Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Gıda toptancılığı nedir?

Ana Sayfa » Sizden Gelenler » Gıda toptancılığı nedir?
Google News Abone Ol
Gıda toptancılığı nedir?

Gıda toptancısı, tüccarlara ve işletme sahiplerine. marketlere, lokantalara, otellere vs. toptan gıda satan bir kuruluştur.

Gıda toptancıları genellikle ürünleri için üretim tesisi görevi gören fabrikalardan mal satın alırlar. Fabrikalarla anlaşmalı gıda toptancıları, depolarına büyük miktarlarda ürün alırlar. Örneğin içecek toptancılığı yapan bir gıda toptancısı, içecek üretim tesislerinden tonlarca kola, ayran vb. içecekler satın almaktadır.  Bu içecekleri depoya koyan toptancılar, bakkal, market, lokanta, otel gibi işletmelere koliler veya boxlar halinde toptan fiyatından toptan gıda vs ürün satarlar. Genelde perakende satış yapan işletmelerden daha az kar marjı ile satış yapmaktadırlar.  Lakin genelde koli bazı mal satışı yaptıkları için sürümden kazanmaktadırlar.

Bir gıda toptancısının en önemli görevlerinden biri de ürün stoklamasıdır. Ürünler anlaşmalı fabrikadan veya bölge Distribütöründen alınarak depoya konulur ve yasalarla belirlenmiş sağlıklı ortamlarda satış için bekletilir. Sıcaklık seviyesinde veya bulunduğu ortam koşullarında sorun varsa ve ürün satılamıyorsa ürün bozulacağı için gıda toptancısı için büyük risk oluşturabilir. Bu bakımdan gıda toptancısı olmanın belli başlı riskleri vardır. Ayrıca ürün son kullanma tarihinden önce satılmış olmalıdır.

Özellikle son dönemlerde ülkemizde gıda toptancıları, gros market adı altında hem toptan hem perakende satış yapan işletmeler kurmaktalar, bu durum küçük ölçekte gıda toptancıları ve mahalle aralarında hizmet veren mahalle bakkallarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Gıda toptancılığı nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Frankfurt’ta 7 Dalda “Altın Elma” Sahibini Buldu- Güncel Haberler Lüleburgaz’da Okullar Hayat Bulsun Projesi!- Güncel Haberler Akbank çocuk sanat evinizde Altın Şarkılar Konseri’nin ilki Menteşe’de sahnelendi – Güncel Haberler Karabağlar Belediyesi’nden Ramazan dayanışması- Güncel Haberler Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei: Tarihten Ders Alarak Bugünkü Çin’e Ulaştık.- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

28 Mayıs Pazar Reyting sonuçları çıktı! 27 Mayıs 2023 Cumartesi Günü Reyting Sonuçları: Gönül Dağı ve Kardeşlerim Arasındaki Rekabet Hangisi Kazandı? 25 Mayıs Perşembe Reyting sonuçları! Camdaki Kız, Yüz Yıllık Mucize, Gülcemal, Al Sancak, Gelsin Hayat Bildiği Gibi ve Survivor 23 Mayıs Salı Reyting sonuçları belli oldu!

MT Medya Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2023 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar: Ankara Boşanma Avukatı - Malatya araç kiralama - Nakliyat - şehirler arası nakliyat