Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

“Ceviz Ağacı” filmine uluslararası 7. Balkan Panorama Film Festivali’nden 2 ödül- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » “Ceviz Ağacı” filmine uluslararası 7. Balkan Panorama Film Festivali’nden 2 ödül- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Faysal Soysal’ın Eylül ayında 8. Torino Underground Film Festivali'nde En İyi Kurgu ve En İyi Film ödüllerini alan “Ceviz Ağacı” filmi bu kez Uluslararası 7. Balkan Film Festivali’nde En İyi Oyuncu ve En İyi Film ödüllerine layık görüldü.

Oyuncu kadrosunda Serdar OrçinSezin AkbaşoğullarıKübra KipAli Mert YavuzcanŞebnem Dilligil, ve Rıza Akın’ın yer aldığı Faysal Soysal’ın ikinci uzun metraj filmi Ceviz Ağacı, festival yolculuğunda ödül toplamaya devam ediyor. Daha önce 6. Bremen Film Festivali’nde En İyi Edebiyat Filmi ödülü, 8. Torino Underground Film Festivali'nde En İyi Kurgu ve En İyi Film ödüllerini alan Ceviz Ağacı filmi son olarak katıldığı Uluslararası 7. Balkan Film Festivali’nde En İyi Oyuncu ve En İyi Film ödüllerini kazandı. 

2 Ekim'de Buca Pembe Köşk hava sinemasında İzmirli sinemaseverlerle buluşan Ceviz Ağacı filminin gösterimi sonrası filmin oyuncularından Kübra Kip ve filmin yönetmeni Faysal Soysal, akademisyen Zehra Yiğit'in moderatörlüğünde uzun soluklu, keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi.

Ceviz Ağacı Türkiye’yi Sembolize Ediyor

Faysal Soysal, Ceviz Ağacı’nın birçok şeyi sembolize ettiğini belirterek; başta filmin karakteri Hayati’nin kendisini, umudu, özellikle sanatsal yaratma cesaretini, kısırlaştırılmış bedeni ve en önemlisi Türkiye’yi sembolize ettiğinin altını çizdi. Filmin yönetmeni Soysal “Osmanlı’nın yıkılmasından sonra 1. Dünya Savaşı'yla ve darbelerle kısır bırakılmak istenmiş, herkesin kurudu dediği kesilip atılması gereken bir ağaç olarak gördüğü bir ülkeyi Türkü, Kürdü, Ermenisi, Rumu, Lazı ve Çerkezi ile bir nesli görmeye ve bunu Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar romanındaki ilhamla bir yazar üzerinden anlatmaya çalıştım” diyerek filmin hikayesine ve edebiyatla ilişkisine vurgu yaptı.

 

Serdar Orçin Ödülünü Acı Çeken Kadınlara Adadı

 

3 Ekim'de yapılan ödül töreninde Ceviz Ağacı filminde Hayati rolüne çok boyutlu karakter kazandıran Serdar Orçin En İyi Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. Ödülü cinayetlere kurban giden ve şiddet gören kadınlara adayan Orçin, filmin temel mesajı olan; "insan sadece yaptıklarından değil şahit olup da yapmadıklarından hatta içinden geçirdiklerinden de sorumludur" derdini çok sevdiğini dile getirdi ve böylesine önemli bir rolü kendisine emanet ettiği için filmin yönetmenine teşekkür etti.  

 

En iyi film ödülünü jüri başkanı Atalay Taşdiken’in elinden alan Ceviz Ağacı’nın yönetmen ve yapımcısı Faysal Soysal, filmin ana fikrinin; El Jazire ve TRT’ye Srebrenitsa Soykırımı ve Srebrenitsa Anneleri belgesellerini çekerken ortaya çıktığını ifade etti ve böylesi bir ödülü Balkan temalı bir festivalden almasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Soysal ayrıca ödülü o gün doğum günü olan eşine ve tüm annelere adadı.

 

 

 

İlk İran Türk Ortak Yapımı Film

 

İlk İran-Türk ortak yapımı olan Ceviz Ağacı filmi festivalin 25.000 TL değerindeki "En İyi Film Ödülü"ne layık görüldü. Filmin post prodüksiyonunda İran sinemasının duayen sanatçıları görev alırken, çekimlerinde ise Türkiye’nin en iyi görüntü yönetmenlerinden Vedat Özdemir ve ses operatörü Mustafa Bölükbaşı çalıştı.

 

Ceviz Ağacı festival yolculuğunda, 11-17 Ekim’de Engelsiz Filmler Festivali'nde ve 25-30 Ekim'de Frankfurt Türk Filmleri Festivali'nde yarışacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

“Ceviz Ağacı” filmine uluslararası 7. Balkan Panorama Film Festivali’nden 2 ödül- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

  Promosyon şemsiye

RASTGELE İÇERİKLER

Keklikpınarı Kapalı Pazar Yeri Sevcan Orhan Konseriyle Açıldı- Güncel Haberler Cemil Ağacıkoğlu; “filmde, adalet ve ihanet kavramlarını kullanmak istedim.”- Güncel Haberler 9 Haziran Çarşamba Tv Reytingleri Yaz tatilinde güvenli bir yolculuk için Goodyear’dan altın değerinde öneriler- Güncel Haberler Mahşer-i Cümbüş 8 Temmuz Perşembe Trump Sahne’de- Güncel Haberler İşitme Engelli Çocuklar Korosu’ndan Babalarına ‘Kulaktan Kalbe Sarkılar’ hediyesi- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

20 Eylül Çarşamba Reyting Sonuçları: Çöp Adam, Dönence ve MasterChef All Star Reyting Yarışında Kim Önde? 18 Eylül 2023 Reyting Sonuçları: Hangi Dizi ve Programlar Öne Çıktı? Haftalık Reyting sonuçları 11-17 Eylül 2023 En çok İzlenen Diziler 16 Eylül Cumartesi Reyting sonuçları! Gönül Dağı mı, Kardeşlerim mi?

© 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar matematik özel ders Ankara Boşanma Avukatı Promosyon Şemsiye Nakliyat