Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Doğa ne kadar bozulursa insan da bozuluyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » Doğa ne kadar bozulursa insan da bozuluyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Büyükşehir’in Sıfır Atık Festivalinde düzenlenen Fark Yaratanlar panelinde doğayla barışık yaşamanın yolları anlatıldı

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Sıfır Atık Festivalinde panel, söyleşi ve sunumlar devam ediyor. 16 Ekim Pazar günü Kocaeli Kongre Merkezi Selim Sırrı Paşa Salonundaki Fark Yaratanlar paneline Türkiye genelinde yaptıkları çalışmalarla farkındalık oluşturan isimler katıldı.  Panele katılanlar doğada yaşanan bozulmaların, doğanın bozulan dengesinin insanı da olumsuz etkilediğini ifade etti.

 

PANELE KATILANLAR

Panele Lisinia Doğa Kurucusu Öztürk Sarıca, Atalık Tohum Sosyal Girişimci Nardane Kuşçu, Anadolu Meraları Kurucusu Durukan Dudu, Otama Kırkpınar Kurucusu Merve Özkorkmaz katıldı. Panelin moderatörlüğünü ise SDSN Koordinatörü Bahar Özay üstlendi.

 

STRES OLMADAN TOHUM BİLE ÇATLAMAZ

Programda ilk olarak söz alan Nardane Kuşçu, ‘’Stres olmadan tohum bile çatlamaz. Düşlerin bir sınırı yok, gökyüzündeki hayalleri dünyaya indirmek gerekiyor’’ açıklamasını yaptı.

 

İNSAN BU DÜNYANIN VİRÜSÜDÜR

Bütüncül yönetim üzerinden tarıma bakılması gerektiğini söyleyen Durukan Dudu, ‘’İstanbul’da doğmuş büyümüş biriyim. Özel bir sektörde çalışmak veya devlet kurumlarında çalışmak yerine erken yaşlarda bile insanla doğanın barış içinde yaşadığı topluluklar kurmayı hayal ederdim. İklim değişikliği hareketine o yaşlarda bile aktif olarak dahil oldum. Bütün meselelere bakarken insanın doğaya etkisine bakıyoruz. Buradan yola çıkarak insan bu dünyanın virüsüdür, bir yüktür diyoruz. İnsan olarak yapabileceğimiz tek şey bu yükü azaltmaktır diyoruz. Böyle bir hayatı anlamlı bulmuyorum. Hayır insan olarak daha az yük olmanın ötesine geçip, iyileştirme potansiyelimiz olduğunu gördüm. Yani onarabileceğimizi fark ettim’’ ifadesini kullandı.

 

BİR FİNCAN KAHVE İÇİN AFRİKA’DA NELER YAŞANIYOR

Güzellik ve kozmetik ürünleri, sıfır atık noktasında kendi macerasını anlatan Merve Özkorkmaz, ‘’Bu macera 10-12 yıl önce yurt dışında okurken başladı. Refah seviyesi çok yüksek ülkelerin çöpe attıklarıyla biz öğrenciler doyabiliyoruz. Afrika’da şehir plancısı olarak görev yaptım. Orada birçok gerçeklikle karşılaştım. Burada keyifle içtiğiniz bir kahve için orada neler yaşandığını gördüm. Ülkeme döndüğümde soframızdaki ürünlerin nasıl temizleneceğini görmeye çalıştık. Kendi tarlamızda tarım yapmaya karar verdik. Üretime çok uzun yıllar uzak kalmışız. Kille bal mumuyla ve tohum yağlarıyla merhem kıvamında bir şey elde ettik ve bunu diş macunu olarak kullandık. Bununla köpürmeden de dişlerimizi temizleyebileceğimiz gördük. Gün içinde neye ihtiyaç duyuyorsak kendimiz yapmaya başladık’’ bilgisini verdi.

 

ARDIÇ AĞACININ HAYATA DİRENİŞİNİ ÖRNEK ALDIK 

Ardıç ağacının hayata bakış açısını değiştirdiğini söyleyen Öztürk Sarıca, ‘’Küçük yaşlarda tarlaya gidersem en yakın ardıç ağacının altına koyarlardı. Kuşların böceklerin geldiğini görürdüm. Orada bir yaşam döngüsü vardı. Herkes ardıç ağacına sığınıyordu. Yaşamsal döngüde çok önemli bir şey. Ardıç ağacı susuzluğa, fırtınalara, dallarının kesilmesine rağmen yaşamaya devam ediyor. Yaşarken de birilerine kol kanat gerer. Yaşamak için bir direnci var, mücadelesi var. Kanserin sebebi doğadaki şeylerin bozulmaya başlaması. Doğada ne kadar bozulma oluyorsa insanlardaki bozulma da o kadar artıyor. Biz doğadaki bazı şeyleri düzeltmek için yola çıkarken bir amacımız da insanların kimyasını düzeltmekti’’ açıklamasını yaptı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Doğa ne kadar bozulursa insan da bozuluyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 

RASTGELE İÇERİKLER

Anadolu Vakfı Değerli Öğretmenim Programı Yeni eğitim sezonuna başlıyor- Güncel Haberler Şahmaran Dizisi Yayın Tarihi Belli Oldu Nilüfer Kent Tiyatrosu gençlerle- Güncel Haberler Red Bull TV, Vestel’in Spor ve Eğlence İçerik Platformlarında- Güncel Haberler İtfaiye’den İZAYDAŞ personeline uygulamalı eğitim- Güncel Haberler HUAWEI için tasarım ve teknolojide kadınlara özel bir yıl- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu? 21 Eylül Perşembe Reyting Sonuçları Heyecanla Bekleniyor: Hangi Yapım Birinciliği Kapacak? 20 Eylül Çarşamba Reyting Sonuçları: Çöp Adam, Dönence ve MasterChef All Star Reyting Yarışında Kim Önde? 18 Eylül 2023 Reyting Sonuçları: Hangi Dizi ve Programlar Öne Çıktı?

© 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar matematik özel ders - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat