Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Başkan Dündar’ın Silüet Hassasiyeti- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » Başkan Dündar’ın Silüet Hassasiyeti- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Tarihi dokunun ayağa kaldırılıp yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda büyük bir çaba harcayan Osmangazi Belediyesi’nin, Bursa’nın tarihi dokusunu kapatan binayla ilgili Belediye Meclisi’nde aldığı karar büyük takdir topladı. 31 yıl önceki imar planlarına göre inşa edilen binanın 1,5 katı Başkan Mustafa Dündar’ın talimatıyla kamulaştırılarak yıkılacak.

 

Yaşanan toprak kaymasının ardından büyük bir facianın eşiğinden dönülen Kavaklı Mahallesi’nde bulunan Üftade Türbesi’nin yanındaki riskli binalar, Osmangazi Belediyesi tarafından kamulaştırılarak birer birer yıkılırken, ortaya çıkan eşsiz Bursa ve Uludağ manzarası ise bölgeyi gezenleri hayran bırakıyor. Kamulaştırılan binaların yıkılması ile ortaya çıkan ve yerine yeşil alan yapılacak yamaçların hemen altında devam eden bir inşaatın, Bursa manzarasının önünde adeta bir perde oluşturduğu görüldü. 19 Ağustos 1991 tarihinde onaylanan Muradiye Koruma Amaçlı İmar Planı’na göre inşaatı devam eden binanın, bölgede yapılması planlanan yeşil alanda özellikle Ulucami ve Hanlar Bölgesi manzarası önünde görüntü kirliliği oluşturduğu ortaya çıktı.

 

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın talimatıyla konuyu inceleyen belediye yetkilileri, binanın son katı ile çatı katının silüetin kapanmasına yönelik büyük bir engel teşkil ettiği görüşüne vardı. Bölgede 31 yıldır yürürlükte olan imar mevzuatına uygun şekilde yapılmasına rağmen, şehrin silüetini bozduğu tespit edilen binanın durumunu Başkan Dündar, Şubat Ayı Meclis Toplantısı’nda gündeme getirdi.

 

Bugüne kadar, Sümbüllü Bahçe Konağı, Hisar Arkeopark, Oruçbey, Somuncu Baba Fırını, Şadırvanlı Han, Gökdere Kültür Merkezi ve Suriçi gibi tarihi mirasın korunup yaşatılması adına pek çok çalışmaya imza atan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Üftade Hazretleri’nin türbesinin bulunduğu bölgeden Bursa’ya bakıldığında şehrin silüetini bozan söz konusu binanın son katıyla ilgili kamulaştırma yapılarak olumsuzluğun ortadan kaldırılmasını istedi.

 

Osmangazi Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle alınan kararın ardından, şehrin silüetini bozan yapının son katı ile çatı katı, kamulaştırılarak önümüzdeki günlerde yıkılacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başkan Dündar’ın Silüet Hassasiyeti- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Gençler AASSM’de KİTVAK İçin Dans Edecekler- Güncel Haberler Milli Gururumuzun Hayatı Film Oluyor: “Hayatla Barış”- Güncel Haberler Saç Ekiminde ‘’Oksijen Terapi’’ Dönemi- Güncel Haberler Kuvayı Milliye Şehri Ayvalık’ta Yüzüncü Yıla Yakışır Kutlamalar- Güncel Haberler Bitcoin Madencilerine Hem Soğuk Hava ve Senato Etkisi- Güncel Haberler Büyükelçilerden Buca Metrosu temel atma törenine övgü- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Hudutsuz Sevda, Sakla Beni, Aldatmak! 7 Aralık Perşembe Reyting sonuçları şaşırtıyot! Reyting Arenasında Zafer Kimin? 6 Aralık 2023’ün En İyi Yapımı Hangisi? Reyting Zirvesindeki Zafer: Yabani Dizisi, 5 Aralık’ta Rakiplerini Eleyerek Tahtın Sahibi Oldu! Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat