Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Çatılardaki GES’ler Ytong Çatı Paneli ile güvende- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Ekonomi » Çatılardaki GES’ler Ytong Çatı Paneli ile güvende- Güncel Haberler
Google News Abone Ol
Çatılardaki GES’ler Ytong Çatı Paneli ile güvende- Güncel Haberler

Ytong Çatı Paneli yanmaz yapısıyla fabrika çatılarındaki güneş enerji santrallerini yangından koruyor

 

Yapı malzemesi sektörünün yenilikçi kuruluşu Türk Ytong’un ürettiği yanmaz Ytong Çatı Paneli, sanayi tesislerinde yaygınlaşan çatı tipi güneş enerjisi santralleri için çok yönlü koruma ve avantajlar sağlıyor. 

 

Ytong Çatı Paneli, bina içinden gelebilecek yangına karşı güneş panellerini korurken kurulum ve montaj için sağlam bir zemin oluşturuyor.

 

Enerji maliyetlerindeki artışlar ve Avrupa Birliği’nin Yeşil Mutabakat uygulamasının da gündeme gelmesiyle birlikte karbon ayak izini azaltmak isteyen sanayiciler, fabrikaların çatılarına Güneş Enerjisi Santralleri (GES) kuruyor. Fabrika çatılarında yaygınlaşan GES uygulamalarının ortaya çıkardığı ihtiyaçlar, yeni yapısal standartları da beraberinde getirdi. Ytong Çatı Paneli hem yangın güvenliği hem de yük taşıma kapasitesiyle fabrikaların çatılarındaki bu önemli ihtiyaca cevap veriyor.

 

Fabrika yapılarında yeni inşaat kriterlerine ihtiyaç var 

Türk Ytong Genel Müdür Yardımcısı Tolga Öztoprak, sanayi tesislerindeki GES başvurularının 10 kat arttığını, çatı tipi GES yatırımlarının geri dönüşünün 8-10 yıldan 3-4 yıla kadar düşmesinin ardından Türk sanayicisinin bu süreci hızlandırdığını söyledi. Bu yükselen trendin fabrika yapılarında yeni kriterleri de beraberinde getirdiğine dikkat çeken Öztoprak, “Fotovoltaik (PV) panellerin çatıya monte edilmesinde ağırlık ve rüzgar yüklerine dayanım problemleriyle karşılaşıldığını görmekteyiz. 1 MW’lık GES fabrika çatısına fazladan 120 ton yük uyguluyor, bu yük mevcut çatının taşıyıcı elemanlarına etki ediyor. Bunun yanında çatının maruz kaldığı mevsimsel etkiler de var. Güneş enerjisi panelleri çatı üzerinde kar toplanmasına veya ilave rüzgar yüküne neden olabildiği için yapı tasarımında belirlenmiş hesap yüklerinin üzerinde bir etki yaratabiliyor. Yeni fabrika inşaatlarında tüm bunların dikkate alınması gerekiyor.” dedi.

 

Öztoprak şöyle devam etti: “Ürettiğimiz Ytong Çatı Paneli tüm bu ihtiyaçlara cevap verebilen, bu tip yapılarda sağlam ve stabil çatılar oluşturulmasına olanak sağlayan bir çözüm. Taşıyıcılık, uzun ömür, yangın emniyeti, ses yalıtımı ve yüksek ısı yalıtımını bir arada sunan çatı panellerimizi şantiyeye kullanıma hazır biçimde teslim ediyoruz. Uygulamadan hemen sonra üzerinde gezilebilen, sağlam ve düz bir çatı yüzeyi elde ediliyor. Çatı üzerine yapılacak imalatlar ve ilerleyen zamanda GES bakımları gibi çatıya müdahaleler açısından önemli bir kolaylık sağlıyor. Ytong ile yapılan bir çatı, yapı ömrü boyunca taşıyıcılığını, ısı yalıtım özelliğini, yangın direncini kaybetmiyor.” 

 

Farklı çatı tip ve eğimine uygun çözümler

GES kurulumuna dikkat çeken Tolga Öztoprak “Fotovoltaik panellerin çatıya montajında detay sorunlarıyla karşılaşıldığına tanık oluyoruz. Bazı çatı sistemlerinde bağlantıların çatı konstrüksiyonuna yapılması gerekiyor ve bunun için çatı kaplamasında delikler açılıyor. PV panel taşıyıcı aksamının doğrudan çatı kaplamasına monte edilmesi gibi uygulamalar da söz konusu. Bu tarz imalatlar, su yalıtımı ve sızdırma gibi sorunların yanında, kar ve rüzgar yüküne karşı risk oluşturması ile çatının yapısal bütünlüğünü de tehdit ediyor. Ytong Çatı Paneli üzerine yapılacak uygulamalarda böyle bir sorun söz konusu değil. PV paneller doğrudan Ytong Çatı Panelinin üzerine monte ediliyor. Üstelik istenen eğimde ve formda çatı tasarımlarını hayata geçirmek de mümkün.” dedi.

 

Çift yönlü yangın koruması

Yangın güvenliğine de dikkat çeken Tolga Öztoprak şunları söyledi: “Göz ardı edilen bir diğer unsur da böyle maliyetli bir yatırımın olası bir yangında hasar görmesidir. Bu yangınlar fabrika içinde olabileceği gibi çatıda da oluşabilir. Çatı tipi santraller, çalışma prensibi ve içerdiği çok sayıdaki elektrik devresi nedeniyle teknik olarak çatı için yangın yükü olarak nitelendiriliyor. Her bir panelde iki adet kablo bağlantısı olmak üzere 1 MW’lık bir santralde ortalama 80 bin bağlantı noktası bulunduğu düşünülürse, herhangi bir bağlantıda oluşabilecek temassızlık ark oluşumuna, yangına sebep olabilir. Raporlanmış böyle birçok yangın da var. Bu açıdan çatıdaki olası bir yangının bina içine sirayet etmesinin önlenmesi için bina çatısının uygun özellikte yapı malzemeleri ile yapılması gerekiyor. Bunun tersi de geçerli. Bina içindeki bir yangının çatıya ulaşmadan, GES’e zarar vermeden durdurulması gerekir.” 

 

“Ytong Çatı Paneli ile oluşturulan çatı bu açıdan en uygun şartları sunuyor. A1 sınıfı yanmaz özellikte Ytong Çatı Paneli 120 dakikaya ulaşan sürelerde yangın dayanımı sağlaması, yangın sırasında bütünlüğünü koruyabilmesi, duman, damlama yapmaması ile güçlü bir yangın korumasına sahiptir. Fabrika içerisindeki yangının çatıya ulaşmasını önleyerek güneş panellerinin zarar görmesini engellerken, güneş panellerinden kaynaklanabilecek bir yangından da fabrikayı korur. Bununla ilgili Almanya Ar-Ge test merkezimizde yapılan yangın testinde duvarları ve çatısı Ytong Panellerle inşa edilen bir binanın çatısındaki fotovoltaik panellerin bina içindeki yangından etkilenmediği, yangını hasarsız olarak atlattığı tespit edildi.” 

 

Sigorta avantajı

GES yatırımları ile birlikte sanayi tesislerinde yangın sigortalarının da yaygınlaşacağına dikkat çeken Tolga Öztoprak “Fabrikalardaki çatı tipi enerji santrallerinin yatırım maliyeti ve işletme giderlerine sağladığı uzun ömürlü katkı düşünüldüğünde bunların sigortalanması da ayrı bir öneme sahip. Çatının ve bina kabuğunun Ytong gibi yanıcı olmayan yapı elemanları ile oluşturulmasının binanın yangın risklerini önemli ölçüde azaltacağını ve yangın poliçesi açısından avantaj sağlayacağını söyleyebiliriz.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Çatılardaki GES’ler Ytong Çatı Paneli ile güvende- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Hayatı İyileştirenler inovasyon için buluştu- Güncel Haberler Pera Müzesi’nden Bahar Müjdesi: Evlerde Üç Boyutlu Sergi Deneyimi! Beydağ Belediyesi’nden 2. Uçurtma Şenliği- Güncel Haberler Dünyadaki tıp öğrencileri Yakın Doğu Üniversitesi’nde buluşacak!- Güncel Haberler Kızılay Ekipleri Amasra Maden Ocağındaki Yardım Çalışmalarına Destek Veriyor- Güncel Haberler Etkileyici 2. Sezonuyla GAİN’de Yayında- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

31 Mayıs 2023 Çarşamba Günü Televizyon Reyting Savaşı: Hangi Yapım Birinci Oldu? 30 Mayıs Salı Reyting sonuçları: Ben Bu Cihana Sığmazam Total’de Lider! 29 Mayıs Pazartesi Reyting Sonuçları Açıklandı: Ömer Dizisi Reytinglerde Zirveye Oturdu! 28 Mayıs Pazar Reyting sonuçları çıktı!

MT Medya Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2023 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar: Ankara Boşanma Avukatı - İstanbul Evden Eve Nakliyat - Fethiye Kiralık Villa - İstanbul Eşya Depolama - Kore Kozmetik Ürünleri - Malatya araç kiralama - Nakliyat - şehirler arası nakliyat