Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Diyarbakırlı Çocuklar, Sur Kültür Yolu’na Büyük İlgi Gösteriyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » Diyarbakırlı Çocuklar, Sur Kültür Yolu’na Büyük İlgi Gösteriyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Mezopotamya’nın incisi Diyarbakır’da altıncı gününü geride bırakan Sur Kültür Yolu en büyük ilgiyi çocuklardan görüyor. Kurşunlu Meydanı’nda özel çocuk oyunu gösterimlerinden interaktif gösterilere, eğlenceli atölyelerden gökyüzü gözlem etkinliklerine kadar pek çok etkinlik her gün ücretsiz olarak Sur Kültür Yolu Festivali kapsamında çocuklarla buluşmaya devam ediyor. 

 

Sur Kültür Yolu Festivali altıncı gününü geride bırakırken festival en yoğun ilgiyi çocuklardan görüyor. Her yaş grubundan çocuklar için birbirinden farklı alternatiflerin yer aldığı etkinlikler Kurşunlu Meydanı’ndaki çocuk alanı ve Keçi Burcu Teras’ındaki Gökyüzü Gözlem Alanı hem çocukları hem de ailelerini bekliyor. Özellikle okul sonrası yoğun ilgi gören çocuk etkinlik alanlarında çocuklar doyasıya eğlenirken aynı zamanda öğreniyorlar. 

 

Keçi Burcu Terası çocuklarla şenleniyor

Keçi Burcu Terası’nda yer alan Gökyüzü Gözlem Alanı’ndaki katılımcılar etkinlik alanında her yaş grubuna yönelik 24 atölye ile eğlenerek özellikle astronomi ve diğer pozitif bilimlere dair yeni bilgiler öğreniyor. 

 

Planetaryum Gösterimleri ve Astronomi Sunumları da Keçi Burcu Terası’nda festival sona erene kadar çocuklarla buluşmaya devam ediyor. Diyarbakır’da ilk defa kullanılan planetaryumdaki astronomik gösterimlerle evrenin derinliklerine yolculuğa çıkan çocuklar, gençler eşsiz bir deneyim elde ediyor. Astronomik gösterimlerle evrenin derinliklerinde yolculuğa çıkmaya ve sunumların gerçekleşeceği etkinliğe tüm gökyüzü meraklıları ücretsiz olarak katılabiliyor.

 

Çocukların festival coşkusu Kurşunlu Meydanı’na yayılıyor

Hayalimizdeki Kahramanlarla Kavuşuyor, Kahramanlarla Birlikte Üretiyor, Öğreniyor ve Eğleniyoruz etkinliği Kurşunlu Meydanı Parkı yeşil alanda her akşam çocuklarla buluşuyor. Kurşunlu Meydanı Parkı çocuk sahnesinde dün çocuklarla buluşan sahne gösterisi “Kaptan Pengu ve Arkadaşları” yoğun ilgi gördü.

 

Festivalde dün(13 Ekim) neler oldu ?

Dağ Kapı Meydanı açık hava sahnesinde sevilen Diyarbakırlı sanatçı İzzet Yıldızhan sahne alırken, Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde 2.Uluslararası Kısa Film Festivali kapsamında Suzan Suzi filminin galası gerçekleştirildi. 

 

Sur Kültür Yolu Festivali Gastro Diyarbakır buluşmalarına ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Davetliler, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın teşrifleriyle gerçekleşen etkinlikte keyifli bir yemeğin ardından Diyarbakır’ın imzası Eyvan performansına tanıklık etti. 

 

Diyar-ı Nebi etkinlikleri kapsamında dün Hz. Süleyman Camii önünde sevilen ilahiyatçı Nihat Hatipoğlu Sahabeler Diyarı söyleşisiyle halkla kucaklaştı. Katılımcıların manevi duygularına hitap eden etkinlikte Hz. Süleyman Camii önü doldu taştı.

 

Gastronomi etkinlikleri kapsamında Yenikapı Caddesi’nde yer alan Festival Mutfağı atölyesinde sevilen yazar Mario Levi gastronomi meraklılarıyla buluştu. 

 

Sur Kültür Yolu Festivali’nde bugün (14 Ekim) neler var ?

 

  • Dağ Kapı Meydanı’nda Anadolu Ateşi dans gösterisi,
  • Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde Şerbet Hanım’ın Deli Aşkları oyunu ve 2.Uluslararası Diyarbakır Kısa Film Festivali gösterimleri,
  • Büyük Kervansaray’da Eyvan Geceleri
  • Cemil Paşa Konağı’nda Gastro Diyarbakır Buluşmaları kapsamında Gastronomi Sohbetleri,
  • Yenikapı Caddesi’nde Mehmet Demir Şef ile Kaburga Dolması ve Şehmus Alto ile Burma Kadayıf Atölyesi,
  • Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde Çağdaş Kürt Edebiyatı söyleşisi festival coşkusunu yaşamak isteyen herkesin katılımlarını bekliyor. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Diyarbakırlı Çocuklar, Sur Kültür Yolu’na Büyük İlgi Gösteriyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 

RASTGELE İÇERİKLER

CHP Sakarya’da her gün binlerce kapıyı tıklatıyor- Güncel Haberler Nilüfer, Cumhuriyet coşkusuna hazır- Güncel Haberler 12. Avrupa Birliği İnsan Hakları Kısa Film Yarışması Başvuruları Devam Ediyor- Güncel Haberler Hilton tarihi bir rekora imza atarak Türkiye’de 100 otele ulaştı- Güncel Haberler Yapı Kredi bomontiada x Craft’ın ilk oyunu “Dalgakıran” 5 Mart’ta prömiyer yapıyor- Güncel Haberler Kadıköy Çocuk Kitapları Şenliği Başlıyor- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu? 21 Eylül Perşembe Reyting Sonuçları Heyecanla Bekleniyor: Hangi Yapım Birinciliği Kapacak? 20 Eylül Çarşamba Reyting Sonuçları: Çöp Adam, Dönence ve MasterChef All Star Reyting Yarışında Kim Önde? 18 Eylül 2023 Reyting Sonuçları: Hangi Dizi ve Programlar Öne Çıktı?

© 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar matematik özel ders - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat