Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Bayındır Ergenli Zeytin Festivali 13 Kasım’da Yapılıyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » Bayındır Ergenli Zeytin Festivali 13 Kasım’da Yapılıyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol
Bayındır Ergenli Zeytin Festivali 13 Kasım’da Yapılıyor- Güncel Haberler

Bu sene ilk kez düzenlenen Bayındır Ergenli Zeytin Festivali 13 Kasım Pazar günü Bayındır’ın Ergenli Mahallesi’nde gerçekleşecek. Festival açılış töreni saat 13.00'de yapılacak ve saat 17.00'de Grup Laçin ücretsiz bir konserle sevenleriyle buluşacak. Festivalde ayrıca halk oyunu gösterileri, en iyi zeytin-zeytinyağı ve zeytin güzel yarışmaları da olacak.

 

Bayındır Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Çiçek Festivali, Turan Kuru Çiçek ve Nergis Festivali, Balcılar Kiraz Festivali, Lütuflar İncir Festivali ve şimdide Ergenli Zeytin Festivali ile Bayındır bir festivaller şehri olma yolunda hızla ilerliyor.  Göreve geldiği günden beri üreticiyi destekleyen ve her zaman üreticinin yanında olan Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen de yaptığı açıklamada “Herkesi, Ergenli Mahallemize;  festivaller şehri Bayındır’ın yepyeni festivali Ergenli Zeytin Festivali’nde bereketi, lezzeti, heyecanımızı paylaşmaya, festivalimizi hep birlikte kutlamaya davet ediyorum.” dedi.

 

Bayındır merkeze 7 km uzaklıkta bulunan Ergenli mahallesinin en önemli geçim kaynakları arasında zeytin ve zeytinyağı üretimi yer alıyor. Bayındır zeytin ağacı varlığı bakımından ülkemizde ilk sıralarda bulunan ilçelerden. Türkiye zeytin ağacı varlığının 2,3’ü ve İzmir ili zeytin ağacı varlığının 22,5’ine sahiptir.

 

Ovaya yakın düz ve hafif yamaç kesiminde sıraya dikim ile elde edilen zeytinlikler olmasına rağmen, zeytinlik sahaların 90’a yakın bir kısmı dağlık alanda bulunmaktadır. Bu zeytinlikler doğal bitki örtüsünde bulunan delicelerin tarih boyunca aşılanmaları ile elde edilmişlerdir. Yaygın çeşit yağlık Memecik zeytinidir.

 

Bayındır’da Tokatbaşı ve Hasköy Mahalleleri dışında bütün yerleşim alanlarında zeytinlikler mevcuttur. İlçede toplam 164.270 dekar alanda, 3.850.300 adet zeytin ağacı varlığı bulunmaktadır. Bu alanın 156.800 dekarında bulunan 3.684.000 zeytin ağacı yağlık çeşittir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bayındır Ergenli Zeytin Festivali 13 Kasım’da Yapılıyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Harran Üniversitesi, Tarımda Yeniliklerin Öncüsü Olmaya Devam Ediyor- Güncel Haberler Büyükşehir Belediyesi’nden Bergama’ya ücretsiz gezi- Güncel Haberler Sokakta Bırakmıyor, Sıcak Bir Yuva Sunuyoruz!- Güncel Haberler Ketenciler Gençlik Kampı Tümüyle Yenileniyor- Güncel Haberler Patilerin Festivali’nden üçüncü kez Merhaba- Güncel Haberler ”Aradığın Seni Arayandır” 10 Aralık’ta prömiyer yapacak- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

Televizyon Takipçileri Merakla Bekliyor: 2 Haziran Cuma Reyting Sonuçları Açıklandı Mı? 1 Haziran Perşembe Reyting Mücadelesi: Camdaki Kız, Gülcemal, Yüz Yıllık Mucize ve Survivor Arasında En Çok İzlenen Hangisi Oldu? 31 Mayıs 2023 Çarşamba Günü Televizyon Reyting Savaşı: Hangi Yapım Birinci Oldu? 30 Mayıs Salı Reyting sonuçları: Ben Bu Cihana Sığmazam Total’de Lider!

MT Medya Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2023 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar: Ankara Boşanma Avukatı - İstanbul Evden Eve Nakliyat - Fethiye Kiralık Villa - İstanbul Eşya Depolama - Kore Kozmetik Ürünleri - Malatya araç kiralama - Nakliyat - şehirler arası nakliyat