Bir başka açıdan İmamoğlu vakası!

31.01.2020

0 Yorum

Elâzığ’da meydana gelen deprem, siyaseten Ekrem İmamoğlu’nu fena salladı gibi duruyor. Çünkü üzerine toz kondurmadıkları, söz söyletmedikleri, her yaptığını vardır bir bildiği gibi bir anlayış ile kutsadıkları İmamoğlu’nu, CHP tabanındaki insanlarda eleştirirken seslerini yükseltmeye başladı.

Bir başka açıdan İmamoğlu vakası!

İmamoğlu’nun bir “Tatil Sendromu” var. Seçildiğinde itiraz nedeniyle mazbatası geri alınınca, “Mazbatamı verin, yapacak çok işimiz var.” diye kapı kapı gezen İmamoğlu seçildikten sonra, üzerine gözle görünür bir rehavete kapıldı.

İstanbul’u sel bastığında, Bodrum’da tatilde olması, uçak ile göstermelik, yasak savarcasına birkaç saatliğine İstanbul’a gelip tekrar tatiline geri dönmesi herkesten tepki toplamıştı. Ama tabandaki herkes bu konuyu görmezden gelmişti.

İstanbul depremin de ise çağrıldım, çağrılmadım, krizi çıkaran İmamoğlu, Elazığ’daki depreme davet beklemeden gelmesi, sonrasında Tunceli’de Komünist Başkanı ziyaret ettikten sonra Erzurum’a kaymaya gitmesi, deprem gibi acılı ve yaralıların ve cenazelerin olduğu bir günde tepki topladı ve bardağı taşıran son damla oldu.

Türkiye’de siyaset yapan, ucundan, kıyısından, köşesinden siyaset ile ilgili ve ilintili olan herkes, Elâzığ depremi ile birlikte siyasi arenadaki fay kırılmalarını dikkatli bir şekilde incelemesi ve gözlemlemesi gerekir.

Çünkü bidon kafalı, göbeğini kaşıyan adam, trol, diye aşağılanmaya çalışılan seçmenin ferasetinin ne kadar derin ve ileri görüşlü olduğunu yaşanan olaylar bir kez daha gösterdi.

Birçok yerde AK Parti ile seçmen arasına, teşkilat diye bir kara kedi girdi. Başkanlık seçiminde ve Mahalli İdareler seçimlerinde AK Parti seçmenide bu memnuniyetsizliğini kendince sandığa gitmeyerek veya Reis’e oy verdiği halde Milletvekilliğinde, İlçe Belediye Başkanlığında oy verdiği partisine Büyükşehirlerde oy vermeyerek tepkisini koydu.

Bu yazıda neler var?

Kısacası seçmen, AK Partiye uyarısını sandıkta yaptı.

CHP’de şimdi halka ders veriyor. AK Parti’de bu duruma bizzat Reis : “Taban ile tavan arasında sorun olmadığını” söyledi. Söyledi ama, şimdiye kadar, tabanın gönlünü alacak derece de fabrika ayarlarına geri dönemedi. Belkide siyasi arenadaki gelişmeleri veya CHP’nin kurultaydaki durumunu bekliyor olabilir. Ama AK Parti gerekli tedbirleri almaz ise, Başkanlık seçiminde Reis, Mecliste İmamoğlu’nun durumuna düşebilir…

CHP tabanında kurultay öncesi küçük küçük gruplar arasında hareketlenme var. Kılıçdaroğlu şu anda ipi göğüsleyecek gibi duruyor. İmamoğlu’na parti içinde derinden yapılan muhalefet artık Erzurum kayak tatili nedeniyle açık açık dillendirilmeye başlandı.

İnce, kurultay öncesi bir sürpriz yapabilir. Ancak gerekli imzayı toplayamam, mahcup olurum diye şimdilik açık açık çıkamıyor. Ama gönlünde halen Başkanlık hayali olduğunu gizlemiyor. İnce’nin kalemi Başkanlık seçimi akşamı halkı sokağa dökmedi, seçim sonucunu kabullendi diye kırılmıştı.

İmamoğlu: “Ben İnce gibi kabul etmem gerekirse halkı sokağa dökerim.” diye mesaj vermeye çalışıyor. Yoksa İmamoğlu’nun yaptığı bazılarımıza göre saçma sapan gelen hareketler aslında marjinal gruplara yolladığı mesaj olduğunu göz ardı etmeyin.

Sonuç mu? İmamoğlu İBB çoktan gözden çıkarmış. Adres belli olsun diye şimdilik yapıyor gözükmeye çalışıyor. Kanal İstanbul’a direnebildiği kadar direnecek. Başkanlık seçimine kadar “Direnen Adam” imajını güçlendirip, kazanırsak sorun yok, kazanamazsak da sokaklardan galip çıkarız anlayışı ile Başkan Adaylığını garantilemek istiyor…

Yazar: Hasan KAYA

Hasan KAYA1963 yılında Çanakkale-Biga- Karacaali Köyünde doğdu. İlçe Özel İdare ve Bölge Müdürlüğü görevlerinde bulunduktan sonra emekliye ayrılan yazar, siyasi ve güncel konuların taşradaki yansımaları ve etkileri ile ilgili gazete köşe yazıları yazıyor. Ayrıca, Öykü ve Roman çalışmalarına da devam ediyor...

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Reyting Tv'ye abone olun      jakuzi   Tv yayın akışı

BENZER İÇERİKLER

SİNEMA KÖŞESİ

FACEBOOKTA BİZ