Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Başkent Kültür Yolu Festivali Aşk Eri Hazret-i Mevlana’yı Anlamak Projesini Ağırladı- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » Başkent Kültür Yolu Festivali Aşk Eri Hazret-i Mevlana’yı Anlamak Projesini Ağırladı- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Kültür ve Turizm Bakanlığının beş şehirde çok daha kapsayıcı etkinliklerle yaygınlaştırdığı Türkiye Kültür Yolu Festivalleri bünyesinde düzenlenen Başkent Kültür Yolu Festivali, dün akşam (19 Ekim 2022, Salı) ‘Aşk Eri Hazret-i Mevlânâ’yı Anlamak’ projesini ağırladı. 

 

Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu tarafından, CSO Ada Ankara’da icra edilen projede, Mevlânâ’ya ilişkin anekdotlar, Mesnevi’den alıntılar ve Mevlânâ felsefesi özel bir metinde derlenerek bir anlatıcı tarafından Semâ gösterisi ile izleyicilere aktarıldı. Anekdotların Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu, şiirlerin ise Volkan Severcan tarafından seslendirildiği projeye, Ankaralılar büyük ilgi gösterdi.

 

CSO Ada Ankara Tarihi Salon ise ‘Anadolu'nun Nefesi Çoksesli Halk Şarkıları Devlet Çoksesli Korosu’ konserine ev sahipliği yaptı. Sezonun ilk ‘a capella’ konserinde Şef Burak Onur Erdem yönetimindeki Devlet Çoksesli Korosu, çoksesli halk ezgilerinden oluşan repertuvarı ile izleyicilere eşsiz bir müzik ziyafeti sundu. 

 

‘Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Özel Konseri’ de CSO Ada Ankara Mavi Salon’da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un katılımıyla sanatseverlerle buluştu. Türkiye’nin ilk tematik müzik üniversitesi olan Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi müzik topluluklarının verdiği konserin ilk bölümünde İcra Sanatları Fakültesi Piyano Anasanat dalı Sanatta Yeterlik (Doktora) öğrencisi, otizm tanılı Piyanist Buğra Çankır, Bach’ın Fa minör piyano konçertosunu üniversitenin oda orkestrası eşliğinde seslendirdi. Orkestrayı Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Müzik Direktörü Cemi’i Can Deliorman yönetti. Konserin ikinci bölümünde ise genel sanat yönetmenliğini Prof. Dr. Erhan Özden’in yaptığı Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Klasik Türk Müziği Topluluğu, geç dönem klasik Türk müziği repertuvarından örnek eserler seslendirdi. Konsere Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi akademisyenleri, TRT İstanbul Radyosu ve Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’ndan icracılar eşlik etti. 

 

Cer Modern’de caz gecesi

Cer Modern ise ‘Jazz Expose: Guitar Hearts: Yoav Eshed Trio’ konserinde sanatseverler gitar, bas ve davul ile heyecan verici bir yolculuğa çıktı. İsrail’de doğan ve Brooklyn New York’ta yaşayan besteci Yoav Eshed, 13 yaşında eline aldığı gitarını, piyanist yaklaşımıyla çalmasıyla dikkat çekiyor. Ari Hoenig, Dayna Stephens, Lau Noah gibi dünya çapında meşhur olan müzisyenlerle çalan Yoav Eshed, seslendirdiği eserlerle Ankaralılara unutulmaz bir caz gecesi yaşattı.

 

Ulus Meydanı ise Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı ve Melisa Danışan konserlerinde Ankaralıları ağırladı. 

 

Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında dün Oda Tiyatrosu da UNIMA Türkiye -Karagöz Derneği iş birliğiyle ‘İbiş Ormanda Orkestra Kurarsa’ kukla oyununa ev sahipliği yaptı. Kukla sanatçıları Ata Camuz ve Emine Bilgin Camuz’un sahneye koyduğu oyunda çocuklar neşeli saatler geçirdi. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başkent Kültür Yolu Festivali Aşk Eri Hazret-i Mevlana’yı Anlamak Projesini Ağırladı- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Kocaeli Büyükşehir’den Sıfır Atık Festivali; Daha azıyla daha çok dünya- Güncel Haberler İBB Şehir Tiyatroları’nda bu hafta (8-13 Mart 2022)- Güncel Haberler Histrionik kişilik bozukluğu nasıl anlaşılır?- Güncel Haberler KDV düzenlemesi konut fiyatlarını düşürecek mi?- Güncel Haberler Bayraktar : “Savaşan İnsansız Hava Araçları (İHA) Teknolojileri Kritik Öneme Sahip”- Güncel Haberler Bu Yaz Seninle Cinemaximum’da- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı? 3 Aralık 2023 Pazar Günü Reyting Sonuçları Açıklandı! Pazar Gecesi Ekranların Zirvesinde Hangi Programlar Var? 2 Aralık Cumartesi Reyting sonuçları Televizyon Ekranlarında Heyecanlı Mücadele: 1 Aralık Reyting Sonuçları Belli Oldu!

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat