Fujifilm İnovasyon Yarışması Sonuçlandı!- Güncel Haberler

12.07.2021

Kişi Okumuş

0 Yorum

Fujifilm İnovasyon Yarışması Sonuçlandı!- Güncel Haberler

Fujifilm, gençlerin katma değeri yüksek, özgün tasarımlı ve yenilikçi projeler ortaya çıkarması için başlattığı inovasyon yarışmasını sonuçlandırdı. İlk kez gerçekleştirilen bu yarışma, "Mikrokapsül Teknolojisi", "Kurak Bölgelerde Suya Ulaşım ve Arıtma Teknolojisi", " IoT Uygulamaları", “Yapay Zeka İle Tahminleme Modelleri” ve “Uzay Teknolojileri ve Uzayda Yaşam” gibi konularda dünya sorunlarına inovatif çözümler aradı.  Yarışma sonuçlarına göre birincilik Kan Analizi Projesi ile Salih Yalçın, Osman Yalçın ve İnanç Çiğdem’in oldu. 

 

Fujifilm, inovasyon ve teknolojiyi odağına alarak gerçekleştirdiği çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Türkiye’de ilk kez gerçekleştirdiği İnovasyon Yarışması ile gençlerin katma değeri yüksek, özgün tasarımlı ve yenilikçi tasarımlar ortaya çıkarmasına vesile olan Fujifilm, dünya sorunlarına inovatif çözümler aradı. Yarışmanın bir diğer ilk olduğu konu ise takım seçiminde kullanılan algoritma. Yarışmada takım seçimleri Karga Karga uygulamasının geliştirdiği özgelecek algoritmasıyla  ile belirlendi.  İstanbul Üniversitesi Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Güven Ordun danışmanlığında geliştirilen özgelecek algoritması, yarışmacılar arasında birlikte en iyi çalışabilecek kişileri bir araya getirerek takımları oluşturdu. 25 alt faktörden oluşan rapor doğrultusunda oluşan takımlar üçer kişilik olarak gruplandırıldı. Yarışma kapsamında gençler, “Mikrokapsül Teknolojisi”, “Kurak Bölgelerde Suya Ulaşım ve Arıtma Teknolojisi”, “IoT Uygulamaları”, “Yapay Zeka İle Tahminleme Modeli” ve “Uzay Teknolojileri ve Uzayda Yaşam”  konularına inovatif çözümler geliştirmeye çalıştı. Ayrıca başarılı olan ekiplerin dünyanın en prestijli kurumlarından NASA’da çalışan bilim insanı Dr. Umut Yıldız mentörlüğüyle çalışma fırsatı yakalayacağı yarışmanın kazananları belli oldu. 

 

Dereceye Giren Projeler

 

İyi ve sağlıklı yaşam için geliştirilmiş üstün yapay zeka teknolojisi ile donatılmış kan analizi ve geleceğe dönük tahminler ve uyarılar yapan tıbbi cihaz ve yazılım olan Kan Analizi Projesi (KAP) ile Salih Yalçın, Osman Yalçın ve İnanç Çiğdem yarışmanın birincisi olarak 12 bin TL’lik birincilik ödülünün sahibi olmayı başardı. Yatağa bağımlı hastalarda sıklıkla görülen bası yaraları ile ilgili cerrahi müdahale gerektirmeyen tedavi yöntemi sunan SAM Projesiyle de Meltem Nil Sangar, Serhat Can Uluğtürken ve Alperen Köse ikinci olmayı başardı. Projede, mikrokapsül teknolojisinin sunmuş olduğu sıvı salınımı ve ısı depolama özelliklerinden yararlanarak bası yarası koruyucu yara örtüsü geliştiriliyor. Kullanıcıya sorular sorarak kişi bazlı olarak havayı kirletme oranını hesaplayıp temiz bir havaya kavuşmak için önerilerde bulunan Yeşil Ayak İzim Projesi ile de Seher Kaplan, Yiğit Altıntaş ve Yakup Bedirhan Menteşe üçüncü olarak dereceye girmeyi başardı.  

 

“Gençler Dünyayı Daha Yaşanabilir Bir Yere Dönüştürecek 

 

Fujifilm İnovasyon Yarışması’nın kazananlarını tebrik eden Fujifilm Türkiye Ülke Başkanı Michio Kondo, genç nüfusu yarınlara hazırlamak hedefiyle gerçekleştirilen yarışmanın büyük ilgi toplamasından dolayı gurur duyduğunu açıkladı. Bu tarz yarışmaların ve eğitimlerin hem ülkenin geleceği için hem de gençlerin gelişimi için önemli olduğunu vurgulayan Kondo, “Fujifilm İnovasyon yarışmamızla birlikte gençlerin dünya sorunlarına çözümler aramalarına vesile olmuş olduk. Çıkan sonuçlar gerçekten heyecan verici. Her bir proje birbirinden değerli ve gerçekten fark yaratacak cinsten. Buradan da anlaşılacağı üzere gençlere yeterli fırsat verilirse gençlerin dünyayı daha yaşanabilir bir yer haline getireceklerini düşünüyorum. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimiz yeniliğe, değişime ve fark yaratmaya şimdiden hazırlar. Biz de Fujifilm olarak gençlerin fikir ve yaratıcılıklarını beslemek için onlara fırsatlar yaratmaya devam edeceğiz“ açıklamalarında bulundu. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz