Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’ndan Temiz Okyanuslar ve Denizler İçin Harekete Geçme Çağrısı- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’ndan Temiz Okyanuslar ve Denizler İçin Harekete Geçme Çağrısı- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve Smurfs (Şirinler) iş birliğinde tüm dünyada ortaklaşa düzenlenen küresel farkındalık girişimi #EUBeachCleanup (Sahil Temizleme Kampanyası) için Türkiye’de de 20 Ekim- 9 Kasım tarihleri arasında bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Avrupa Birliği Bilgi Merkezleri aracılığıyla Çanakkale, İstanbul, Van, Samsun, Trabzon ve Şanlıurfa’da denizlerdeki kirliliğe dikkat çekmek amacıyla sahil temizleme ve dalış aktiviteleri hayata geçirilecek. 

 

Bu yılın Avrupa’da ‘Avrupa Gençlik Yılı’ ilan edilmesi nedeniyle #EUBeachCleanup2022 etkinliklerinin odağında gençler yer alıyor. Kampanya kapsamında gençler sahillere inecek, temiz okyanuslar ve deniz ekosisteminde biyoçeşitliliğin korunmasına yönelik farkındalık oluşturacaklar. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut 20 Ekim 2022 Perşembe günü etkinliklere katılarak deniz kirliliği ile mücadelede harekete geçme çağrısına katkı verecek. Kampanya kapsamında bu yıl Çanakkale’de 23 metre uzunluğunda denizlerdeki kirlenmeye dikkat çeken ‘Dijital Okyanus Tüneli’ ziyaret edilebilecek. 

 

Dünyada Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve Smurfs (Şirinler) iş birliğinde yürütülen küresel Sahil Temizleme Kampanyası’nın Türkiye ayağında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Avrupa Birliği Bilgi Merkezleri aracılığıyla yoğun bir ‘sahil temizliği’ takvimi oluşturdu. Bu kapsamda Çanakkale, İstanbul, Van, Samsun, Trabzon ve Şanlıurfa’da çeşitli farkındalık etkinlikleri hayata geçirilecek. Temiz, plastiksiz okyanuslar için küresel çapta düzenlenen farkındalık kampanyasının Türkiye ayağında deniz ekosisteminde biyoçeşitliliğin korunmasına dikkat çekilecek. Deniz kirliliğiyle mücadele için harekete geçme çağrısı yapılacak. Etkinlikler kapsamında Çanakkale’de Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’un da ziyaret edeceği 23 metre uzunluğunda bir Dijital Okyanus Tüneli kuruldu. Dijital okyanusta gezinme deneyimi ile deniz kirliliği ile mücadelede kirliliği kaynağında yok etmenin, daha az tüketmenin, geri dönüşümün önemi gözler önüne serilecek. Tünelin sonunda gelindiğinde plastiksiz ve temiz bir deniz yaşamı için neler yapılmalı sorusuna hazırlanan bilgi ekranından cevap bulunabilecek. 

 

Gençler en büyük sorumluluk sizde! 

Avrupa Birliği’nin 2022 yılını tüm Avrupa’da ‘Avrupa Gençlik Yılı’ ilan etmesi nedeniyle bu yıl Sahil Temizleme etkinliklerinde gençler aktif rol alıyor, kendi ekiplerini oluşturuyor, Sivil Toplum Kuruluşları ile iş birliği halinde farkındalık çalışmalarına katılıyor. Deniz ekosistemindeki biyoçeşitliliğin korunmasına dikkat çekiyor.

 

Sahillere iniyoruz ve temizlik yapıyoruz

Bu kapsamda Türkiye’de gençler 21 Ekim’de Samsun’da Atakum Sahilinde olacaklar. Şanlıurfa’da 20-24 Ekim tarihlerinde 10 gün boyunca Halfeti Gölü’nü yine gençler temizleyecek, 10 günün sonunda göl çevresinde ağaç dikimi yapacak. Van’da, “Avrupa Birliği Sahil Temizliği: Van Gölü'nü Kurtarmak” etkinliği gerçekleştirilecek. İstanbul’da 1 Kasım tarihinde Şile sahilinde de gençler olacak ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ile plaj kirliliğine ve deniz çöpüne dikkat çekecekler. Trabzon’da ise 9 Kasım 2022 tarihinde Arsın Plajı’nda “Avrupa Birliği Sahil Temizliği: Trabzonlu Çocuklar Deniz Çöpüne Karşı Birleşti” etkinliği düzenlenecek.

 

Çanakkale’de halka açık dijital okyanus tüneli

Avrupa Birliği Sahil Temizleme Kampanyası için Çanakkale’de, Çanakkale Belediyesi iş birliği ile Dijital Okyanus Tüneli kuruldu, mercanlar, deniz kestaneleri gibi deniz canlılarının görülebileceği deniz ekosistemi birebir tasvir edildi. Çanakkalelilerin 20-21-22 Ekim 2022 tarihlerinde ücretsiz ziyaret edebileceği Dijital Okyanus Tünelinde sona doğru ilerledikçe deniz kirliliğine şahit olunacak. Deniz ekosisteminde biyoçeşitliliğin korunmasına dikkat çekilecek, tünelin sonunda ziyaretçiler bilgi ekranından deniz ekosisteminin korunmasına yönelik yapılması gerekenler konusunda bilgi alabilecek.

 

Büyükelçi Meyer-Landrut Çanakkale’yi ziyaret edecek

Küresel çapta düzenlenen Avrupa Birliği Sahil Temizleme Kampanyası ile vatandaşların sahil temizleme aktivitelerine katılmaları sağlanarak mikro davranış değişikliklerine gitmeleri teşvik ediliyor. Kampanya ile Avrupa Yeşil Mutabakatı, okyanuslar, denizlerle ilgili tüm ekonomik faaliyetleri kapsayan mavi ekonominin gelişmesi, sürdürülebilir kıyı kaynaklarının korunmasına yönelik politikaların hayata geçirilmesi hedefleri destekleniyor. Tüm bu hedeflere dikkat çekmek amacıyla Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Çanakkale’de özel olarak kurulan Dijital Okyanus Tüneli’ni ziyaret edecek. Ziyarette toplumların, bireylerin çevre ve deniz ekosisteminde çeşitliğin korunmasına yönelik harekete geçerek davranış değişikliği geliştirmelerinin önemi vurgulanacak.

 

En yakınındaki sahili bul ve şimdi harekete geç!

Bulunduğunuz kentte deniz, nehir ya da göl… Hemen yakınınızdaki sahili bulun ve şimdi harekete geçin çünkü her hareket önemlidir. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Avrupa Birliği Bilgi Merkezleri aracılığıyla düzenlenen etkinliklerden birine katılıp okyanuslar için siz de aktivist olabilirsiniz. Okyanuslarımızı plastik kirliliğinden kurtarma hedefi için avrupa resmi internet adresimizden Türkiye çapında düzenlenecek tüm etkinlikler ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilir, Avrupa Birliği Sahil Temizleme Kampanya programını detaylı olarak inceleyebilirsiniz. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’ndan Temiz Okyanuslar ve Denizler İçin Harekete Geçme Çağrısı- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 

RASTGELE İÇERİKLER

Dynabook’tan Gelişmiş Yapay Zeka Özelliklerine Sahip Tecra A40-K ve A50-K- Güncel Haberler Zaman Duyarlı Ağ Teknolojisi ile Üretimin Geleceğine Hazırlanın Migros’tan Perakende Sektörünün İlk Sanal INFLUENCER’ı: MIA STARWAY- Güncel Haberler Ülkenin daha fazla demokrasiye ihtiyacı var- Güncel Haberler Nevşehir Belediye Ekiplerinin Esentepe Mahallesi’nde Sıcak Asfalt Mesaisi- Güncel Haberler Babacan’dan Yüksek Elektrik Faturasına Tepki: ‘Asıl sebep dövizdeki artış, başka bir şey değil’- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu? 21 Eylül Perşembe Reyting Sonuçları Heyecanla Bekleniyor: Hangi Yapım Birinciliği Kapacak? 20 Eylül Çarşamba Reyting Sonuçları: Çöp Adam, Dönence ve MasterChef All Star Reyting Yarışında Kim Önde? 18 Eylül 2023 Reyting Sonuçları: Hangi Dizi ve Programlar Öne Çıktı?

© 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar matematik özel ders - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat