Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Dünyanın ilk 2 nanometrelik çipi

Ana Sayfa » Blog » Dünyanın ilk 2 nanometrelik çipi
Google News Abone Ol

Yarı iletkenler için çığır açan teknoloji, performans ve enerji verimliliğinde büyük atılımlar sağlayacak

 

IBM(NYSE: IBM); nano katman teknolojisiyle üretilen dünyanın ilk 2 nanometrelik çipini geliştirerek, yarı iletken tasarımında ve işlenmesinde büyük bir buluşa imza attı. Yarı iletkenler; bilgisayar donanımlarından iletişim cihazlarına, ulaşımdan kritik altyapılara kadar pek çok sistemde kritik rol oynuyor. 

 

Çip performansının ve enerji verimliliğinin yükseltilmesine ilişkin talep; özellikle hibrit bulut, yapay zeka ve Nesnelerin İnterneti (IoT) çağında artmaya devam ediyor. IBM’in bu artan talep için geliştirdiği 2 nanometrelik çip teknolojisi yarı iletken sektörünün en güncel teknoloji ile ilerlemesine katkı sağlayacak. Tasarımın günümüzdeki en gelişmiş 7 nanometrelik çiplere göre yüzde 45 daha yüksek performansa ulaşacağı ya da yüzde 75 daha az enerji tüketimi sağlayacağı tahmin ediliyor

 

IBM tarafından geliştirilen 2 nanometrelik çiplerin sağlayabileceği avantajlar şunlar:

 • Cep telefonu pil ömrü dört katına çıkarma: Artık kullanıcıların, cihazlarını dört günde bir şarj etmeleri yeterli olacak
 • Dizüstü bilgisayar işlevlerini büyük ölçüde hızlandırma: İşlemciler; uygulamalarda daha hızlı işleme, diller arası çeviri işlerinin daha kolay yapılmasına yardımcı olma ve daha hızlı internet erişimi gibi çeşitli işlevler sunabilecek.
 • Nesne algılama ve yanıt süresini hızlandırma: Sürücüsüz otomobiller gibi otonom araçlarda da kullanılabilecek.

 

IBM Research Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Direktörü Darío Gil geliştirdikleri teknoloji hakkında şunları söyledi: “Yarı iletken dünyası ve BT endüstrisi için çok önemli olan 2 nanometrelik çipte yansıtılan bu yenilik; IBM’in teknoloji dünyasındaki zorlukları üstlenme yaklaşımının bir ürünüdür. Bu yenilik, sürdürülebilir yatırımlar ve iş birliğine dayalı bir araştırma ve geliştirme ekosistemi yaklaşımının nasıl çığır açabileceğinin göstergesidir.”

 

IBM yarı iletken inovasyonunda yine ön planda 

IBM’in yarı iletken geliştirme çalışmaları, New York’taki Albany Nanotech Complex araştırma laboratuvarında sürdürülüyor. Bu laboratuvardaki IBM bilim insanları, mantık ölçekleme ve yarı iletken yeteneklerinin sınırlarını zorlamaya yönelik olarak, kamu sektörü ve özel sektör ortaklarıyla iş birliği içinde çalışıyor. İnovasyona yönelik bu iş birliği yaklaşımıyla IBM Research, dünyanın önde gelen yarı iletken araştırma ekosistemi haline geliyor. Üretim taleplerini karşılamaya ve küresel çip sektörünün büyümesini hızlandırmaya yardımcı olan IBM Research, ayrıca güçlü bir inovasyon hattı yaratıyor. 

 

Daha önce de 7 nanometrelik ve 5 nanometrelik teknolojileri ilk defa uygulayan IBM’in yarı iletken buluşlarından oluşan geçmişi, şunları içeriyor:

 

 • Tek hücreli DRAM 
 • Dennard Ölçekleme Yasaları
 • Kimyasal olarak güçlendirilmiş fotorezistler 
 • Bakır bağlantı kabloları 
 • Yalıtkan üstü Silikon teknolojisi 
 • Çok çekirdekli mikro işlemciler 
 • Yüksek-k geçit yalıtkanları 
 • Yerleşik DRAM ve 3 boyutlu çip yığınlama. 

 

IBM’in 7 nanometrelik geliştirmelerini içeren ilk ticari ürünü, bu yıl içinde IBM POWER10 tabanlı IBM Power Systems'da piyasaya sürülecek.

 

Tırnak büyüklüğünde bir çipte 50 milyar transistör 

 

Çip başına transistör sayısının artırılması; onları daha küçük, daha hızlı, daha güvenilir ve daha verimli hale getirebilir. IBM’in 2 nanometrelik tasarımı; IBM Research’ün nano katman teknolojisini kullanan, gelişmiş yarı iletken ölçeklemesini ortaya koyuyor. IBM Research’ün 5 nanometrelik tasarımı duyurmasından sonraki dört yıl içinde geliştirilen bu buluş, tırnak büyüklüğünde bir çipe 50 milyara varan sayıda transistör sığdırılmasına olanak tanıyacak. Çip üzerinde daha fazla transistör bulunması; işlemci tasarımcıları için donanımla güçlendirilmiş güvenliğe ve şifrelemeye yönelik yeni yollar açılmasını mümkün kılacak. 

 

IBM, IBM POWER10 ve IBM z15 gibi IBM donanımın en son nesillerinde diğer yenilikçi çekirdek düzeyinde geliştirmeleri de şimdiden uygulamaya başladı. 

 

IBM Hakkında
175’ten fazla ülkede bulunan IBM; müşterilerinin kendi verilerinden elde edilen içgörülerden yararlanmasına, iş süreçlerini uyumlu hale getirmesine, maliyetleri düşürmesine ve ilgili sektörlerde rekabet üstünlüğü elde etmesine yardımcı olur. Firma ayrıca dünya çapında lider bir hibrit bulut, yapay zeka ve iş hizmetleri sağlayıcısıdır. Finansal hizmetler, telekomünikasyon ve sağlık hizmetleri gibi kritik altyapı alanlarında faaliyet gösteren yaklaşık 3 bin kamu kuruluşu ve kurumsal şirket; IBM’in hibrit bulut platformu ve Red Hat OpenShift ürünleri sayesinde dijital dönüşümlerini hızlı, verimli ve güvenli bir şekilde gerçekleştiriyor. 

 

IBM’in yapay zeka, kuantum bilişim, sektöre özel bulut çözümleri ve iş hizmetleri alanlarındaki atılım niteliği taşıyan inovasyonları açık ve esnek seçenekler sunuyor. Bütün bunlar, IBM’in güven, şeffaflık, sorumluluk, kapsayıcılık ve hizmet konularında, herkesçe bilinen kararlılığı ile destekleniyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Dünyanın ilk 2 nanometrelik çipi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 

RASTGELE İÇERİKLER

OPPO, Dünyanın İlk Işın İzleme Teknolojisine Sahip 3D Duvar Kağıdını Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda Tanıttı- Güncel Haberler 7 Haziran Pazartesi Reyting sonuçları! Çukur, Uyanış: Büyük Selçuklu, Aşkın Tarifi, Kağıt Ev, Maraşlı, Yağmur Rengi, Survivor Eker, günde 450 ton su tasarrufuna ulaştı- Güncel Haberler İnşallah Borcu Sıfırlayacağız- Güncel Haberler Akbank Sanat’da “Dans hep var” – Güncel Haberler Misafir Giray Kim? (Ozan Dolunay) Kaç Yaşında, Boyu, Kilosu Kaç? Sevgilisi Varmı? Hangi Projelerde Oynadı?

REYTING SONUÇLARI

Televizyon Dünyasında Heyecan Dorukta: 24 Eylül Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! 22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu? 21 Eylül Perşembe Reyting Sonuçları Heyecanla Bekleniyor: Hangi Yapım Birinciliği Kapacak? 20 Eylül Çarşamba Reyting Sonuçları: Çöp Adam, Dönence ve MasterChef All Star Reyting Yarışında Kim Önde?

© 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar matematik özel ders - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat