Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Borusan Contemporary’den “Edip Cansever Üzerine Konuşmalar” serisi- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » Borusan Contemporary’den “Edip Cansever Üzerine Konuşmalar” serisi- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Borusan Contemporary, yeni medyanın gücüyle güncel sanat sahnesinin uluslararası temsilcilerini bir araya getirdiği Düş Suda başlıklı sergisi paralelindeki etkinlik programlarına “Edip Cansever Üzerine Konuşmalar” serisi ile devam ediyor.

 

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda yer alan eserlerden bir seçki sunan ve çağdaş Türk edebiyatının güçlü kalemi Edip Cansever’in aynı isimli on bölümlük şiirden yola çıkan “Düş Suda” Borusan Contemporary’nin dijital platformlarında sanatseverlerle buluşmayı sürdürürüyor.Sergi paralelindeEdip Cansever Üzerine Konuşmalar” başlığı altında iki bölümlük bir program serisine de ev sahipliği yapan Borusan Contemporary, Gonca Özmen, Anita Sezgener ve Ömer Cansever’i ağırlıyor.

 

Serinin ilk konukları Gonca Özmen ve Anita Sezgener 

 

Küratör Dr. Necmi Sönmez’in moderasyonunda gerçekleşen ve 15 Mart tarihinde Borusan Contemporary Youtube hesabından yayınlanacak olan söyleşide Cansever’in poetikası konuşulacak. Serinin ilk etkinliğinin konukları şiirlerinin yanı sıra aktivist çalışmalarıyla da tanınan Gonca Özmen ve Anita SezgenerModern şiirin ülkemizdeki en önemli temsilcilerinden biri olan Edip Cansever’in Türkiye gündemine metaforlar üzerinden yaklaşan imge dünyasını ele alan bu konuşma, şiir ve gündelik hayat arasındaki ilişkiler üzerine yoğunlaşıyor.

 

Ömer Cansever ile şairin aile hayatı ve kişiliği üzerine

 

Edip Cansever, ilk kitabı İkindi Üstü'den itibaren bireyin iç dünyası ve kendisini çevreleyen farklı ortamlar arasındaki ilişkileri ele alarak etkileyici bir imge evreni geliştirdi. Cansever’in poetikası, kendi yaşamından, ailesinden ve yakın çevresinden oluşan referans sistemleri üzerinde gelişti. Şairin yalnızca kişiliğini değil çalışmalarını da derinden etkileyen bu referanslar, şiirinde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Şairin  oğlu Ömer Cansever'le gerçekleştirilen ve 29 Mart tarihinde Borusan Contemporary Youtube hesabından yayınlanacak olan konuşma şairin kişiliği, aile hayatı ve ruh halleri üzerine yoğunlaşıyor. Cansever'in Düş Suda isimli şiirinden yola çıkarak Borusan Contemporary'deki yeni koleksiyon sergisini hazırlayan küratör Dr. Necmi Sönmez'in moderasyonunda gerçekleşen bu söyleşi dinleyicileri şairin az bilinen özelliklerini keşfetmeye davet ediyor.

 

Söyleşiler 15 Mart tarihinden itibaren Borusan Contemporary Youtube hesabından izlenebilecek. 

Düş Suda Sergi Rotası mobil uygulamasındaki eserler güncellendi!

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na disiplinler üstü bir okuma önerisi getiren ve küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in üstlendiği Düş Suda sergisi uluslararası pek çok sanatçının eserlerini, Türk şiirinin güçlü kalemi Edip Cansever'in aynı ismi taşıyan şiiriyle ilişkilendiriyor. Perili Köşk’ün İstanbul Boğazı ile kurduğu bağdan beslenen seçki kapsamında, koleksiyonda bulunan 12 yeni eser Bebek – Rumelihisarı hattında belirlenen rotada sanatseverlerin erişimine sunuluyor.  Borusan Contemporary’nin internet sitesi üzerinden 360 derece sanal tur ile gezilebilen Düş Suda, Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) teknolojilerinin desteğiyle kamusal alana taşınmıştı. Mobil uygulamadaki eserlerin yenilenmesiyle beraber izleyiciler aynı rota üzerinde sergide yer alan farklı çalışmaları görüntüleyebilecekler. Sergi, Avrupa Yakası’nın Boğaz hattında belirlenen rotada Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisiyle desteklenen Düş Suda Sergi Rotası mobil uygulaması aracılığıyla sanatseverlere güncel sanatın önemli eserlerini üç boyutlu deneyimleme  şansı tanıyor. Rotaya dahil edilen çalışmalar arasında Burak Bedenlier, Charles Xelot, Eelco Brand, Go Watanabe, Jim Campbell, Markus Linnenbrink, Reinhard Görner, Pascal Haudressy, Peter Zimmermann ve Seçkin Pirim’in eserleri de bulunuyor.  

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Borusan Contemporary’den “Edip Cansever Üzerine Konuşmalar” serisi- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Başkent Kültür Yolu Festivali, Tüm Coşkusuyla Cso Ada Aankara’da- Güncel Haberler Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi Kapsamında Uygulanan Mera Tohumu Ekimi ve Gübre Atımının Meyveleri Toplanmaya Başlanıldı- Güncel Haberler Gölbaşı’ndan Öğrenciler Haymana’yı Ziyaret Etti- Güncel Haberler Aydın Büyükşehir Belediyesi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı Coşkuyla Kutluyor- Güncel Haberler Çinli Teknoloji Devi Xiaomi, İnegöl AVM’de Açıldı “Mesleğime karşı büyük bir heyecanım var”- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Reyting Arenasında Zafer Kimin? 6 Aralık 2023’ün En İyi Yapımı Hangisi? Reyting Zirvesindeki Zafer: Yabani Dizisi, 5 Aralık’ta Rakiplerini Eleyerek Tahtın Sahibi Oldu! Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı? 3 Aralık 2023 Pazar Günü Reyting Sonuçları Açıklandı! Pazar Gecesi Ekranların Zirvesinde Hangi Programlar Var?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat