Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Bu belirtiler demansa işaret edebilir- Güncel Haberler

Ana Sayfa » sağlik » Bu belirtiler demansa işaret edebilir- Güncel Haberler
Google News Abone Ol
Bu belirtiler demansa işaret edebilir- Güncel Haberler

Unutkanlık, dikkat azalması ve davranış bozuklukları demans habercisi olabilir

 

Birçok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilen bunama durumlarına verilen genel bir isim olan demans, bireyin yaşam kalitesini önemli derecede etkiliyor. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, bunamanın genel tablosu içinde unutkanlık, dikkat azalması, dil bozukluğu, gündelik yaşam işlevlerinde bozukluk ve davranış bozuklukları olduğunu ifade ediyor. Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, demansa Alzheimer hastalığı gibi beyin dokusunun ilerleyici erimesine neden olan bir hastalık olabileceği gibi, beyni besleyen damarların bir hastalığı, beynin içindeki suyun artmasına neden olan durumlar, şiddetli kafa sarsıntıları gibi pek çok nedenin olabileceğini söyledi.

 

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, bunama olarak da bilinen demans hastalığının teşhisi ve önlenmesi konusunda alınabilecek tedbirlere ilişkin değerlendirmede bulundu.

 

Beynin zihinsel ve davranışsal işlevleri bozuluyor

Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, demansın “genel olarak beynin zihinsel ve davranışsal işlevlerinin bozulmasıyla ortaya çıkan bir sonuç” olduğunu söyledi. Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Demans, birçok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilen bunama durumlarına verilen genel bir isimdir”dedi.

 

Unutkanlık ve dikkat azalmasına dikkat!

Bunamanın genel tablosu içinde unutkanlık, dikkat azalması, dil bozukluğu, gündelik yaşam işlevlerinde bozukluk ve davranış bozuklukları olduğunu ifade eden Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Demansa yol açabilecek nedenler arasında Alzheimer hastalığı gibi beyin dokusunun ilerleyici erimesine neden olan bir hastalık olabileceği gibi, beyni besleyen damarların bir hastalığı, beynin içindeki suyun artmasına neden olan durumlar, şiddetli kafa sarsıntıları sayılabilir.” dedi. 

 

Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, beyin iltihabı ya da sinir sistemi için önemli olan B12 vitamininin azalmasının tedavisi mümkün olan unutkanlık nedeni olduğunu söyledi.

 

Demansın altındaki hastalık araştırılmalıdır

“Beyni etkileyen hastalık ya da durumun ne olduğuna ve beyni nasıl etkilediğine bağlı olarak demans çeşitlenir” diyen Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Bu çeşitlenmeyi anlayabilmekte beyin bölgeleri ve işlevleri arasındaki ilişkiye dair temel bilgiler önemlidir.  Bu nedenlerin etkilerine bağlı olarak, yukarıda belirtilen genel tablonun çeşitlenmesi söz konusudur. Yani farklı demans tabloları vardır. Alzheimer hastalığına bağlı demans başka, damar yetmezliğine bağlı demans başka, beyin suyunun artmasıyla olan demans

başkadır. Dolayısıyla önemli olan önce demans belirtileri var mı diye değerlendirme yapıp eğer

varsa hastadaki demansın altında hangi hastalık ya da durum var diye araştırmaktır” dedi.

 

Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, bunamanın, inme, parkinson, kafa travmasına bağlı bunama, psikiyatrik bunama, virütik bunama gibi çeşitli nedenlerle oluşabileceğini belirterek bu bunama türlerinin Alzheimer bunamasına benzemediğini söyledi.

 

 

Alzheimer demansa çeviriyor

Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, Alzheimer hastalığının bir bunama (demans) hastalığı olduğunu belirterek “Alzheimer eşittir, demans demek değildir. Çünkü demansla sonuçlanan ya da seyri sırasında demans ortaya çıkan birçok hastalık ve neden vardır. Alzheimer hastalığı bunlardan sadece biridir. Yani her Alzheimer hastası demans hastasıdır ama her demans hastası Alzheimer hastası değildir” dedi. 

 

Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Alzheimer, demans yapan hastalıkların başında geliyor ama Alzheimer’da demans hemen olmuyor, sonuçta demansa çeviriyor. Bu nokta erken tanının önemine vurgu yapıyor. Erken tanıda ise belki demans önlenemiyor ama erken aşamada başlanan ilaçlar demansı geciktirebiliyor.” dedi.

 

Demans ve Alzheimer’ın ayrılması faydalı olabilir

Demansı Alzheimer hastalığından ayırmanın faydasının, Alzheimer dışındaki bazı demansların kesin tedavi edilebilme şansının varlığı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Örneğin beynin içindeki artmış suya karşı alınacak önlemler ya da kanda seviyesi azalmış olan B12 vitamininin yerine

konulması bunlara bağlı olarak ortaya çıkmış olan demansların ilerlemesini engeller”dedi.

 

65 yaşından itibaren yılda 1 kez check-up yapılmalı

Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, beyin check-up'ının 65 yaşından itibaren yılda 1 kez yapılması gerektiğini kaydederek araştırmaların, bunama yaşayan insanların 2050 yılında 3 kat artacağını gösterdiğini söyledi. Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Bu çalışmalarda gündeme gelen varsayımlar çeşitli etkenlerin eşliğinde gerçek olacakmış gibi duruyor. Bu etkenleri, dünya nüfusunun çoğalması, ortalama yaşam süresinin artması, farkındalığın ve tanı yöntemlerinin gelişiyor olması şeklinde özetleyebiliriz" diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu belirtiler demansa işaret edebilir- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Online diyet nedir?

Online diyet nedir? 24 Mart 2023

Diz Protezi Ameliyatı

Diz Protezi Ameliyatı 21 Mart 2023

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

ESHOT’un hizmet kalitesini İzmirliler değerlendirecek- Güncel Haberler Aydın Büyükşehir Belediyesi Vatandaşları İftar Sofralarında Buluşturacak- Güncel Haberler AKM’de Cumhuriyet Coşkusu Konserlerle Yaşanacak- Güncel Haberler Platin Bilişim’den Gençlere Siber Güvenlik Eğitimi Çocuklarda Kalça Çıkıklığı, Teşhis ve Tedavi- Güncel Haberler Yeni yıl fırsatları Teknosa’da- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

Televizyon Takipçileri Merakla Bekliyor: 2 Haziran Cuma Reyting Sonuçları Açıklandı Mı? 1 Haziran Perşembe Reyting Mücadelesi: Camdaki Kız, Gülcemal, Yüz Yıllık Mucize ve Survivor Arasında En Çok İzlenen Hangisi Oldu? 31 Mayıs 2023 Çarşamba Günü Televizyon Reyting Savaşı: Hangi Yapım Birinci Oldu? 30 Mayıs Salı Reyting sonuçları: Ben Bu Cihana Sığmazam Total’de Lider!

MT Medya Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2023 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar: Ankara Boşanma Avukatı - İstanbul Evden Eve Nakliyat - Fethiye Kiralık Villa - İstanbul Eşya Depolama - Kore Kozmetik Ürünleri - Malatya araç kiralama - Nakliyat - şehirler arası nakliyat