Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Geleneğin İzleri Karma Sergisi Sanatseverleri Bekliyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » Geleneğin İzleri Karma Sergisi Sanatseverleri Bekliyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol
Geleneğin İzleri Karma Sergisi Sanatseverleri Bekliyor- Güncel Haberler

Keçiören Belediyesi tarafından İlçedeki Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi Sergi Salonu’ndaki ‘Geleneğin İzleri Karma Sergisi’nin açılışı Ankara Vali Yardımcısı Elif Nur Bozkurt Tandoğan, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ve AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok açılışta yaptığı konuşmada, Türk kültürünü ve Anadolu’ya özgü gelenekleri geleceğe taşımanın önemli olduğunu vurgulayarak, “Anadolu’muza özgü; köklerimizi, tarihimizi ve kimliğimizi anlatan nadide eserlerin ve gizemli motiflerin yer aldığı sergimiz 17-28 Kasım tarihleri arasında Keçiören Sanat Galerimizde tüm sanatseverlerimizin ziyaretine açık olacak. Emeği geçen tüm sanatçılarımıza teşekkür ediyoruz. Atatürk, ‘Her şey olursunuz ama sanatkâr olamazsınız’ diyor. Sanata ve sanatçıya karşı ayrı bir saygısı var. Hem sanatımızı hem zanaatımızı yaşatmalıyız. Bu sergiler bizleri anlatıyor, geçmişimizi anlatıyor, köklerimizi anlatıyor, tarihimizi anlatıyor, kimliğimizi anlatıyor, benliğimizi anlatıyor, nezaketimizi anlatıyor, zarafetimizi anlatıyor.” Dedi.

 

Günümüzde kullanılan ürünlerin doğallığını yitirmiş olması nedeniyle toplum sağlığının olumsuz etkilendiğini de dile getiren Altınok konuşması şöyle sürdürdü:

 

“Her şey maalesef naylonlaşıyor, kimyasallaşıyor. Evdeki koltuklar, giysilerimiz, halılarımız tamamen petrokimyaya dayalı ürünler. Eskiden yün vardı, şimdi polyester var. Birçok hastalığın sebebi, yediklerimiz ve içtiklerimiz kadar giydiklerimizle de alakalıdır. Bunun etkisini de şöyle görüyoruz. Türkiye'nin ilaç giderleri 12 yıl önce 5 milyardı. Şu anda 120 milyar TL. Hastaneye gidenlerin sayısı 10 yılda 7 misli arttı. Ancak Türkiye'nin nüfusu 10 kat artmadı. Yani topraklarımız, suyumuz havamız kirlendi. Eskiden köylerimiz cıvıl cıvıl, rengârenkti. Şimdi öyle değil.”

 

Sergide yer alan Ankara’ya özgü el sanatları ve tasarımların sanatseverler tarafından muhakkak görülmesi getirdiğini de dile getiren Altınok, “Bugün burada Ankara kültürünü yaşatan eserleri de sergiliyoruz. Atatürk Ankara'yı öyle bilindiği gibi coğrafi ve stratejik konumu için Başkent yapmamıştır. Atatürk, ‘Ben Ankara'yı tarihi, kültürü ve engin medeniyetinden dolayı başkent ilan ettim’ diyor. Ankara bizim medeniyetimizde önemli bir şehirdir. Bu eserler bizim yüksek sanat ve kültürümüzü anlatıyor. Emeği geçen tüm sanatçılarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu. ​

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Geleneğin İzleri Karma Sergisi Sanatseverleri Bekliyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Atıklar Çeşme’de eğlenceye dönüşüyor- Güncel Haberler Altın Koza’da Onur Ödülleri Açıklandı- Güncel Haberler Küçükçekmece’deki 6 Kütüphane 53 Bin Okuru Ağrladı- Güncel Haberler KO-MEK ile atıklar sanata dönüşecek- Güncel Haberler Nevşehir belediyesi tam bana göre festivali’nde- Güncel Haberler Kartepe Kampüs Günlerine Büyük İlgi Gördü- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

Televizyon Takipçileri Merakla Bekliyor: 2 Haziran Cuma Reyting Sonuçları Açıklandı Mı? 1 Haziran Perşembe Reyting Mücadelesi: Camdaki Kız, Gülcemal, Yüz Yıllık Mucize ve Survivor Arasında En Çok İzlenen Hangisi Oldu? 31 Mayıs 2023 Çarşamba Günü Televizyon Reyting Savaşı: Hangi Yapım Birinci Oldu? 30 Mayıs Salı Reyting sonuçları: Ben Bu Cihana Sığmazam Total’de Lider!

MT Medya Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2023 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar: Ankara Boşanma Avukatı - İstanbul Evden Eve Nakliyat - Fethiye Kiralık Villa - İstanbul Eşya Depolama - Kore Kozmetik Ürünleri - Malatya araç kiralama - Nakliyat - şehirler arası nakliyat