Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

EÜ’de “3 Boyutlu Biyoyazıcılarla Organ Basımı” konferansı düzenlendi- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Teknoloji » EÜ’de “3 Boyutlu Biyoyazıcılarla Organ Basımı” konferansı düzenlendi- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyokimya Bölümü tarafından “'3 Boyutlu Biyoyazıcılarla Organ Basımı” konferansı gerçekleştirildi. EÜ Fen Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe EÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz, Biyokimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Cenk  Selçuki, Biyokimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Kılınç, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Konferansı Penn State Üniversitesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. İbrahim Tarık Özbolat verdi.

 

         Prof. Dr. Özbolat, konferansta yaptığı sunumunda 3B biyoyazıcılarla hücre, organ ve doku basımıyla kullanım alanları konusunda yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi.  Prof. Dr. Özbolat, “3B biyoyazıcılarla 12 çeşit doku ürettik. Aynı zamanda kas dokuları ve iç organlara yönelik de çalışmalar yürütüyoruz. Özellikle akciğer modelinde yaptığımız çalışmalar ile akciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılacak doku modellemeleri denemesini yapıyoruz” dedi.

 

Yaptıkları çalışmalarla doğrudan canlılar üzerinde dokuyu basma işlemleri uyguladıklarını ifade eden Prof. Dr. Özbolat, “Canlıların kafataslarında belirli ölçülerde açılan deliklerin 3B biyoyazıcılardan üretilen maddelerle kapatıyoruz ve delikler ortalama 6-8 haftada iyileşiyor” dedi. Yapılan işlemlerde canlıların zarar görmemesi için özenle hareket ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Özbolat, yakın zamanda büyükbaş ve yumuşak derili hayvanlar üzerinde de çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

 

Çalışmalarının kanser ve kemik hastalıkları için de tedavi fırsatı sunabileceğini belirten Prof. Dr. Özbolat, 3B biyoyazıcılarla kansere karşı bağışıklık hücreleri geliştirilmesi yönündeki çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.  Konferans sonunda EÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz, katılımlarından dolayı Prof. Dr. Özbolat’a “Teşekkür Plaketi” verdi. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

EÜ’de “3 Boyutlu Biyoyazıcılarla Organ Basımı” konferansı düzenlendi- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

   

RASTGELE İÇERİKLER

Korkulardan kaçmalı mı yoksa yüzleşmeli mi- Güncel Haberler Çaba Derneği ve Toad, Eser Yenenler ile obezite farkındalığı için buluştu “Erşan Kuneri” dizisi oyuncuları ilk defa aynı masada!- Güncel Haberler Beyhan Budak: Kabullenmeyi bilmek psikolojik bağışıklığı yükseltiyor- Güncel Haberler Dila Tarkan: “Bungee jumping yaparken hüngür hüngür ağladım” 1 Milyon TL’den Fazla Bağış Toplayan TEGV 5.055 Çocuğu Daha Eğitim Desteğine Kavuşturacak- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

25 Eylül Pazartesi Reyting sonuçları! Hangi Program Birinci Oldu? Haftalık Reyting sonuçları | 18 – 24 Eylül En Çok İzlenen Diziler Televizyon Dünyasında Heyecan Dorukta: 24 Eylül Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! 22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu?

© 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat