Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Büyükşehir’in ödüllü projesinde 3. etap çalışmaları başlıyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » Büyükşehir’in ödüllü projesinde 3. etap çalışmaları başlıyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol
Büyükşehir’in ödüllü projesinde 3. etap çalışmaları başlıyor- Güncel Haberler

Kocaeli Mahalle Halkı Afetlere Hazırlık Eğitim projesinde yeni dönem başlıyor. Afet yönetim sistemine halkın paydaş olarak katılımının sağlanması hedefleniyor. 

17 Ağustos 1999’da yaşanan ve 45 saniye süren Marmara Depremi, Kocaeli, Yalova, Sakarya, İstanbul ve Düzce’de büyük yıkıma neden olmuş ve binlerce insan hayatını kaybetmişti. Asrın felaketinin merkez üssü olan Kocaeli, deprem izlerini silerken olası afetlere karşı da ciddi hazırlık yapıyor. Bu kapsamda Kocaeli Mahalle Halkı Afetlere Hazırlık Eğitim Projesi’nde yeni dönem çalışmaları başlandı.

 

3. ETAP ÇALIŞMALARI

2016 yılında imzalanan protokol ile 1.etap çalışmalarına başlanan Kocaeli Mahalle Halkı Afetlere Hazırlık Eğitim Projesi kapsamında 5 ilçede toplam 22 mahallede eğitimler verilmişti. AFAD tarafından 2019 yılında afet konusunda toplumu bilinçlendirme projeleri arasında iyi uygulama örneği olarak seçilen Kocaeli Mahalle Halkı Afetlere Hazırlık Eğitim Projesi, 2020 yılında Marmara Belediyeler Birliği’nin düzenlediği Altın Karınca yarışmasında, afet yönetimi alanında birincilik ödülü aldı. 2020 yılında 2. etap eğitimleri pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen projenin 3. etap çalışmaları için Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli İl Afet Ve Acil Durum Müdürlüğü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi arasında protokol imzalandı. Protokol kapsamında 3. etap eğitimleri başladı.

 

İLK TOPLANTI YAPILDI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen Kocaeli Mahalle Halkı Afetlere Hazırlık Eğitim Projesi devam ediyor. Toplumda afet bilinci kültürünü oluşturmak için gerçekleştirilen projenin 3. etap çalışmaları Maide Restoran’da yapılan toplantıyla başladı. Programa Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Osman Günler, AFAD İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Emin Koçan, Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürü Mustafa Cevher, Kocaeli Üniversitesi Prof.Dr. Esma Buluş Kırıkkaya, Doç.Dr. Serpil Gerdan, projede görevli Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi personeli, itfaiye eğitmenleri, ilkyardım eğitmenleri, afet eğitmenleri ve mühendisler istanbul escort katıldı.

 

AFETE HAZIRLIK

Kocaeli Mahalle Halkı Afetlere Hazırlık Eğitim Projesiyle halkın yerel tehlike, riskler ve afet konusunda bilinçlenmesi, tehlike ve risklere karşı önlemlerin alınması, afet yönetim sistemine halkın paydaş olarak katılımının sağlanması hedefleniyor. Proje bir ekip çalışması içerisinde tüm kurum ve kuruluşları ile imkân ve kaynaklarının ortak amaç doğrultusunda kullanımıyla gerçekleşecek.

 

PROJENİN HEDEFLERİ

Kocaeli Mahalle Halkı Afetler Hazırlık Eğitim Projesiyle mahalle gönüllülerine temel afet bilinci, yangın, ilkyardım, kbrn, hafif arama kurtarma ve psikolojik ilkyardım eğitimleri verilecek. Mahalle muhtarı, imam, öğretmenler ve kanaat önderlerinden oluşan bilinçli gönüllüler toplum temsilcileri durumunda proje içerisinde yer alacak. Afet öncesi için hazırlık ve zarar azaltma eğitimleri verilerek, gözlemsel mahalle tehlike analizi ve yapısal olmayan risklerin azaltılması ile ilgili uygulamalar yapılacak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü tarafından eşya sabitlemeye yönelik hazırlanan Güvenli Yaşam Odası ile toplumda depreme karşı yapısal olmayan risklerin azaltılması konusunda farkındalık oluşturulması hedefleniyor. Toplantı sonunda proje içinde olan katılımcılara teşekkür plaketi takdim edildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Büyükşehir’in ödüllü projesinde 3. etap çalışmaları başlıyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İKÇÜ’de Yeni e-Sınav Merkezi Açılacak- Güncel Haberler Kartepe’de İmar Uygulaması Askıda- Güncel Haberler Güzel Havayı Fırsat Bilen Vatandaşlar Büyükşehir Belediyesi Etkinliğinde Buluştu- Güncel Haberler Başkan Özdemir, kitap imzalatmak için kuyruğa girdi- Güncel Haberler Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri genç tiyatroculara destek oluyor- Güncel Haberler Red Bull “Yol Arkadaşım” Podcast Serisi Yayında!- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

28 Mayıs Pazar Reyting sonuçları çıktı! 27 Mayıs 2023 Cumartesi Günü Reyting Sonuçları: Gönül Dağı ve Kardeşlerim Arasındaki Rekabet Hangisi Kazandı? 25 Mayıs Perşembe Reyting sonuçları! Camdaki Kız, Yüz Yıllık Mucize, Gülcemal, Al Sancak, Gelsin Hayat Bildiği Gibi ve Survivor 23 Mayıs Salı Reyting sonuçları belli oldu!

MT Medya Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2023 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar: Ankara Boşanma Avukatı - Malatya araç kiralama - Nakliyat - şehirler arası nakliyat