Esnafa 25 bin TL krediyi destek zannedenler!

15.04.2020

0 Yorum

Evet sayın bakan sizin dediğiniz gibi sadece kimlik mi isteniyor yoksa bu kredileri onaylanan 163 bin 450 kişi bankaların kara listelerinde olmayan

Esnafa 25 bin TL krediyi destek zannedenler!

Covid 19 denilen illetle mücadelede toplumun her kesimi etkilendi maddi ve manevi kayıp ve psikolojik etkileri insanımızı etkilemeye devam ediyor. Bu dönemde işyeri ve evi kira olan küçük esnaf, bu dönemin en çok etkilenen kesiminden oldu. Peki ne yapıldı durumu iyi olmayan küçük esnaf için? Esnafa 25 bin TL kredi verildi, Krediler ertelendi! Doğruluk payı henüz muamma! Sosyal medyada bankalar erteleme içinde faiz talep  edildiğini söyleyenlerle dolu. Kredi için ise, ipotek, kefil, banka puanı, vergi borcu yoktur kağıdı vs vs gibi evraklar istenildiği iddia ediliyor. Tabi devlet bankaları için geçerli bu. Özel bankalar Duymadım, Görmedim, Bilmiyorum oynamaya devam ediyor. Tv reklamlarında duysusal reklamlarla, yanınızdayız propagandası yapmakta üstlerine yok. Yanımızda falan oldukları yok. Kapitalizm çizgilerinden 1 milim saptıkları yok. Bakan bile bu dönemde hiç bir şey yapmayan özel bankaları resmen teşhir etti… Peki ya devlet bankaları… !

Bakan açıklama yapıyor Sadece kimlik şartı ile tüm esnafa 25 bin destek kredisine yaklaşık 290 bin 35 esnafımız başvurdu. 163 bin 450 esnafımızın süreci tamamlandı, 4 milyar 73 milyon lira finansman tahsis edildi.

Peki ya geri kalan 126 bin 585 kişi ne olacak? 

Efendim! duymadım sayın bakan bu soruyla alakalı bir beyanda bulunmadınız…

Süreç devam ediyor! 

Esnafa 25 bin TL kredi desteğinde, Peki ya red alanlar? Başvuru ve sonuç rakamlarını açıklarken, sayın bakan neden red olunan rakamlarıda vermedi? Sosyal medyada dolanan, Asıllı veya asılsız duyum ve haberlerden kendilerinin haberi yok mu acaba?

Bankaların;

* Kefil istediği

* Oda kayıt istediği

* Vergi borcu yoktur belgesi istediği

* Banka skor puanı

Evet sayın bakan sizin dediğiniz gibi sadece kimlik mi isteniyor yoksa bu kredileri onaylanan 163 bin 450 kişi bankaların kara listelerinde olmayan kişiler mi?

Herkes sizin gibi şanslı değil ne yazıķ ki bu toplumda, işleri rast gitmemiş, okuyamamış, borç ile dükkan açmış, rafları ve mallları için borçlanmış kimi zaman borçları ödemiş kimi zaman geciktirmiş. Geciktirdiği için sürekli bankalara ve devlete faiz ödemekten beli kırılmış, bankaların ve devletin kara listesinde, bilmem ne puanı düşük olan binlerce zor durumda küçük esnaf var sayın bakan…

Bu esnaflar için neler yaptın onun oranlarını vermelisin bence..

Diyelim ki siz haklısınız ve tüm esnafa 25 bin tl az faizli krediyi verdiniz.. Peki ya sonra, zaten borç batağında olan zor durumdaki küçük esnaf bu durumda hiç iş yapamıyor. Bu sürecinde en az 6 ay süreceği öngörülüyor.. Biriken dükkan kiraları ve vergiler ve ev kiraları, ev ve mutfak giderleri,

Esnafa müjde vergileri erteledik!

Ufff desteğe bak!

Dünyanın içinde bulunduğu bu sıķıntılı koronavirüs tehtidinde öncede, zor durumda olan küçük esnafın büyük bir bölümü zaten vergisini ödeyemiyor ve bu durumda devlet esnafın pos hesabına e haciz koyuyordu. Yani esnaf iş yerinde bulunan bankaların kredi kartı cekme makinalarından yaptığı satışların aktarıldığı banka hesaplarında bulunan paraya haciz koyuyordu. Yani zaten ödeyemiyordu.

Bu dönemde zaten ödeyemediği vergileri ötelemeniz çok büyük bir ihsan olmuş esnaf için…

Peki ya daha neler yaptı devlet gariban esnaf için saymak isterim..

*Dükkan sahipleriyle masaya oturun dedi…

*Evde kalın çıkmayın dedi.

*Bu dönemde zaten hiç iş yapamayan esnafın maske satmasını yasakladı.

*Dükkanını kapattığı berberlerin, yasağa uymayıp açanlarına baskınlar düzenleyip cezalar kesti…

O oooo daha neler neler…

Yazımın başlığında da söylediğim gibi faizli krediyi bile destek zannedenler… Bunu bir izzetmiş gibi sunanlar, kananlar inananlar ve inanmak zorunda kalanlar.

Destek nasıl olur bilirmisiniz? 

Sakın onları dost edinmeyin Ayeti kerimesi açık ve netken, uçaklar dolusu malzemeyi bedavaya, İtalya, Fransa, Ermenistan ve İsrail gibi çocuk katillerine, Türk ve Müslüman katillerini yardım yollamaktır destek… İşte destek budur..

Caminin içi dururken dışı caizmi dir… 

-Olurmu hiç canım dünya halkları kardeştir.. Türk ve Müslüman katili ve düşmanı millletler değil hükümetlerdir.

Peki ya o hükümetler o milletlerin içinden çıkmadılar mı? O hükümetler uzaydan mı geldi?

Benim ve bana düşen hakkımı vermeyen, aksine Türk ve İslam düşmanlarına yollayanlara Hakkımı helal etmiyorum diyenler… Sizlere selam olsun…

Siyasi görüşüm ve ideolojimi merak eden veya soranlar olursa, hiç bir partinin sempatizanı değilim.

Son söz
EL ADL

Yazar: Murat TUNÇ

Murat TUNÇSurda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes, Ey kahpe rüzgar artık ne yönden esersen es

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Reyting Tv'ye abone olun      jakuzi   Tv yayın akışı

BENZER İÇERİKLER

SİNEMA KÖŞESİ

FACEBOOKTA BİZ