Evde Kalmak Yeni Online Hobiler Kazandırıyor

30.04.2021

0 Yorum

Türkiye’nin hizmet alanında en büyük online platformu Armut, pandemi sebebiyle evlerde daha fazla zaman geçirenlerin, hobi kategorisindeki online özel ders taleplerini inceledi.

Evde Kalmak Yeni Online Hobiler Kazandırıyor

Türkiye’nin hizmet alanında en büyük online platformu Armut, pandemi sebebiyle evlerde daha fazla zaman geçirenlerin, hobi kategorisindeki online özel ders taleplerini inceledi. Elde edilen verilere göre yeni hobi edinmek için online olarak alınan özel derslere talebin arttığı görülüyor.

 

Ülkemizde pandemi sebebiyle tam kapanma kararının gelmesi ile beraber evlerde geçirilen zaman daha da artacak. Online hizmet sektörünün lideri Armut.com, son bir yıldır yükselişe geçen online hobi özel ders hizmetlerine yönelik taleplerin verilerini paylaştı. Yılın her şubat ayında hareketlenen özel ders talepleri geçen sene pandeminin de etkisiyle Mart ayında düşüşe geçmişti. Ancak bahar aylarının gelişiyle, taleplerin tekrar artışa geçtiği gözlemlendi.

Pandemiden kalan boş zamanı yeni bir hobiye ayırdık

Evde geçirilen zamanın ve mesafe kavramının öneminin artması ile beraber online özel derslere olan ilginin arttığı gözlemlendi. Yeni hobi edinmek isteyenlerin yanı sıra zamanlarını iş harici farklı bir aktivite ile doldurmak isteyen beyaz yakalılar da hobi özel derslerine ilgi gösterdi. Çocuklarının ilgisini çekebilecek yeni alanlar arayan ebeveynlerin talepleri de dikkat çekti. 

En çok ilgi gören online ders talepleri arasında dil öğrenme, resim, müzik, pilates, yoga ve satranç dersleri yer aldı.  İngilizce, Almanca ve Fransızca özel derslerine olan rağbette geçen yaz aylarından bu yana artış gözlemlendi. Pandeminin başladığı ilk dönemlerde düşüş yaşayan yüz yüze istenen taleplerin, yaz aylarından bu yana online ders imkanının gelmesiyle 76 artış göstermesi dikkat çekti.

Sanata dair hobilerimiz arttı

Pandemi döneminin sanata olan ilgiyi artırdığı görülürken buna paralel olarak evde daha verimli vakit geçirmek isteyenler resim yapmayı, müzik aleti çalmayı öğrendi. Online olarak verilen dersler arasından yeni bir enstrüman çalmayı öğrenmek isteyenler gitar, keman, davul gibi özel derslere yönelirken resim sanatını hobi edinmek isteyenler resim özel derslerine merak saldı. Armut.com verilerine göre müzik ve resim derslerini içeren hobi kategorisindeki online özel ders taleplerinde yazdan bu yana ortalama 37 artış yaşanırken en çok artış yaşayan dersler ise 50’den fazla yükseliş ile davul, keman ve piyano özel dersleri oldu. Gözle görülür bir başka artış ise pilates, satranç ve yoga gibi online alınabilen spor özel derslerinde yaşandı. İncelenen verilere göre 2021 yılında online pilates, satranç ve yoga derslerine gösterilen taleplerde 44 artış gösterdi. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Reyting Tv'ye abone olun        jakuzi   Tv yayın akışı  Araç proje İngilizce Kursu Bilgisayar takip programı Boyalı Polyester İplik

BENZER İÇERİKLER

SİNEMA KÖŞESİ

FACEBOOKTA BİZ