Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

EÜ “Aksolotl Laboratuvarı” törenle hizmete açıldı- Güncel Haberler

Ana Sayfa » sağlik » EÜ “Aksolotl Laboratuvarı” törenle hizmete açıldı- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Devlet Üniversiteleri arasında ilk kez Ege’de…

 

Ege Üniversitesi Laboratuvar Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGE HAYMER) bünyesinde Türkiye’de devlet üniversitelerinde bir ilk olarak “Aksolotl Laboratuvarı” kuruldu. Laboratuvarın açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, kurulan laboratuvarın dünyadaki örnekleriyle rekabet edebilecek ölçekte olduğunu söyledi. Açılışa Rektör Prof. Dr. Budak’ın yanı sıra Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Sunlu, EGE HAYMER Müdürü Prof. Dr. Murat Olukman ile laboratuvarın açılışında katkı sunana akademisyenler ve lisansüstü öğrenciler katıldı.

 

Sağlık sektörünün hızlı bir büyüme ve gelişme sürecinden geçtiğini belirten Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Yeni yöntem ve teknolojik imkânlar, pek çok sağlık sorununun kolayca üstesinden gelinmesini sağlıyor. Bizler de Ege Üniversitesi olarak daha sağlıklı bir toplum inşasında yürüttüğümüz çalışmalara, her gün yenisini eklemeye devam ediyor,  sağlık alanındaki birçok ilerlemeyi de bu nedenle yakından takip ediyoruz.  Bugün de sağlık altyapımıza güç katacak yeni bir gelişmeyi sizlerle paylaşmak üzere bir aradayız. Son beş yılda ortak akılla yürüttüğümüz çalışmalar neticesine sağlık alanında teknolojik ve bilimsel anlamda ciddi gelişmeler kaydettik. Bu bağlamda, Türkiye’de sadece bir vakıf üniversitesi içerisinde faaliyet gösteren Aksolotl Laboratuvarını,  Üniversitemiz bünyesinde yani bir devlet üniversitesinde hayata geçirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Aksolotl Laboratuvarı, Ege Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından desteklenen bir yüksek lisans tez projesi sonucunda doğmuş ve EGE HAYMER tarafından hayata geçirilecek oldukça önemli bir projedir” diye konuştu.

 

Prof. Dr. Budak, “Aksolotl Laboratuvarı, Türk bilim insanlarına rejeneratif tıpta ve çeşitli hastalıklar için yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi için umut ışığı niteliğindedir. Sağlık sektörü için ciddi önem arz eden ve emsalleri ile rekabet edecek güçte olan Aksolotl Laboratuvarının oluşturulmasında emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyor, laboratuvarımızın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

“Bilimsel araştırmalarda yaygın olarak kullanılıyor”

Aksolotl hakkında bilgiler veren EGE HAYMER Müdürü Prof. Dr. Murat Olukman, “Aksolotl,  iki yaşamlı ve rejenerasyon yeteneği yüksek bir hayvandır. Bu özelliğinin yanında izsiz yara iyileşmesi ve düşük kanser insidansına sahip olması dolayısı ile çok özel bir model organizmadır. Omurgalı organizma olması dolayısı ile rejenerasyon yeteneği yüksek hayvanlardan biyolojik olarak insanlara en yakın olan türlerden biridir. Bu nedenle de rejeneratif biyoloji çalışmalarında model organizma olarak kullanılabilmektedir. Aksolotllar, vücutlarının çeşitli parçalarını ve uzuvlarını yeniden üretebilme yeteneğine sahip olmaları, kolay üretilebilmeleri ve embriyolarının büyük oluşundan dolayı bilimsel araştırmalarda yaygın olarak kullanılmaktadır” diye konuştu.

 

Laboratuvarın oluşturulmasında; EGE HAYMER Müdürü Prof. Dr. Murat Olukman, Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Yiğit Uyanıkgil, Uzm. Dr. Canberk Tomruk, Dr. Kubilay Doğan Kılıç, Anatomi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Servet Çelik, Su Ürünleri Fakültesi Yetiştiricilik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Korkut, Dr. Öğr. Üyesi Kutsal Gamsız, EGE HAYMER Uzman Veteriner Hekimi Emrah Soylu ve Yüksek lisans öğrencisi Burak Çakar görev aldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

EÜ “Aksolotl Laboratuvarı” törenle hizmete açıldı- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

   

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Online diyet nedir?

Online diyet nedir? 24 Mart 2023

Diz Protezi Ameliyatı

Diz Protezi Ameliyatı 21 Mart 2023

RASTGELE İÇERİKLER

Anadolu Vakfı Değerli Öğretmenim Programında Şubat eğitimleri başlıyor- Güncel Haberler TurkNet, Egebimtes 30. yıl konserleri törenine platinum destekçisi oldu- Güncel Haberler Uyku Apnesi Kronik Hastalıklara Zemin Hazırlayabiliyor- Güncel Haberler Uğur Mumcu 29 Ocak’ta CRR’de Anılıyor- Güncel Haberler ​Ünlü oyuncu Pelin Akil, Dove ile birlikte sosyal medyadaki güzellik baskısına dikkat çekti- Güncel Haberler Trendyol, dünyanın en çok indirilen 10 alışveriş uygulaması arasında tek Türk şirketi

REYTING SONUÇLARI

25 Eylül Pazartesi Reyting sonuçları! Hangi Program Birinci Oldu? Haftalık Reyting sonuçları | 18 – 24 Eylül En Çok İzlenen Diziler Televizyon Dünyasında Heyecan Dorukta: 24 Eylül Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! 22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu?

© 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat