FEDA”KAR”LIK

09.02.2021

0 Yorum

Fedakarlık ne kadar güzel ve ilişkilerde yapılması gereken bir şey gibi gösterilse de aslında yanlış bir şekilde lanse ediliyor, bu da ilişkilere zarar veriyor. Bu romantik ilişki, arkadaşlık ebeveyn-çocuk ilişkisi vs.diye birçok örnekle açıklanabilir ama kısaca; Siz sevdiğiniz ve ilişkinizi geliştirmek istediğiniz birine normalde çok istemediğiniz veya sizi zorlayacak bir şey yapıp verdiğinizde ve bunu […]

FEDA”KAR”LIK

Fedakarlık ne kadar güzel ve ilişkilerde yapılması gereken bir şey gibi gösterilse de aslında yanlış bir şekilde lanse ediliyor, bu da ilişkilere zarar veriyor. Bu romantik ilişki, arkadaşlık ebeveyn-çocuk ilişkisi vs.diye birçok örnekle açıklanabilir ama kısaca;

Siz sevdiğiniz ve ilişkinizi geliştirmek istediğiniz birine normalde çok istemediğiniz veya sizi zorlayacak bir şey yapıp verdiğinizde ve bunu alışkanlık haline getirdiğinizde bu sizin göreviniz oluyor ve karşı taraf sizin kendinizden eksildiğini görmüyor yani fark etmiyor. Sizin üst üste yaptığınız fedakarlıklar ilişkinin denge ve dinamiğini bozuyor bu da sizi değersiz ve onu değerli yapıyor. Bu nedenle sizi cepte görmeye ve özensiz davranmaya başlıyor çünkü siz hep kendinizde vererek bir ilişki götürme modeline dönüştürdünüz alışverişi.

Aslında bunu yaparkenki  amacınız karşının da size böyle davranması yani gelecekteki karınızı düşünerek şuan fazladan veriyorsunuz. Ama karşı taraf size karşılık vermediğiniz bir bozulma, sinir veya öfke durumuna girebiliyorsunuz çünkü beklenti ile yaptınız bunları. Burada en sağlıklı ve mantıklı karar her şeyi gerçekten kendiniz için yapmak ve sizi mutlu ediyorsa devam etmek. Bu bencillik veya hep kendine almak değil, karşı tarafa iyilikler yapmak da sizi mutlu edebilir ama bunun sizi sinirlendirdiği, değerinin anlaşılmadığı vs. bir noktaya geldiğinizi hissettiğinizde kendinizi frenlemeyi de başarmanız gerekir. Hayatta fedakarlık yoktur ve olmamalıdır. Bu sadece ilişkiye zarar verir. Siz, size doğru olanı her zaman, koşul ve kişide yapmalısınız ve devamını düşünmemelisiniz. Bu şekilde sonraki tepkilerden de bir beklentiniz olmadığı için hayal kırıklığınız da olmaz.

Ayrıca her zaman oksijen maskesi örneğini de aklınızda bulundurmalısınız. Siz kendiniz mutlu ve sağlıklı olmadan, kendi ihtiyaçlarınızı sağlıklı gidermeden etrafınıza da bunu veremezsiniz. Kimse de sizin mutluluğunuz veya huzurunuzdan sorumlu değil, bunu yönetmek sizin göreviniz. Bu da çevredeki insanlarla ilişkilerinizi sağlıklı şekilde yönetmek ve biçimlendirmekte yatıyor. İnsanlarla ilişkiler ateş karşısında oturmak gibidir. Çok yaklaşırsanız yanarsınız ve kendinize acı çektirirsiniz, uzaklaşırsanız da üşür ve hasta olursunuz… Bu nedenle ortasını bulmanız gerekiyor.

Yazar: Karyowski

KaryowskiReyting Tv gönüllü köşe yazarı

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Reyting Tv'ye abone olun      jakuzi   Tv yayın akışı

BENZER İÇERİKLER

SİNEMA KÖŞESİ

FACEBOOKTA BİZ