Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Babil 1. Bölüm Analizi

Ana Sayfa » Dizi Film Haberleri » Babil 1. Bölüm Analizi
Google News Abone Ol

Babil ilk bölüm para sorgulamasıyla başlıyor. İnsan hayatının günümüzde ne kadar paraya bağlı olduğundan bahsediliyor. Gerçekten para insanlar arasında giderek kapatılamaz bir uçurum açıyor. Para yüzünden insanlar her şeyi yapabiliyor. Bir öğretim üyesi olan, akademik kariyer peşinde koşan, idealist İrfan Saygun’un bu sorgulamasıyla diziye başlıyoruz. Bu sahne bize hayatı ve parayı gerçek yüzüyle tekrar gösteriyor. Acı ama gerçek. Zamanla para ve teknolojinin kölesi oluyoruz. İrfan bize ve öğrencilerine bunu gösteriyor.

BABİL OYUNCU KADROSU

Babil oyuncu kadrosu oldukça göz dolduruyor. Dizinin yönetmenliğini Uluç Bayraktar  yaparken senaristliğini ise Nükhet Bıçakçı ve Özlem Yücel üstleniyor. Oyuncu kadrosunda ise oldukça usta isimler var. Halit Ergenç, Birce Akalay, Nur Fettahoğlu, Ozan Güven, Mesut Akusta, Aslı Enver gibi isimler başrolde.

BABİL DİZİSİ 1. BÖLÜM! İFTİRA

Para ve güç insana her şeyi yaptırıyor. İrfan tam dekanlık teklifi beklerken arkadaşı Burak yüzünden iftiraya kurban gidiyor. Hem işinden hem parasından oluyor. İdealist ve onurlu kişiliğinden dolayı da bu ona çok koyuyor. Ailesi ona destek olmaya çalışıyor fakat karısı Eda tüm gerçeklerin farkında. Paraları olmadan, iş olmadan bir yere kadar idare edebilirler. Nitekim Eda bir yerde patlak verip eşine sesini yükseltiyor. Eda gördüğümüz gibi yaşananların tüm suçlusu olarak İrfan’ı daha doğrusu onun idealist kişiliğini, hayallerini görüyor. Bu İrfan için oldukça acıtıcı ve üzücü. Bakalım Eda eşine ne olursa olsun destek verebilecek mi?

EVLAT

Her şey zaten üst üste gelmişken evde üzücü bir kaza yaşanıyor. Babasının dolabını karıştıran küçük Deniz düşüyor. Hemen hastaneye gittiklerinde ise hiç istemedikleri ve akıllarına bile gelmeyecek bir olayla karşılaşıyorlar.

Deniz’in beyninde bir leke olduğu ortaya çıkıyor. Ameliyat içinse para gerekiyor. Üstelik tam da İrfan işinden olmuşken. Ailemiz bu sahnelerde karşılarına daha sonra daha ağır bir yükün çıkacağının farkında değiller. Malesef yurdun dışındaki bir doktora gitmek zorunda kalacaklar bu da daha çok para demek.

Eda parayı bulmak için Egemen’in yanına gidiyor. Egemen’in sahte ama oldukça güzel ve lüks evi ise gözümüzde parlıyor. Egemen gördüğümüz gibi oldukça flörtöz tavırlar sergiliyor. Eda’nın ne kadar şık giyinip gittiği de gözümüzden kaçmadı. Eda evlat için olduğunu düşünerek bir nebze içini rahatlatmıştır diye düşünüyorum.

İSTEK

Egemen bir çağrı gibi İrfan’ın önünde yollar açıyor. Süleyman’dan para istemeye giden ikili bir kere daha hayatın gerçekleriyle karşılaşıyorlar. “Bak sen üniversitede hoca olmuşsun. Benim gibi ilkokul mezununun ayağına gelmişsin.”  repliği her şeyi yüzlerine çarpıyor.

Aynı zamanda izleyenlerin de birtakım sorgulamalar yapmasına neden oluyor. İstenen para Süleyman için küçük ama İrfan ve Egemen için bir hayli önemli bir para. Bu parayla yurt dışına çıkamayacakları için Egemen’in fikriyle Süleyman’ı dolandırıp daha fazla paraya ulaşma hayali kuruyorlar. İrfan tabi bunu başta kabul etmiyor.

Sonra küçük çocuğun cenazesi ve evladının “Baba ben ölecek miyim?” sorusu üzerine kabul ediyor. Bu onun için oldukça zor. Zaten Deniz “ Baba sen kötü biri misin?” gibi dizide hep kilit soruları soran çocuk oldu.

Dizide gördüğümüz gibi herkesin ortak noktası İlay. Süleyman’ın sevdiği kadın, İrfan’ın eski sevgilisi ve Egemen’in arkadaşı. Aynı zamanda bir abla. Herkesin hayatından bir şekilde geçmiş ya da hâlâ var. İlay ondan dolayı çok kilit ve önemli bir karakter. Çok duygusal bir kadın. Hiç hak etmediği bir yerde belki de. Süleyman’ın kaba ve maço tavırlarına katlanmak zorunda kalan bir kadın. Kendi özgürlüğünü ve sınırlarını da çizmiş tabi. Bunu unutmayalım. İlay eski sevgilisi İrfan’ı unutmamış gibi sanki. Ne dersiniz* Hâlâ bir kutuda eski fotoğraf ve mektuplar durduğuna ve gözden yaşlar aktığına göre bir şeyler hep taze kalmış. Birce Akalay‘ın oyunculuk performansına da değinmeden olmaz tabi. Nur Fettahoğlu ile karşılıklı çok güzel sahneler bizi bekliyor bence. İki güzel oyuncu çok güzel paslaşacaklardır diye düşünüyorum.

İÇ ÇATIŞMA

Egemen parayı aldıktan sonra tek başına kaçmayı planladı. Bunun için adımlar bile attı. İşler onun istediği gibi gitmedi. Bu da Egemen’in içinde bir iç çatışma yaratacaktır. Ona arabayla çarpan ve sonradan yakalayıp elindeki paraları alan mafya anası karakterli kadın ise ileride diziye renk katacaktır diye düşünüyorum. Bakalım Egemen’in başına daha neler gelecek. Egemen İlay sayesinde yakayı kurtaracak gibi görünüyor. Belli ki onun etrafını toplayan ve peşinde onu düzenleyen tek kadın İlay. Süleyman en sonunda İrfan ve Egemen’i yakalayıp çukura attı. Oradan toparlanıp çıkmaları lazım. Fiziksel anlamda değil ama gerçek anlamda hayattan toparlanıp kurtulmaları lazım. Tipini, kıyafetini düzelttikten sonra güvenilir yüzüyle İrfan’ın insanları kandırması çok zor olmadı sanki. Bir de kitap ve güzel bir hitabet işin içine girince her şey çok çabuk halloldu. Dizide son bomba ise Deniz’in İrfan’dan değil Egemen’den olduğunu Eda’dan duymamızdı bence. Zaten Eda’nın geçmişinde bir şeyler olduğu belliydi fakat ben bu kadarını beklemiyordum açıkçası. İrfan bunu bakalım ne zaman öğrenecek? Ne tepki verecek?

BABİL REYTİNG VE FRAGMAN

Babil 2. bölüm fragmanda bir kez daha can korkusunun olduğunu görüyoruz. İrfan cinayet görüntülerinin peşine düşecek. Egemen ilk defa belki de oğluyla yüz yüze gelecek. Ayşe karakteri Babil 1. bölümde pasif kalmıştı. Zannediyorum ki Babil 2. bölüm daha fazla Ayşe’yle geçecek ve aktifliği artacak. Uluç Bayraktar, Özlem Yücel, Nüzhet Bıçakçı başarısını göstermiş. Totalde 5.35 reyting alan Babil AB ve  ABC1’de zirveye oturdu.

BABİL DİZİSİ BURAK HOCA !

Star Tv’nin en sevilen dizileri arasına giren Babil dizisi Burak hoca kimdir?Sorusu internet ve sosyal medyada çokca aratılan bir soru oldu. Babil Burak, İrfan’ın üniversiteden atılmasına sebep olan kişidir.

Babil 1. Bölüm Analizi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Vatan Partisi İzmir Kurultayı başarıyla sonuçlandı- Güncel Haberler Deezer, müzik ve podcast yayıncıları için yeni özelliği duyurdu Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada’dan kadınlara özel tavsiyeler- Güncel Haberler Bahçeşehir Koleji 28. Müzik Gecesi’nde tüm şarkılar iklim için söylendi- Güncel Haberler Barbaros 14 Eylül’de 19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nde- Güncel Haberler Büyükşehir ekipleri karla aralıksız mücadele ediyor- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  2 Aralık Cumartesi Reyting sonuçları Televizyon Ekranlarında Heyecanlı Mücadele: 1 Aralık Reyting Sonuçları Belli Oldu! Dizilerin Kıyasıya Yarıştığı Gecede Lider Kim? 28 Kasım Reyting Raporu 27 Kasım Pazartesi Reyting Sonuçları: Selahaddin Eyyubi, Safir, Ömer, Bambaşka Biri Kimin Zirvede?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat