reklam ver
1261 okunma

Bologna’nın 7 Sırrı

ABONE OL
12 Mayıs 2021 14:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Öğrenci soruyor  

1 – Üç Ok

Corte Isolani’nin girişinde, insanlar kapı saçağına sıkışmış üç oku bulunmaktadır. Efsaneye göre üç kiralık katil, bir İtalyan soylusunu öldürmek üzereyken pencerelerden birinde çıplak bir kadın görmüş ve dikkatleri dağılmış, hedefi tutturmak yerine kapıyı okla vurmuşlar.

Adres: Via Santo Stefano, 18, 40125 Bologna

2 – Palazzo del Podestà’da Gizemli İletişim

Palazzo deL Podestà’da bulunan Arengo kulesinin dört kemeri arasında iletişim kurulabiliyor. Bir uçtan konuşan kişiyi diğer uçtaki kişi rahatça duyabiliyor bir nevi ipli bardak oyunu gibi. Söylentilere göre burası cüzzamlı hastalarla iletişim kurulabilmesi için tasarlanmış, böylece hastalara yaklaşmadan onlarla konuşulabiliyormuş.

Adres: Piazza Maggiore, 1, 40124 Bologna

3 – Venedik’e Açılan Küçük Pencere

Bologna’nın altından birçok kanal akıyor. 12. yüzyıl civarlarında bu kanallar vasıtasıyla gemi ticareti sağlanıyordu.. Bu kanalların çoğu günümüzde kapanmış ve üzerine Bologna gelişerek yayılmış. Piella Sokağı’ndaki küçük pencereden adeta Venedik’i görebiliyorsunuz.

Adres: Via Piella, 40100 Bologna

4 – “Panis Vita, Canabis Protectio, Vinum Laetitia”

Türkçesi:  “Ekmek hayattır, şarap keyiflidir, kenevir korur.” Bologna, İtalya’nın kenevir üretim bölgelerinden biri olduğu ve eski zamanlarda şehrin ekonomisi daha çok kenevir üzerinden döndüğü için bu yazı revak tavanına işlenmiş ve genel anlamda da italyanların şarap, keyif ve yemeğe verdiği önemi bir kez daha gözler önüne seriyor.

Adres: Via dell’Indipendenza, Bologna

5- Neptün Çeşmesi

Eski zamanlarda bir kanal şehri olan Bologna’da, şehrin sembolü olması için denizler tanrısı Neptün adına bir çeşme inşa ettirilmeye karar verilmiş ve çeşmenin üzerine bir Neptün heykeli dikilmesi istenmiş. Çeşmeyi süsleyen Neptün Heykeli’ni tasarlayan sanatçı Giambologna ve şehrin kardinali, sansür konusunda anlaşmazlığa düşmüşler. Kardinal heykelin cinsel bölgesinin sansürlenmesini istiyormuş, Giambologna ise karşı çıkıyormuş. Sonunda Giambologna pes eder gibi görünmüş ve Neptün Çeşmesi’ndeki heykeli sansürlemiş ama heykelin bir parmağını belirli açıdan bakılınca sanki cinsel uzuv gibi görünecek şekilde tasarlamış. Bir yandan Bologna’nın Liberta yani özgürlük şehri olarak ün salması ve sansürleri protesto etmesini de düşündüğümüzde, bu heykelin şehrin merkezinde bir sembol olarak bulunması da adeta şehrin ruhunu yansıtıyor.

6 – Asinelli Kulesi

Orta Çağ döneminde İtalya’nın en zengin şehirlerinden biri olan Bologna’da 180’in üzerinde kule bulunduğu söyleniyor ama günümüze sadece 19 tanesi kalmış ve bunların en ünlüsü Asinelli Kulesi. Efsanelere göre Asinelli Kulesi’nin tepesinde kırık bir vazo bulunuyor ve bu vazo Bologna’nın zenginliğini ifade ediyor. Efsanelerden diğeri de okul hayatı boyunca kuleye çıkan herhangi bir öğrenci asla okulu bitirebileceği notları alamıyor. Birinci efsaneyi bilemeyiz ama ikincisi günümüzde birçok öğrenci tarafından çürütülmüş durumda.

Adres: Piazza di Porta Ravegnana, 40126 Bologna

7 – Panum Resis

Bologna Üniversitesi’nde bir masanın üzerinde “Panum Resis” yazdığı söyleniyor. The Alma Mater Studiorum denilen ve Palazzo Poggi Müzesi’nde

bulunan üniversite yönetim biriminde gizli olduğu söylenen yazı, şu ana kadar kimse tarafından bulunamamış. Panum Resis, Latince “ekmek direnmektir” anlamına geliyor ama cümleden aynı zamanda “Bilgi tüm kararların merkezinde olmalıdır.” anlamı da çıkartılabiliyor.

Adres: Via Zamboni, 33, 40126 Bologna

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

akor   online diyet   reklam ver   kazalı araç alım   promosyon şemsiye
akor   online diyet   reklam ver   kazalı araç alım   promosyon şemsiye

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sponsorlar kazalı araç alım - Promosyon şemsiye - nakliyat - Online Diyet - akor - Malatya rent a car - en iyi evden eve nakliyat - düğün dansı - evden eve nakliyat - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - Nakliyat