Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç: “Uzmanlığına göre değil, AKP yandaşlığına göre kadro yaratılıyor”- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç: “Uzmanlığına göre değil, AKP yandaşlığına göre kadro yaratılıyor”- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, “İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ndeki kişiye özel kadro ilanı” skandalını Meclis gündemine taşıdı.

 

CHP Milletvekili Av. Kılıç, konuyla ilgili hazırladığı yazılı soru önergesini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sundu.

 

 • “Bilim yuvalarımız AKP’nin liyakatsiz kadrolarıyla doldu”

 

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, AKP iktidarları döneminde kişiye özel, firmaya özel çıkan ihale şartnamelerinin yanı sıra üniversitelerde kişiye özel kadro ilanlarının da arttığını; liyakatsiz, dost veya akraba ilişkileri kullanılarak kişilerin bu kadrolara yerleştirildiğini belirtti. 9 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle 12 Haziran 2018 tarihli ve 30449 sayılı Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği’ne yeni bir madde eklendiğini belirten TBMM Katip Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Buna göre, ilana başvuru koşulu olarak adayların lisansüstü tez veya uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacağı gibi ilanda sadece belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilememesi hüküm altına alınmıştır. Ancak bu yönetmelik değişikliğine rağmen uygulamada görüyoruz ki ‘aynı tas aynı hamam’ devam ediyor. Yükseköğretim Kurulu böyle bir karar almasına karşın, bilimsel eğitimin kalesi üniversitelerimizde liyakatten eser kalmadığını görmekteyiz. Liyakat her alanda önemlidir ancak eğitim alanında daha da önemlidir. Bu alanda hata yapma lüksümüz yoktur. Ancak üzülerek söylüyorum ki AKP iktidarı döneminde üniversitelerimiz maalesef rektörlerin, dekanların işsiz akrabalarına iş yaratma kurumu haline getirilmiştir. Bugün dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ülkemizden üniversite yer almıyorsa bunun sorumlusu AKP iktidarı ve liyakatsiz kadrolarıdır.”

 

 • “İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörlüğü insanların aklıyla alay ediyor”

 

     CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, 2019 yılında da benzer bir şekilde gündeme gelen İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörlüğü’nün verdiği bir akademik ilanla, yine birilerinin kayrıldığı, ahbap çavuş ilişkisiyle atamalar yapıldığı şüphesini uyandırdığını kaydetti.

 

Mimarlık Fakültesi Endüstriyel Tasarım bölümü için verilen akademik ilanda; “Radyo, Televizyon ve Sinema ve/veya Medya ve İletişim alanında lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birine, Sinema veya İletişim bilim alanlarından doçent unvanına sahip olmak.” kriterlerinden birini aramanın, kişiye özel verilen ilanın itirafı olduğunu vurgulayan Av. Sevda Erdan Kılıç, “Böyle bir kriter aramak insan aklıyla alay etmektir. YÖK’ün ve sorumlu kurumların derhal bu konuya el atması, 30449 sayılı Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği’ne riayet edilmesi gerekmektedir. Kadro talep ve beklentileri, Anayasa ve yasalarımızda bulunan liyakat ve eşitlik ilkesine göre karşılanmalıdır.” dedi.

 

 • “Uzun yıllar kadrolarına atanamayan akademisyen sayısı arttı”

   TBMM Divan Üyesi Av. Kılıç, açıklamasını şöyle tamamladı:

 

“AKP saflarında yer almayan, rektör veya üniversite yönetimiyle arası iyi olmayan akademisyenler doktor, doçent ve profesörlük unvanlarını hak etmiş olsa bile uzun yıllar kadrolarına atanamamaktadır. Bu akademisyenler maaş ve özlük haklarına ilişkin büyük kayıplar yaşamanın yanı sıra, bilimsel araştırmalarının da önüne engeller konulmaktadır. Üniversiteye; hak edeni değil de rektör, rektör yardımcısı, dekan veya bir siyasi yakınını akademisyen olarak alırsan o ortamda ne iş barışı olur ne de genç akademisyenlerin geleceğe dair bir umudu olur. Liyakatin olmadığı yerde bilim gelişmez, bilim gelişmezse ülke gelişmez. Üniversiteler ülkelerin lokomotifidir. Onlar ne kadar güçlü ve özgür ise ülke de o kadar güçlüdür. Yapılması gereken; akademisyenlere fırsat eşitliği içerisinde rekabet edecek ortamı yaratmak ve bilimsel gelişmelerin önünü açmaktır.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç: “Uzmanlığına göre değil, AKP yandaşlığına göre kadro yaratılıyor”- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  SANKO Okulları Kariyer Günü ve Üniversite Fuarı’nda- Güncel Haberler Böbrek hastalığında kaliteli yaşam mümkün ama… Çiğli Belediyesi’nden İstihdama Dev Destek- Güncel Haberler İnegöl, Tuğçe Kandemir Konserine Akın Etti- Güncel Haberler Koronavirüsü Bilinçaltınıza Bulaştırmayın- Güncel Haberler Üniversitelilerden KO-MEK’e yoğun ilgi- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Reyting Arenasında Zafer Kimin? 6 Aralık 2023’ün En İyi Yapımı Hangisi? Reyting Zirvesindeki Zafer: Yabani Dizisi, 5 Aralık’ta Rakiplerini Eleyerek Tahtın Sahibi Oldu! Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı? 3 Aralık 2023 Pazar Günü Reyting Sonuçları Açıklandı! Pazar Gecesi Ekranların Zirvesinde Hangi Programlar Var?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat