Ayasofya Açıldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan; 24 Temmuz Cuma Günü Ayasofya’yı Açıyoruz!

10.07.2020

0 Yorum

Zincirler Kırıldı! Ayasofya Açıldı! 

Fatih’in torunu, Ümmetin umudu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ikinci fethi kutlu millete yaşattı!

Danıştay 10. dairesi Ayasofya’nın ibadete açılmasının önündeki engeli kaldırdı. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Ulusa sesleniş konuşmasında, çıkardığımız Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Ayasofya’yı ibadete açtık dedi.

Ayasofya Açıldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan; 24 Temmuz Cuma Günü Ayasofya’yı Açıyoruz!

Zincirler Kırıldı! Ayasofya Açıldı!

Fatih’in torunu, Ümmetin umudu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ikinci fethi kutlu millete yaşattı!

Danıştay 10. dairesi Ayasofya’nın ibadete açılmasının önündeki engeli kaldırdı. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Ulusa sesleniş konuşmasında, çıkardığımız Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Ayasofya’yı ibadete açtık dedi.

Danıştay 10. dairesi Ayasofya’nın ibadete açılmasının önündeki engeli kaldırdı ve 1934’te alınan ve Ayasofya’yı müzeye çeviren Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Ayasofya’nın cami olarak ibadede açılması için gözler Danıştay’dan gelecek son dakika kararındaydı… Danıştay 10. Dairesi’nin, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle açılan davaya ilişkin karar resmen açıklandı ve o karar iptal edilerek Ayasofya’nın yeniden cami olmasının önünde hiçbir engel kalmadı..

Erdoğan, Ayasofya’nın müze statüsünde çıkması ile birlikte Ayasofya’ya ücretli giriş uygulamasını da kaldırıyoruz. Tüm camilerimiz gibi Ayasofya cami’inin  kapıları herkese açık olacaktır. dedi.

Cumhurbaşkanı; çalışmaları hızlı bir şekilde tamamlayarak 24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya’yı ibadete açmayı planlıyoruz, dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: yargı ve yürütme organları tarafından alınan Ayasofya kararına saygılı olmaya davet ediyorum

Herkesi, ülkemizin yargı ve yürütme organları tarafından alınan Ayasofya kararına saygılı olmaya davet ediyorum.

Bu konuda, görüş belirtmenin ötesindeki her türlü tavrı ve ifadeyi, bağımsızlığımızın ihlali olarak kabul ederiz.

Ayasofya’nın hangi alanda kullanılacağı konusu Türkiye’nin egemenlik hakları ile ilgilidir.

Türkiye’nin kararı sadece kendi iç hukuku ve tarihi hakları ile ilgilidir.

İstanbul’un Fatihi fetih sembolü olarak, Ayasfoya’nın olduğu yere diker. Kubbeye bir ok fırlatır ve ilk ezanı da kendi okur. Böylece fethini tescillemiş olur. 2 rekat namaz kılar. Bu davranışı Ayasofya’yı camiye çevirdiğini gösterir.

Fatih’in teslim aldığı Ayasofya, yakılıp yıkıldığı için 3. kez inşa edilmiş bir eserdir. 3 günlük hummalı bir çalışma ile Ayasofya namaza hazır hale getirir.

Ayasofya’daki ilk hutbeyi yine icra eder.

Fatih Sultan Mehmed Hân’ın Ayasofya Vakfiyesi

“Allâh’ın yarattıklarından Allâh’a ve O’nun rü’yetine iman eden, âhirete ve onun heybetine inanan hiçbir kimse için, sultan olsun melik olsun, vezir olsun bey olsun, şevket ve kudret sahibi biri olsun hâkim veya mütegallib (zâlim ve diktatör) olsun, özellikle zâlim ve diktatör idareciler tarafından tayin olunan, fâsid bir tahakküm ve bâtıl bir nezâret ile vakıflara nâzır ve mütevelli olanlar olsun ve kısaca insanlardan hiçbir kimse için, bu vakıfları eksiltmek, bozmak, değiştirmek, tağyîr ve tebdîl eylemek, vakfı ihmal edip kendi haline bırakmak ve işlevlerini ortadan kaldırmak asla helâl değildir!”

“Kim ki, bozuk teviller, hurafe ve dedikodudan öteye geçmeyen bâtıl gerekçelerle, bu vakfın şartlarından birini değiştirirse veya kanun ve kurallarından birini tağyîr ederse; vakfın tebdîli ve iptali için gayret gösterirse; vakfın ortadan kalkmasına veya maksadından ve gayesinden başka bir gayeye çevrilmesine kast ederse, vakfın temel hayır müesseselerinden birinin yerine başka bir kurum ikame eylemek (temel müesseselerden birinden taviz vermek) ve vakfın bölümlerinden birine itiraz etmek dilerse veya bu manada yapılacak değişiklik veya itirazlara yardımcı olur yahut yol gösterirse; veya şer’i şerife aykırı olarak vakıfta tasarruf etmeye azmeylerse, mesela şerîata ve vakfiyeye aykırı ferman, berat, tomar veya talik yazarsa veyahut tevliyet hakkı resmi yahut takrir hakkı resmi ve benzeri bir şey talep ederse, kısaca batıl tasarruflardan birini işler yahut bu tür tasarrufları tamamen geçersiz olan yazılı kayıtlara ve defterlere kaydeder ve bu tür haksız işlemlerini yalanlar yumağı olan hesaplarına ilhak ederse, açıkça büyük bir haramı işlemiş olur, günahı gerektiren bir fiili irtikâb eylemiş olur.”

“Allah’ın, meleklerin ve bütün insanların lâ’neti üzerlerine olsun. Ebeddiyyen Cehennemde kalsınlar, onların azapları asla hafifletilmesin ve onlara ebeddiyyen merhamet olunmasın. Kim bunları duyup gördükten sonra değiştirirse, vebali ve günahı bunu değiştirenlerin üzerine olsun. Hiç şüphe yok ki, Allah her şeyi işitir ve her şeyi bilir.” (Fatih Sultan Mehmed Han, Ayasofya Vakfiyesi, 1 Haziran 1453)

Yazar: Murat TUNÇ

Murat TUNÇSurda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes, Ey kahpe rüzgar artık ne yönden esersen es

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Reyting Tv'ye abone olun      jakuzi   Tv yayın akışı

BENZER İÇERİKLER

SİNEMA KÖŞESİ

FACEBOOKTA BİZ