Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Gıdada tercih testleri ve duyusal analiz yaygınlaşıyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » sağlik » Gıdada tercih testleri ve duyusal analiz yaygınlaşıyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol
Gıdada tercih testleri ve duyusal analiz yaygınlaşıyor- Güncel Haberler

 Satın alma kararını fiyatın ötesinde tat, koku, ürünün  raftaki yeri de belirliyor

 

İstanbul Teknik Üniversitesi 28-29 Kasım tarihleri arasında Kalite ve Ürün Deneyimi Semineri’ne ev sahipliği yapacak. Karma Grup tarafından gerçekleştirilecek seminerde akademi ve sektör tecrübesi bir araya gelecek. 

 

İki gün sürece seminerde gıda tasarım serüveninin her aşaması detayları ile uzmanları tarafından tartışılacak. Tüketici tercihlerinde duyusal analiz ve tüketici testlerinin etkisi masaya yatırılacak. 

 

Gıda sektöründe gelişen teknoloji ve güvenli gıda üretimi, tüketiciye yeterince yansımıyor. Gıda sektörünün tüketiciye ulaşma serüveni Karma Grup ile Kalite ve Ürün Deneyimi Seminerinde masaya yatırılacak. İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünün ev sahipliğinde gerçekleştirilecek seminerin içeriği Karma Grup tarafından oluşturuldu. 28-29 Kasım tarihleri arasında İTÜ SDKM Konferans Salonunda yapılacak seminerde gıda tasarımı ve tüketici kalite algısının her aşaması; üretim ve kalite yöneticileri tarafından üretimin içinden gelen uzmanlarca aktarılacak ve değerlendirilecek. 

 

Tüketiciler günümüzde sorumlu tüketime yöneliyor. Elli yıl önceye göre daha bilinçli olan, ürünün son kullanım tarihine, içeriğine bakıp etiketi ayrıntılarıyla inceleyen tüketiciler, güvenilir, anlaşılır, sağlıklı gıda talep ediyor. İşte bu nedenle dünyada temiz etiket (Clean Label) trendi yaygınlaşıyor. Tüketici etiketi okuduğu zaman anlayabilsin diye. Türkiye’de de global firmalar temiz etikete geçiyor, üreticiler bu konuya kaynak ayırmaya başladı. İnsanlar gıdayı satın alırken etiketi değerlendirerek daha temiz, anlaması kolay etiket içeriklerini, fonksiyonel ve kişisel beslenme tarzına uygun olan gıdaları bilinçli olarak tercih ediyor. 

 

Firmalar ‘Ürün Tanıtımı’ ile sahnede yer alacak 

Kalite ve Ürün Deneyimi Eğitim İçerik Koordinasyon Kurulu’ndan, İstanbul Okan Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Özdal, “Seminerimizde tüketici gözüyle kalite algısını, tüketicinin ürün deneyimlerini ve bunun en önemli aracı olan duyusal analiz konusunu bilimsel bakış açısıyla ele alıyoruz. İlgili herkesi davet ediyoruz çünkü bu program sayesinde kalite ve ürün deneyimi ile ilgili bakış açılarının genişleyeceğine inanıyoruz” ifadelerini kullanıyor. Kalite ve Ürün Deneyimi Seminerinde ‘Product Theatre’ yani ‘Ürün Tanıtımı’ bölümü de yer alıyor. Dr. Özdal, “Yeni teknolojilere ve sektöre ürün geliştirme konularında hizmet sağlayan firmalara kendi ürünlerini nitelikli ve karar verici kitleye anlatabilmeleri için program içinde sunum yapabilmeleri için olanak sağladık” diyor. 

 

Duyusal analiz tüketicinin röntgenini çekecek

Duyusal analiz ve tüketici tercih testlerinin tüketicinin ürün hakkında düşüncelerini öğrenmek için etkili bir yöntem olarak öne çıktığını belirtken Dr. Özdal, “Ülkemizde ürün değerlendirmesinde sağladığı faydalar sayesinde duyusal analiz çalışmaları gün geçtikte hız kazanıyor. Karma Grup olarak sektöre duyusal analiz konusunda danışmanlık ve uygulamalı eğitimler vermeye devam ediyoruz. Uzman panelist ekibimizle firmaların üretmiş oldukları ürünlerin duyusal analiz ve tüketici tercih testlerini gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuşuyor.

 

Şirketler ürün geliştirmede kullanabilirler

Tüketicilerin satın alma kararlarının ülkelere ve hatta aynı ülke içerisindeki farklı coğrafi bölgelere göre farklılık gösterdiğinin altını çizen Dr. Özdal, farklı bir ülkede ilk defa raflara çıkacak ürün için mutlaka öncesinde tüketici tercih testlerinin gerçekleştirilmesi gerektiğine işaret ediyor. Dr. Özdal, duyusal analiz ve tüketici tercih testleri sayesinde ürünlerin raftaki başarısı önceden test edilebilir ve sonuçlara göre gerekli ürün geliştirmeleri yapılabilir diyor. 

 

Ürünün raftaki duruşu ilk kararı verdirir

Ürün deneyiminin tüketicinin gıda hakkında çevresinden aldığı bilgiler ile başladığını belirten İstanbul Teknik Üniversite Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi, Karma Grup Kalite ve Ürün Deneyimi Semineri Eğitim İçerik Koordinasyon Kurulu’ndan Prof. Dr. Esra Çapanoğlu Güven ise, “Ürünün raftaki duruşu tüketiciye ürünü satın alma konusunda birincil kararını verdirir. Değerlendirme aşaması ambalajını açtığı anda başlar. Ambalajdan sonra ürünün görünüm, koku, tat ve doku gibi duyusal özellikleri değerlendirilir. Değerlendirmeler sonucunda tüketici ürünün genel tercihi hakkında bir kanıya varır ve ürün deneyimini çevresiyle paylaşır. Araştırmalara dayanarak tüketicilerin olumsuz değerlendirmelerini olumlu değerlendirmelere oranla daha sık paylaştığını söyleyebiliriz” şeklinde konuşuyor.  

 

Tüketicinin algısı tercih testleri ile öğrenilebilir

Fiyat, gıda seçimini belirleyen en önemli faktör olmaya devam etse de fiyat dışındaki faktörler, gıda güvenliği, gıda kalitesi, ürünün raftaki yeri gibi faktörler de tüketici kararını etkiliyor. Tüketicinin ürün deneyimi yaşadığı ve ürünle ilgili kararları verdiği anların ‘Moment of Truth’ anları olarak tanımlandığını belirten Prof. Güven, “Ürünün görünüm, koku, yapı, tat ve genel tercih özellikleri kullanılan duyusal analiz standart testleri ile somut olarak değerlendirilir ve ürünler analiz sonucunda çıkan sonuçlara göre geliştirilebilir. Tüketici tercih testleri ile ürün rafa çıkmadan tüketici tarafından değerlendirilebilir. Ürünler rafa çıktıktan sonra tüketici tercih testleri ile ürünün beğenisi analiz edilerek tüketicinin algısı öğrenilebilir” ifadelerini kullanıyor. 

 

 Global firmalar temiz etikete geçiyor

Tüketiciler günümüzde sorumlu tüketime yöneldiklerini aktaran Prof. Güven sözlerini şöyle tamamlıyor: “Elli yıl önceye göre daha bilinçli olan, ürünün son kullanım tarihine, içeriğine bakıp etiketi ayrıntılarıyla inceleyen tüketiciler, güvenilir, sade daha anlaşılır, sağlıklı gıda talep ediyor. İşte bu nedenle dünyada temiz etiket (Clean Label) trendi yaygınlaşıyor. Türkiye’de de global firmalar temiz etikete geçiyor, üreticiler bu konuya kaynak ayırmaya başladı. İnsanlar gıdayı satın alırken etiketi değerlendirerek daha temiz etiketli, fonksiyonel ve kişisel beslenme tarzına uygun olan gıdaları bilinçli olarak tercih ediyor.” 

 

Gıdada satın alma süreci A’dan Z’ye ele alınacak

İki gün boyunca devam edecek Karma Grup Kalite ve Ürün Deneyimi Seminerinde birinci gün Beklentiye Uygun Ürün Tasarımı başlığında tüketici trendleri, tasarım süreci, duyusal analiz, risk analizi, ambalaj seçimi, her temasta uygunluk, İstikrarlı ve Güvenilir Üretim başlığında ürün ve kalite kültürü, duyusal analiz, Doğru ve Kaliteli Hizmet başlığında ise müşteri memnuniyeti yönetimi ve rafta kalite tartışılacak. İkinci gün ise ürün ve kalite kültürünün tüketici deneyimine etkisi, GFSI ve AB mevzuatında kalite kültürü, kalite kültürü uygulama örnekleri, kültür mükemmelliği modeli ve ölçümü, duyusal analiz ve tüketici tercihlerini etkileyen faktörler ile ürün geliştirme çalışmalarında duyusal analiz uygulamaları yer alacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gıdada tercih testleri ve duyusal analiz yaygınlaşıyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Online diyet nedir?

Online diyet nedir? 24 Mart 2023

Diz Protezi Ameliyatı

Diz Protezi Ameliyatı 21 Mart 2023

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

KBSB Başkanlığı’na Yeniden Cem Özyıldırım Seçildi- Güncel Haberler 5 Eylül 2021 Pazar Reyting Sonuçları Çocuklar kaç yaşında aktivitelere yönlendirilmeli?- Güncel Haberler Narlıdereli İranlılar Nevruzu Kutladı- Güncel Haberler 29 Temmuz Cuma Reyting sonuçları çıktı? Kadın Çalışanlara İş Dünyasında Pozitif Ayrımcılık- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

1 Haziran Perşembe Reyting Mücadelesi: Camdaki Kız, Gülcemal, Yüz Yıllık Mucize ve Survivor Arasında En Çok İzlenen Hangisi Oldu? 31 Mayıs 2023 Çarşamba Günü Televizyon Reyting Savaşı: Hangi Yapım Birinci Oldu? 30 Mayıs Salı Reyting sonuçları: Ben Bu Cihana Sığmazam Total’de Lider! 29 Mayıs Pazartesi Reyting Sonuçları Açıklandı: Ömer Dizisi Reytinglerde Zirveye Oturdu!

MT Medya Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2023 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar: Ankara Boşanma Avukatı - İstanbul Evden Eve Nakliyat - Fethiye Kiralık Villa - İstanbul Eşya Depolama - Kore Kozmetik Ürünleri - Malatya araç kiralama - Nakliyat - şehirler arası nakliyat