Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Başkan Büyükakın: Dünya ürettiğinden fazlasını tüketiyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » Başkan Büyükakın: Dünya ürettiğinden fazlasını tüketiyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Başkan Büyükakın, Kongre Merkezinde düzenlenen Sıfır Atık Festivalinde atölyeleri dolaşarak, katkı sunanlara teşekkür etti

 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, sürdürülebilir bir dünya amacıyla düzenlenen Sıfır Atık Festivalinin açılış programının arından Kocaeli Kongre Merkezinden kurulan stant ve atölyeleri ziyaret eti. Festivale gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Büyükakın "Şu anki tüketim alışkanlığımızdan dünyada bize sunulan imkandan 1,7 kat fazlasını harcıyoruz’’ dedi.

 

GERİ KAZANIM SUYUNUN ÖNEMİ

Kongre Merkezinin fuaye alanı ve otoparkta kurulan çadırda yer alan atölyeleri dolaşan Başkan Büyükakın, ‘’Bugün Kocaeli için endüstride kullanılan su miktarı yılda 39 milyon metreküp. Bizim geri kazanımdan elde ettiğimiz su ise 41 milyon metreküp. Kocaeli sanayide kullandığı suyun tamamını geri kazanım suyundan sağlayabilir. Sadece prizde bıraktığımız fişleri çıkarırsak Türkiye’nin yıllık enerji tasarrufu, toplam enerji tüketiminin yüzde 5’ine ulaşacak" ifadesini kullandı.  

 

ASLINDA FARKINDALIK FESTİVALİ

Büyükşehir’in israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek engellenmesi gibi konulara ayrı bir önem verdiğini dile getiren Başkan Büyükakın, "Böyle tüketmeye devam edersek 2050 yılında 3 kat büyük dünya lazım olacak. Bu amaçla hayata geçirdiğimiz Sıfır Atık Festivali aslında bir farkındalık festivali. Dünya üzerindeki 7’den 77’ye herkesin yaşam biçiminin artık sürdürülebilir olmadığını fark ettirmek amaçlı bir festival. Şu anki üretim biçimimiz ve tüketim alışkanlığımızdan dünyada bize sunulan imkandan 1.7 kat fazlasını harcıyoruz. Dünya nüfusu 2050 yılına gelindiğinde 9.6 milyara ulaşacak. Biz böyle tüketmeye devam edersek 2050 yılında 3 kat büyük dünya lazım olacak. O zaman daha fazla dünya için daha azıyla yetinelim dedik. Üretirken, tüketirken, geri kazanırken evde çöpü ayrıştırmayla başlayın. Hem eğlenerek hem de oynayarak bu bilinci yerleştirmeye çalışıyoruz. Sürekli bilinç yerleştirme çalışması yapılmaz bundan sonra adım atılması lazım. Örneğin suyu kullanırken daha dikkatli olmak, gıda maddelerini kullanırken daha dikkatli olmak, israftan kaçınmak. Tasarruf miktarını yükseltmek konusunda adımların atılması gerekiyor” açıklamasını yaptı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başkan Büyükakın: Dünya ürettiğinden fazlasını tüketiyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

   

RASTGELE İÇERİKLER

Bodrum Cup’ta Çökertme Rüzgarı- Güncel Haberler Minikler İlk Üniversite Deneyimini Yaladı- Güncel Haberler Soyer: “İzmir ile Almanya şehirleri arasındaki bağı güçlendireceğiz”- Güncel Haberler Yerli yazılım Desk360, 3 ayda 750 kurumsal kullanıcıya ulaştı Belediye Ekipleri Kar Küreme ve Tuzlama Çalışması Yapıyor- Güncel Haberler Fırat Tanış İyilik Genimizde Var Projesi İçin Sahneye Çıktı- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

25 Eylül Pazartesi Reyting sonuçları! Hangi Program Birinci Oldu? Haftalık Reyting sonuçları | 18 – 24 Eylül En Çok İzlenen Diziler Televizyon Dünyasında Heyecan Dorukta: 24 Eylül Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! 22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu?

© 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat