Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Geçen yıl Türkiye’deki kullanıcıların 68’i çevrimiçi dolandırıcılarla karşılaştı- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Blog » Geçen yıl Türkiye’deki kullanıcıların 68’i çevrimiçi dolandırıcılarla karşılaştı- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Kaspersky’nin düzenlediği ankete Türkiye’den katılanların 68'i sosyal ağlar aracılığıyla kendilerinin veya sevdiklerinin dolandırıcılardan şikayetçi olduğunu vurguladı. Çoğu durumda dolandırıcılar potansiyel kurbanların tanıyormuş gibi davrandılar ve sanki bir arkadaşlarından yardım istiyormuş gibi yaklaştılar (60).

Kullanıcılar, ekranın diğer tarafındaki kişinin kim olduğunu hemen anlayamayabiliyor. Ankete katılanların çoğunluğu (64) kendilerinin veya sevdiklerinin dolandırıcıları hemen tanıyabildiklerini belirtse de 34'ünün bunu yapabilmek için diyalog başlatması gerekti.

Kaspersky Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Maher Yamout, şunları söyledi: “Sosyal medya günlük hayatımıza girmiş durumda. Dolandırıcılar da popüler platformlar üzerinden kullanıcılara doğrudan ulaşma fırsatını kaçırmıyor. Dolandırıcılar, kişisel verilerinizi sosyal medya hesabınızda bulabilir ve sosyal mühendislik yöntemleriyle kullanabilirler. Bu durumda, temel güvenlik kurallarını aklınızdan çıkarmamalısınız. Örneğin özel verileri gizlemek, muhatabınıza acilen para transferi yapmadan veya gönderdiği bağlantıyı açmadan önce kontrol etmek yararınıza olacaktır.”

Kullanıcılar özel uygulamalar ve programlar aracılığıyla dolandırıcılardan korunmaya çalışıyorlar. Ankete katılanların en az 35'i kendilerini çevrimiçi dolandırıcılıklara karşı korumak için özel güvenlik çözümleri (antivirüs) kullanıyor, 19'u Arayan Kimliği ve 22'si telefon sahtekarlığına karşı yerleşik telefon işlevleri (kara liste) uyguluyor.

Kaspersky bu gibi durumlara karşı aşağıdaki temel güvenlik kurallarına uyulmasını öneriyor:

 • E-postalardaki ve sohbetlerdeki mesajlardaki şüpheli bağlantılara tıklamayın.

 

 • Belirli bir promosyondan haberdar olduysanız ve katılmak istiyorsanız, şirketin veya markanın sunduğu teklifin gerçekliğinden emin olmak için resmi web sitesini veya resmi sosyal medya hesaplarını ziyaret edin.
 • Kimlik avı siteleri, dolandırıcılık ve istenmeyen postaların güncel veritabanlarıyla koruma sağlayan Kaspersky Total Security gibi güvenilir bir güvenlik çözümü kurun.
 • SMS veya anlık bildirimden alınan tek seferlik kod da dahil olmak üzere gizli bilgileri asla üçüncü kişilerle paylaşmayın.
 • Spam gönderenlerin ve dolandırıcıların telefon numaralarını tespit eden bir çözüm kurun.
 • İnternetteki bir teklif gerçek olamayacak kadar cazip geliyorsa, büyük olasılıkla sahtedir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Geçen yıl Türkiye’deki kullanıcıların 68’i çevrimiçi dolandırıcılarla karşılaştı- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Türkiye Sigorta’ya ‘Kusursuz Müşteri Deneyimi’ Ödülü- Güncel Haberler Profesyonel Sağlıkçılar bu platformda buluştu. Geri Dönüşümde Hedefe Doğru- Güncel Haberler Akbanklılar Evdeki Altınlarını Artık Kuyumcular Aracılığı ile de Hesaplarına Yatırabiliyor- Güncel Haberler Öğrenci Yemeğinde Canlı Müzik Keyfi- Güncel Haberler Zorlu PSM’de Bu Hafta; 14-20 Mart- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Dizilerin Kıyasıya Yarıştığı Gecede Lider Kim? 28 Kasım Reyting Raporu 27 Kasım Pazartesi Reyting Sonuçları: Selahaddin Eyyubi, Safir, Ömer, Bambaşka Biri Kimin Zirvede? 26 Kasım Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! Teşkilat ve Yargı Zirvede 24 Kasım Cuma Reyting Zaferi: Yalı Çapkını ve Kızılcık Şerbeti Arasındaki Heyecan Devam Ediyor!

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat