Aşkın Anatomisi

09.02.2021

0 Yorum

İnsanların görünüşü veya imajı değil size nasıl hissettirdiği daha önemlidir. Daha iyi olana değil, seni daha iyi hissettirene ve daha iyi yapacak olana git demiş ünlü bir yazar olan Erich Fromm da. Herkes için iyi aynı değildir. bu nedenle de insanın kendini tanıması, neyin iyi ve kötü geldiğini görmesi ve bilmesi gerekir. bu nedenle de […]

Aşkın Anatomisi

İnsanların görünüşü veya imajı değil size nasıl hissettirdiği daha önemlidir. Daha iyi olana değil, seni daha iyi hissettirene ve daha iyi yapacak olana git demiş ünlü bir yazar olan Erich Fromm da.

Herkes için iyi aynı değildir. bu nedenle de insanın kendini tanıması, neyin iyi ve kötü geldiğini görmesi ve bilmesi gerekir. bu nedenle de yaşaması vücuduna ve zihnine hem yararlı hem zararlı mikropları sokması gerekir. çünkü düşmeden yürüme öğrenen bebek olmadığı gibi, hata yapmadan başaran da yoktur bu hayatta.

Biriyle birlikteyken hissettiğiniz duygu, onu düşündüğünüzde, resmine baktığınızda, telefonda sohbet ettiğinizde ya da ardından sizde kalan duyguları inceleyin. Bu bir şarkı, sanat eseri, youtuber bile olabilir… O insan veya paylaştıkları size iyi geliyor mu, gelmiyor mu? size nasıl hissettiriyor? işte asıl mesele bu. Sonunda sizi huzurlu, mutlu ve daha iyi hissettirene doğru çekildiğinizi göreceksiniz.

Aşk ilk bakışma ve tanışmada oluşan bir elektrik ve sıcaklık ile ufak şekilde başlar ve görüşme, paylaşım ve etkileşim arttıkça da artar. Karşı tarafı tanıma isteğinin yoğunlaşması, ortak noktaların bulunması, tanıdıkça ve vakit geçirdikçe artan hayranlık ve ilgi ile de büyür. Tabii bu sürede tam tersi soğuma ve uzaklaşma da meydana gelir ama iyi senaryoda bu büyür ve artar. Karşı tarafa bağlanma ve güven duyma başlar. Bu artık basit bir hoşlanma ve beğeniden daha çok sevgi ve derin arkadaşlığa evrilmeye başlar. Arada olan ufak tartışma ve sorunlar da iki tarafın da çabası ile çözülür ve ara bulunmaya çalışılır.

İlk başta yükselerek ve pozitif giden bu bağlanma ve ilişkinin gelişme-yakınlaşma grafiği, daha sonra sabit bir çizgiye dönüşür. İki taraf da ilişkiyi normalize edip eski hayatlarına adapte etmiştir. Bu aşamada partnerin net olarak artı ve eksileri görülür ve önceki stepte olan pembe gözlük evresi sona erer. Burada sevgi test edilmeye başlanır. Basit bir hoşlanma ise ilişki burada sona erer ve yeni aday arayışına girilir ya da kabuğa çekilinir. Kusurlar tolere edilecek düzeyde ve mutluluk daha fazla ise, ilişkiye devam edilir…

Yazar: Karyowski

KaryowskiReyting Tv gönüllü köşe yazarı

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Reyting Tv'ye abone olun      jakuzi   Tv yayın akışı

BENZER İÇERİKLER

SİNEMA KÖŞESİ

FACEBOOKTA BİZ