için de aşık olmamalı. Evet insan en zayıf ve güçsüz olduğu zaman aslında en aşka düşmeye yakın olduğu zamandır ama bu sağlıklı ve bilinçli aşk değildir. O sadece can simididir. Eski erkek arkadaşım beni hayatının mucizesi olarak görmüştü. Benle tanıştığında hayatı berbattı, ilaç kullanıyor ve terapiye gidiyordu. Bunları başta bilmiyordum tabi zamanla söyledi. Benle tanıştığından beri bunları bıraktığını, gerek duymadığını çünkü benim ona çok iyi geldiğimi söyledi ve 2 ay dayanabildim sadece ona. Gitgellerine, dengesiz, olgun olmayan hasta tavırlarından yıldım ve kaçtım. Her zaman sevgi, ilgi ve bakım dilenmesi gerçekten tüketti beni… Kimse kimsenin terapi merkezi değil, kimseye sen benim süper kahramanımsın ve beni sevginle kurtaracaksın sorumluluğu yüklemeyin zorla. Herkesin kahramanı kendisidir çünkü. Bu nedenle de psikolog ve psikiyatrlara da çokça aşık olunur. Yargılamadan, sizi dinleyen, şefkat ve ilgi gösteren ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan insanlar çünkü. Yakınlaştığınız zaman herkesin travmaları ve sorunları var ve evet ailenden yakın arkadaşından veya sevgilinden bunları tamamen ayıramazsın.

Seni seven ve yakınındaki insan tabii ki seni her halinle kabul etmeli ama her şeyin belli bir dozu var. Geçen biriyle tanıştım. 7 yıllık ilişkisini bitirmiş, sevgilisi borderline hastalığı olan bir hemşireymiş.Gitgellerini idare etmekten yoruldum 7 yıl boyunca dedi, onun sayesinde psikoloji bilgim arttı, ona yardım etmek için resmen bölümü okumuş gibi kitap okudum dedi. Çocuk gerçekten tükenmiş ve yorulmuştu… Aynı şekilde başka bir arkadaşım 1 yıllık eski bir ilişkisi için benzer şeyleri söyledi. 2. ay ağlamaya başladım dedi… Çünkü hep benden bir şeyler istiyordu ve sınırlarımı ihlal ediyordu ama ona hayır diyemiyor ve hep ilgilenmek zorunda hissediyordum çünkü beni kendine zarar vermekle tehdit ediyor ve suçlu hissediyordu dedi. Benzer şeyler hem arkadaş hem de ilişkilerimde çokça başıma geldi hayatımda. Gerçekten böyle insanların yardıma ihtiyacı var. Kimse bi ayrılık, bi terk edilme vs için kendine zarar verme ve öldürme seviyesine gelmemeli. Karşı tarafa da vicdan azabı yaratacak sorumluluklar yüklememeli. Böyle insanların yarattığı korku ve acılar yüzünden bu kişinin partneri olan insanlar yok yere kendilerini suçlu, bakıcı ve verici hissediyor ve yoruluyor. Yeni ilişkilere girmeye çekiniyorlar yine sevgim ve iyi niyetim süistimal edilir ve kullanılır mı diye. O nedenle başta sınırların net olduğu, abartılı ve boş lafların olmadığı, dengeli ve yavaş giden ilişkiler en güzeli ve özeli… Bakın hayatınızda güzel sağlam giden tüm ilişkilere, bu ortak noktayı göreceksiniz. Çabuk yanan, çabuk da söner… ve doğru insanlar size sevgiden önce güven verir. Libidonuzla mı hareket ediyorsunuz yoksa mantığınızla mı bunu fark edin ve ona göre adımlar atın.

Aşkın Anatomisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Seri üretime hazırlanan GÜNSEL, ekibini büyütmeye devam ediyor!- Güncel Haberler Ankara Dershaneleri ve yorumları Çiftlikköy’de Marmara Denizi İçin Sahil Temizliği- Güncel Haberler Diskdünya dönmeye devam ediyor! Türkiye’nin en büyük fosil ağacı Beylikdüzü’nde- Güncel Haberler Santa Farma İlaç ve Teknolojide Kadın Derneği 100 Kadını Geleceğe Hazırlıyor- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Hudutsuz Sevda, Sakla Beni, Aldatmak! 7 Aralık Perşembe Reyting sonuçları şaşırtıyot! Reyting Arenasında Zafer Kimin? 6 Aralık 2023’ün En İyi Yapımı Hangisi? Reyting Zirvesindeki Zafer: Yabani Dizisi, 5 Aralık’ta Rakiplerini Eleyerek Tahtın Sahibi Oldu! Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat