Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Havacılık Sektörü Sürdürülebilir Yakıta Geçmek İçin Deklarasyon İmzaladı- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Ekonomi » Havacılık Sektörü Sürdürülebilir Yakıta Geçmek İçin Deklarasyon İmzaladı- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Havacılık sektörünün önde gelen şirketleri Rolls-Royce, Airbus, Safran ve Singapur Hava Yolları; Singapur Havacılık Fuarında imzaladıkları “Küresel SAF Deklarasyonu”yla yüzde yüz Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı’nın (Sustainable Aviation Fuel – SAF) gelişimini, üretimini ve kullanımını hızlandırmak üzere taahütte bulundu. 

 

Havacılık endüstrisinin Paris Anlaşması hedeflerine ulaşılmasında önemli bir role sahip olan Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı, sektörün karbondan arındırılmasını sağlayacak.

 

“Küresel SAF Deklarasyonu”, havacılık, uzay ve yakıt sektörlerinde yer alan endüstri ortaklarını, SAF kullanımının gelecek on yılda istikrarlı bir artış kazanması için ortak çalışmalar yürütmeye çağırıyor. 

 

Sürdürülebilirlik taahhütlerinin bir tamamlayıcısı olarak tüm havayolu şirketlerine, havacılık ve uzay kuruluşlarına açık olan deklarasyonu imzalayan ilk havayolu şirketi Singapur Havayolları oldu.

 

Airbus’ın Teknolojiden Sorumlu Başkanı Sabine Klauke, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Airbus olarak, 2050 yılına kadar havacılık sektörünün karbon nötr hedeflerine ulaşmasını taahhüt ediyoruz. Hedeflerimize ulaşmak için Sürdürülebilir Havacılık Yakıtlarının kullanımı en önemli bileşenlerden biri. SAF yaşam döngüsü boyunca, yüzde 80'e varan CO2 azaltımı sağlıyor. Halihazırda, uçaklarımızın yalnızca yüzde 50 oranında SAF ile uçmasına izin veriliyor, 2030 yılına kadar bu oran yüzde 100'e çıkartılmış olacak. Bunun için şu an yapmamız gereken ise hem küresel olarak SAF kullanımının artırılması hem de SAF kullanımına yönelik teşviklerin ve uzun vadeli politikaların belirlenmesi. İmzaladığımız deklarasyon tam da bunu sağlıyor. Airbus olarak, sektördeki diğer oyuncuları da bu girişime katılmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

Değer zincirindeki tüm kuruluşlar bir arada 

Bu deklarasyonun havacılık endüstrisi için bir dönüm noktası olduğunu belirten Rolls-Royce plc Teknoloji ve Stratejiden Sorumlu Başkanı Grazia Vittadini, “Değer zincirindeki tüm kuruluşların bir araya gelerek, daha fazla SAF kullanımını desteklemelerini bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. Bu alandaki çalışmalarımızı birleştirmek ve gerekli ivmeyi artırmaya odaklanmak oldukça önemli. Ortaklarımızla beraber, hidrojen, hibrit-elektrikli ve elektrikli alternatif tahrik sistemleri üzerinde çalışıyoruz. . SAF'ın, uzun vadeli karbondan arındırma hedeflerimize ulaşma yolunda  önemli bir yapı taşı olduğunun bilincindeyiz” dedi.

 

Küresel SAF Deklarasyonu’nu imzalayan şirketlerden bir diğeri olan Safran’ın Teknolojiden Sorumlu Başkanı Eric Dalbiès de konu hakkında “Havacılık endüstrisinin 2050'ye kadar net sıfır emisyona ulaşması ortak hedefiyle Küresel SAF Deklarasyonu’nu destekliyoruz. Safran olarak, havacılık sektöründe gerekli olan enerji geçişini sağlamak için ultra verimli motorlar ve yüzde 100 sürdürülebilir havacılık yakıtlarıyla ezber bozan yenilikler sunmaya kararlıyız.” dedi. 

 

Singapur Havayolları Kurumsal Planlama Kıdemli Başkan Yardımcısı Lee Wen Fen ise açıklamasında, “Küresel SAF Deklarasyonu, Singapur Havayolları’nın 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşma taahhüdünü teyit niteliğinde. Sürdürülebilirlik hedeflerimize sıkı sıkıya bağlıyız ve ortaklarımızla birlikte Singapur’da SAF kullanımının geliştirilmesi için aktif çalışmalar yürüteceğiz. Hedeflerimize ulaşmak için SAF kullanımına ek olarak, daha yüksek operasyonel verimlilik elde etmek ve yeni nesil uçaklara yatırım yapmak gibi birçok yöntem izliyoruz. Karbonsuzlaştırma ve çevresel sürdürülebilirlik için bizimle benzer düşünen ortaklarla küresel ölçekte iş birlikleri yapmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Havacılık Sektörü Sürdürülebilir Yakıta Geçmek İçin Deklarasyon İmzaladı- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  “Meğer Oyunculuk İçin Doğmuşum”- Güncel Haberler Kafein Teknoloji “Kafein Akademi” İle Genç Yeteneklere Alan Açıyor- Güncel Haberler 28 Mayıs Pazar Reyting sonuçları çıktı! Ukrayna’ya Kızılay’la Acil Müdahale Çantası Yardımı- Güncel Haberler Yahyalı’da Yuları Mahalle Konağı Hizmete Açıldı- Güncel Haberler Aliağa Belediyesi Şubat Ayı Olağan Meclisi Toplandı- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Hudutsuz Sevda, Sakla Beni, Aldatmak! 7 Aralık Perşembe Reyting sonuçları şaşırtıyot! Reyting Arenasında Zafer Kimin? 6 Aralık 2023’ün En İyi Yapımı Hangisi? Reyting Zirvesindeki Zafer: Yabani Dizisi, 5 Aralık’ta Rakiplerini Eleyerek Tahtın Sahibi Oldu! Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat