Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

D Vitamini Seviyenizi Kontrol Altında Tutun- Güncel Haberler

Ana Sayfa » sağlik » D Vitamini Seviyenizi Kontrol Altında Tutun- Güncel Haberler
Google News Abone Ol
D Vitamini Seviyenizi Kontrol Altında Tutun- Güncel Haberler

D vitaminin önemi ve eksikliği ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla 2 Kasım, “Dünya D Vitamini Günü” olarak kutlanıyor. Sağlık için en önemli vitaminlerden biri olan D vitamininin kanser, depresyon, kalp, obezite gibi kronik hastalıklardan korunmada yardımcı olduğunu ve eksikliğinin sağlık problemlerine yol açtığını vurguladı.  Dr. Elif Pahsa D vitamini değerleri düşük olan kişilerin takviye almalarını, D vitamini yükselse bile 2-3 haftada yarılandığını, bu nedenle günlük idame dozlarla takviye edilmesi gerektiği uyarısında bulundu.  

 

Kemik sağlığı ve sağlıklı kalsiyum metabolizması için çok büyük önem taşıyan D Vitamini eksikliği birçok kronik hastalığa yol açıyor. Gencinden yaşlısına herkesi etkileyen D vitamini yetersizliğinin yaşam kalitesini de düşürdüğünü belirten Dr. Elif Pahsa şu bilgileri verdi: 

 

Vitamin D3’ün eksikliğini tamamlamak için güneş ışığı almak yeterli değil 

 “Normal koşullar altında insan vücudunda bulunan D vitamininin 90-95’i güneş ışınların etkisi ile deride yapılır. Besinlerden ise çok kısıtlı alınabilmektedir. Güneşe maruziyet ile UVB ışınları, ciltte provitamin D’nin previtamin D3’e sonrasında da vitamin D3’e dönüşümünü sağlar. UVB ışınlarının insan derisine ulaşmasını engelleyen herhangi bir durumda D vitamini üretilememesi ve eksikliği ile sonuçlanır. 

 

Güneş ışınlarının dünyaya ulaştığı açı olan Zenith açısı da D vitamini sentezinde önemlidir. Ülkemiz Zenith açısına göre Güneş ışınlarının daha dik geldiği Mayıs– Eylül ayları arasında D vitamin sentezi için uygundur. Bu aylarda 11:00-15:00 saatleri arasında özellikle 12.30- 13.30 arası güneşlenmek D vitamini sentezi için faydalı. Çünkü sentezlenme için bu saatlerde gelen 50-90 derece aralığındaki ışınlara ihtiyaç var. Ancak güneş ışınları tepedeki ufuk çizgisinin 50 derece altına inmeye başladığı saatlerde tehlikeli olan UVA ışınlarına da maruz kalırız. Yapılan çalışmalarda “37. kuzey ve güney enlemlerinin” daha kuzey ve güneyinde yaşayanlarda; “sadece güneş ışığı ile” yeterli D vitamini sentezlenemediği görülmüştür. Ülkemiz de 36-42. Kuzey enlemleri arasında yer aldığı için güney sahillerimiz dışında sadece güneş ışığı ile yeterli Vitamin D3 sentezi yapamamaktayız. Bu sebeplerden ötürü yılın büyük bölümünde güneş gören ülkemizde bile D vitamini eksikliği çok yüksek oranlarda gözükmekte ve takviye kullanmadan bu eksikliği kapatmak çok da kolay değil. Öte yandan yüksek oranda güneş ışınına maruz kalmak deri kanseri gibi tehlikeleri de beraberinde getiriyor” dedi. 

 

 D vitamini eksikliği olan kişilerin takviye gıda almaları önemli 

D vitamini değerleri düşük olan kişilerin takviye almalarını önemle vurgulayan Dr. Elif Pahsa sözlerine şöyle devam etti “Öncelikle D vitamininde normal değer yaklaşık olarak 50 ng/mL’dir.  Kronik hastalık nedeniyle bağışıklığını daha güçlü tutmak zorunda olanlar 60-80 ng/mL’de değerlerine sahip olmalılar. Eğer seviyeniz bu değerlerden düşükse hekiminizin de yönlendirmesi ile D vitaminini takviye etmeniz uygun olacaktır. D vitaminini bir kere yükselttikten sonra maalesef işimiz bitmiyor. Çünkü vücuttaki D vitamini seviyesi 2-3 haftada bir yarılanıyor. İşte bu nedenle, düzenli olarak günlük idame dozda D vitamini kullanılması, kullanırken de iki önemli yardımcı olan K2 vitamini ve magnezyumun atlanmaması gerekiyor. D vitamini sayesinde emilen kalsiyumun kemiğe yerleşmesini sağlayan K2 Vitamini ile D3’ün kombine edildiği D3K2 damla formları, bunun yanında D vitamininin aktifleşmesi için günlük 100-200 mg magnezyum kullanılabilir.” 

 

 

DR. ELİF PAHSA KİMDİR?

1970 yılında İstanbul’da doğdu. 1994 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından Ağrı, Eskişehir, İzmir ve İstanbul’da Aile Hekimi olarak çeşitli devlet kurumlarında görev aldı. 2005 yılında aldığı Medikal Estetik Uygulamaları eğitimi ile sağlıklı yaşam ve beslenme konularına ilgi duymaya başladı. 2008 yılından itibaren ilaç sektörüne geçiş yaparak sektörü tanıma ve değerlendirme şansı buldu. 2015 yılından itibaren odağını hastalıklardan korunma, sağlıklı yaşam ve doğru beslenme konularına çevirdi. Tıpta bütüncül yaklaşım ilkesiyle hareket ederek hastalıklardan korunma, doğru beslenmenin sağlığa katkısı, kronik hastalıklarda kök nedenlerin tedavisi, besin desteklerinin önemi, fitoterapi uygulamaları konularında çalışmalar yapan Dr. Elif Pahsa, evli ve bir çocuk annesidir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

D Vitamini Seviyenizi Kontrol Altında Tutun- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Online diyet nedir?

Online diyet nedir? 24 Mart 2023

Diz Protezi Ameliyatı

Diz Protezi Ameliyatı 21 Mart 2023

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

7.Milas Zeytin Hasat Şenliği’nde Ünlüler Geçidi- Güncel Haberler 18 Şubat Cuma Reyting sonuçları: Hangi dizi kaçıncı? Hastalıklara Bu Besinlerle Karşı Koyun- Güncel Haberler Kadıköy Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yıl dönümünü Duman grubu konseri ile kutlayacak.- Güncel Haberler Gebelikte Sağlıklı Beslenme Tüyoları- Güncel Haberler 14 Ocak Cuma 2022 Reyting Sonuçları

REYTING SONUÇLARI

29 Mayıs Pazartesi Reyting Sonuçları Açıklandı: Ömer Dizisi Reytinglerde Zirveye Oturdu! 28 Mayıs Pazar Reyting sonuçları çıktı! 27 Mayıs 2023 Cumartesi Günü Reyting Sonuçları: Gönül Dağı ve Kardeşlerim Arasındaki Rekabet Hangisi Kazandı? 25 Mayıs Perşembe Reyting sonuçları! Camdaki Kız, Yüz Yıllık Mucize, Gülcemal, Al Sancak, Gelsin Hayat Bildiği Gibi ve Survivor

MT Medya Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2023 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar: Ankara Boşanma Avukatı - İstanbul Evden Eve Nakliyat - Fethiye Kiralık Villa - İstanbul Eşya Depolama - Kore Kozmetik Ürünleri - Malatya araç kiralama - Nakliyat - şehirler arası nakliyat