Felsefe ve Hayattaki 3 Dönem

02.02.2021

0 Yorum

1- Kazanova 2- Aile 3- Doğa Felsefe okuyan bir arkadaşımla sohbetimizde geçen bir bilgiden bahsetmek istiyorum… Felsefede hayatın 3 döneme ayrıldığı söylenmiş. Bunlardan ilki olan kazanova dönemi, genç ve heyecanlı olan insanın her şeyi deneme, görme, sevme ve tatma tutkusunu temsil ediyor. Genel itibari ile 30 yaşa kadar olan bu dönemde insanlar okuduğu bölüm, çalıştığı […]

Felsefe ve Hayattaki 3 Dönem

1- Kazanova

2- Aile

3- Doğa

Felsefe okuyan bir arkadaşımla sohbetimizde geçen bir bilgiden bahsetmek istiyorum… Felsefede hayatın 3 döneme ayrıldığı söylenmiş. Bunlardan ilki olan kazanova dönemi, genç ve heyecanlı olan insanın her şeyi deneme, görme, sevme ve tatma tutkusunu temsil ediyor. Genel itibari ile 30 yaşa kadar olan bu dönemde insanlar okuduğu bölüm, çalıştığı iş, yaşadığı şehir veya ülke, romantik partner, arkadaş grupları gibi alanlarda birçok alana girip çıkıyor. Aynı şekilde hobiler, zevkler, tutkular ve ilgi alanlarında özellikle ergenlik ve reşitliğin verdiği özgürlükle de iyice artıp değişebiliyor. Yalnız bu dönemde insanın içinde bir boşluk, yalnızlık, varoluş sancısı ve kök salamama durumu yaşanabiliyor. Kendini bir yere ait hissetmeme, her şeyden birkaç doz alma ama tam tadına varamama gibi durumlar insanın aklını karıştırarak zaman zaman tükenme ve yorulma hislerine neden oluyor.

İkinci evre olan aile ve sakinlik evresinde ise, bu kazonava dönemi bittikten ve yorulduktan sonra kişinin sevdiği şeyleri belirlemesi, seçimlerini yapması ve o alanlarda kök salması ile gelişip, büyümeye başlıyor. Bu aşamadaki kişinin de en büyük arzusu yatırımlarını güzel ve kaliteli yapmak. O alanlarda başarılı ve mutlu olmak. Bu nedenle de dikkat dağıtıcı ve kafa karıştırıcı şeyler onun en büyük tuzak ve korkusu olabiliyor. Çünkü düzeninin bozulmasını istemiyor.

Üçüncü evre ise doğa evresi bu evrede insan çevresindeki çoğu insanı vefatlar sebebiyle kaybediyor. Emekli oluyor ve fiziki olarak da artık enerjisi ve kapasitesi azalıyor. Daha sakin ve sessiz bir hayata geçiş yapıyor. Bu aşamadaki huzur ve mutluluğu ise, doğada, hayvanda, çocukta veya birçok şeyde görüyor ve duyuyor. Bir nevi spiritüel yani Tanrısal inancı da kuvvetleniyor bu dönemde. Sevgi ve huzuru her şey ve her yerde görüp tat alıyor.

Yazar: Karyowski

KaryowskiReyting Tv gönüllü köşe yazarı

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Reyting Tv'ye abone olun      jakuzi   Tv yayın akışı

BENZER İÇERİKLER

SİNEMA KÖŞESİ

FACEBOOKTA BİZ