Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “122 Yeni Okulumuz İstanbul’a Hayırlı Olsun”- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » Cumhurbaşkanı Erdoğan: “122 Yeni Okulumuz İstanbul’a Hayırlı Olsun”- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

İstanbul’da yenilenen ve inşası tamamlanan eğitim kurumlarının toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aralarında Zeytinburnu Fatma Süslügil İlkokulu ve Ayhan Şahenk Ortaokulu’nun da bulunduğu 122 eğitim kurumunun toplu açılışını gerçekleştirdi.  

 

İstanbul Valiliği’nin İstanbul Eğitim Yatırımları projesi çerçevesinde İstanbul’a kazandırılan 122 yeni eğitim kurumunun toplu açılış töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Aralarında Fatma Süslügil İlkokulu ve Ayhan Şahenk Ortaokulu’nun da bulunduğu toplu açılış törenlerine Haliç Kongre Merkezi’nden telekonferans bağlantısıyla katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaklaşık 3.5 milyon öğrencimizin bulunduğu İstanbul’umuzun eğitim altyapısını güçlendirmek önceliklerimiz arasında yer alıyor. Medeniyetimizin göz bebeği bu kadim şehri hak ettiği hizmetlerle buluşturmak için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Okullarımız tüm İstanbullu kardeşlerimize hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

 

2.5 YILDA 2 MİLYAR 140 MİLYON TL’LİK YATIRIM

1 Temmuz 2019 – 16 Şubat 2022 tarihleri arasında bin 321 derslikten oluşan 56 okulun Milli Eğitim Bakanlığınca, bin 280 derslikten oluşan 39 okulun İstanbul Valiliği Proje Koordinasyon Birimi vasıtasıyla, 27 okul 556 derslikten oluşan 27 okulun ise hayırsever vatandaşlar tarafından İstanbul’un eğitimine kazandırıldığını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün inşası tamamlanan toplam 122 okulumuzu resmen hizmete almış bulunmaktayız. Eğitim kurumlarımızın 5’i Özel Eğitim Uygulama Okulu, 2’si Bilim Sanat Merkezi, 3’ü Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu, 2’si Güzel Sanatlar Lisesi olarak hizmet vermektedir. Böylece 2.5 yıl gibi kısa sürede 3 bin 157 dersliğe sahip 122 modern eğitim tesisini İstanbullu kardeşlerimizin istifadesine sunmuş oluyoruz. Açılışını yaptığımız okulların toplam yatırım bedeli 2 milyar 140 milyon lirayı geçiyor. Eğitim ve öğretim hizmetlerinin kalitesini daha da artıran bu yatırımların öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Hayırseverlerimiz başta olmak üzere yatırımların inşasına maddi manevi destek veren herkese ve ilgili tüm kurumlarımıza ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

“DERSLİK VE ÖĞRETMEN SAYISINI ÜÇ KATINA ÇIKARDIK”

Yaklaşık 3.5 milyon öğrencinin eğitim gördüğü İstanbul’da eğitim altyapısını güçlendirme çalışmalarına öncelik verdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan “Medeniyetimizin göz bebeği bu kadim şehri hak ettiği hizmetlerle buluşturmak için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Çalışmaya da devam edeceğiz.”açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “2002 yılında yani göreve geldiğimiz zaman İstanbul’da var olan 40 bin civarında olan derslik sayısını bugün üç kattan fazla artırarak 129 bin derslik seviyesine taşıdık. 67 bin olan öğretmen sayısını yine üç kat artırarak 176 bine ulaştırdık. Son dönemde gerçekleştirdiğimiz öğretmen atamalarında önceliği ve ağırlığı İstanbul’a veriyoruz. 31 Ocak 2022 tarihinde ataması yapılan 15 bin öğretmenin yarısı yani 7 bin 500’ü İstanbul’da göreve başladı. Öğretmen sayısındaki bu iyileşme sınıf mevcutlarına da olumlu bir şekilde yansıdı. 2002 yılında ilköğretimde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 40 iken, bugün bu sayı 21’e inmiştir.”

 

İSTANBUL’A YAPILACAK TOPLAM EĞİTİM YATIRIM TUTARI 10 MİLYAR TL

İstanbul’da eğitim öğretim alanında yakalanan bu ivmeyi daha da yukarı taşıma konusunda kararlı olduklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hazırlıklarımızı yaptık, eksiklerimizi tespit edip yatırım programlarımıza son şeklimizi verdik. Temel Eğitim Kurumları Yapım Programı kapsamında İstanbul’umuzda 5.1 milyar liralık 4 bin 194 derslikli 197 adet projeyi hayata geçireceğiz. Yine bu yıl için, İstanbul Devlet Yatırım Programı çerçevesinde, 2 bin 356 derslikli 78 adet projeye toplam 3,8 milyar liralık kaynak ayırdık. Bu iki program sayesinde 2022 senesi boyunca toplam 8,9 milyar liralık yatırım yaparak 275 projeyi şehrimize kazandırmayı planlıyoruz. Bu rakama inşasını planladığımız bin adet yeni anaokulunu da eklediğimizde İstanbul’a yapılacak toplam eğitim yatırım tutarı 10 milyar TL’yi geçecektir.” ifadesinde bulundu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “122 Yeni Okulumuz İstanbul’a Hayırlı Olsun”- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  ESET ve Intel fidye yazılımlarına karşı güçlerini birleştiriyor- Güncel Haberler İzmir Apart Otel Arayışınız İçin Şık ve Hijyenik Bir Alternatif: Hotel Apart Alsancak Elektronik Köprüler “Gürültü Nosyonu” ile Sona Eriyor- Güncel Haberler Oyuncu Edip Tepeli “Babalık nereye çıktığını bilmediğin bir yolda kılavuzluk etmek”- Güncel Haberler realme, GT Master Edition Serisini ve ilk dizüstü bilgisayarı realme Book’u Tanıttı- Güncel Haberler Demet Bostancı’Yı Yine Salladı ! – Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Reyting Arenasında Zafer Kimin? 6 Aralık 2023’ün En İyi Yapımı Hangisi? Reyting Zirvesindeki Zafer: Yabani Dizisi, 5 Aralık’ta Rakiplerini Eleyerek Tahtın Sahibi Oldu! Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı? 3 Aralık 2023 Pazar Günü Reyting Sonuçları Açıklandı! Pazar Gecesi Ekranların Zirvesinde Hangi Programlar Var?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat