Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

EÜ Etnografya Müzesinde ebru ve baskı atölyeleri düzenlendi- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » EÜ Etnografya Müzesinde ebru ve baskı atölyeleri düzenlendi- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Ege Üniversitesi (EÜ) Etnografya Müzesi tarafından “Müzeler Haftası” dolayısıyla “Çocuklar için Nuri Pınar’la Ebru Atölyesi” düzenlendi. EÜ Etnografya Müzesi’nde gerçekleştirilen atölye çalışmasına ilkokul, ortaokul ve Ege Üniversitesi Anaokulu öğrencileri katıldı. Atölyede katılımcılar, kadim Türk sanatı olan ebrunun inceliklerini öğrendi.

 

EÜ Etnografya Müzesi Müdürü EÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Bizans Sanatı Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Dilek Maktal Canko, “Müzemizde devam eden ‘Ebru ile Mozaik’ sergisinde eserleri yer alan sanatçı Nuri Pınar’ın eğitmenliğinde çocuklar için ebru atölyesi düzenledik. Sergi, Türkiye çapında ünlü ebru sanatçısı Nuri Pınar’ın ebruları ile Orhan Saraç’ın kendi geometrik tasarımlarıyla oluşturduğu eserlerden oluşuyor. Sanatçımız atölye süresi boyunca çocuklara ebru sanatını olabildiğince tanıtarak çalışmalar yaptıracak” dedi.

 

Ebru sanatçısı Nuri Pınar ise, “Müzenin yöneticisi olan hocamız Dilek Hanım Müzeler Haftası dolayısıyla benden çocuklara atölye çalışması yapmamı isteyince çok sevinerek geldim. Bu yola çıkmaktaki ilk amacım çocuklara bunu sevdirmek, tanıtmak ve kendi kültürleriyle bir köprü kurmalarını sağlamaktı. Amacım, çocuklara bunu sevdirmekti. Çünkü çocuklara küçükken ne verirseniz büyüklükte oraya yöneliyorlar. Biz burada birkaç öğrenciye ebru aşısını yaptıysak işimizi, görevimizi yapmışızdır demektir” dedi.

 

Yine Müzeler Haftası dolayısıyla EÜ Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi,  ahşap baskı atölye etkinliği de gerçekleştirildi. EÜ Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Bölüm öğrencilerinin katkılarıyla Ege Üniversitesi Anaokulu öğrencilerinin müze ziyaretinin ardından kendi tasarımlarında oluşan ahşap baskı tekniği ile eserler yaptılar. Atölye boyunca geleceğin gençleri olan minik ziyaretçilere erken yaşta müze farkındalığı kazandırma ve kültürel mirasın aktarılması konularında çalışmalar yürütüldü.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

EÜ Etnografya Müzesinde ebru ve baskı atölyeleri düzenlendi- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

   
 • RASTGELE İÇERİKLER

  İranlı Santçı Ali Rıza Ghorbani İstanbul 4. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali’nde 4 Ekim’de AKM’de- Güncel Haberler Çayırova, “İyi ki varsın Eren” dedi- Güncel Haberler Gıdanın güvenliği SAICA PACK’e emanet- Güncel Haberler Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Azerbaycan Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı- Güncel Haberler Alanya’nın yeni kraliçesi Gülben!- Güncel Haberler Diyabet; Kanser, Kalp Krizi ve Alzheimer İle El Ele Yürüyor!- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  1 Ekim Pazar Reyting Sonuçları: Televizyon Dünyasının Pazar Yarışı! 30 Eylül Cumartesi Reyting Sonuçları: Gönül Dağı 1. Sırada, İzleyiciler Merakla Bekliyordu 25 Eylül Pazartesi Reyting sonuçları! Hangi Program Birinci Oldu? Haftalık Reyting sonuçları | 18 – 24 Eylül En Çok İzlenen Diziler

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar vizyonjet - İstanbul havalimanı transfer - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat