Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Hayat Kurtaran Düşüş Koruyucularını Kullanırken Yapılan 3 Yanlış- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Blog » Hayat Kurtaran Düşüş Koruyucularını Kullanırken Yapılan 3 Yanlış- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

İş güvenliği denince akla ilk olarak yüksek katlı bina, köprü ya da rüzgar türbini gibi yapılarda cesurca çalışanlar geliyor. Onlarca metre yüksekte çalışanların güvenliği için en önemli ekipmanlardan birinin emniyet kemeri olduğunu belirten Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, bu kemerlerin kullanımında en sık karşılaşılan 3 hatalı durumu sıralıyor.

 

Çalışanların birçok kişisel koruyucu ekipmanı kullanabilmeleri için sık sık talimatlara ihtiyacı olmayabilir fakat emniyet kemeri kesinlikle bunların dışında kalıyor. Yanlış takıldığında çalışanları korumaktan ziyade onlara ve iş ortamına zarar verebilen emniyet kemerlerinin doğru kullanımı hakkında çalışanlara düzenli aralıklarla eğitim verilmesi gerekiyor. Ülkemizdeki enerji ve inşaat projelerinin birçoğunda yüksekte çalışma risklerinin yaygın bulunduğunu ve bu risklerden korunmak için başta gelen ekipmanın da emniyet kemerleri olduğunu aktaran Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, kemerler takılırken en çok yaşanan 3 yanlışı paylaşıyor.

 

1. Gerekli kontrollerin yapılmaması. İşlerin aciliyeti, iş ortamında en sık rastlanan ve dikkat dağınıklığına neden olan faktörlerin başında geliyor. Ancak iş sağlığı ve güvenliği söz konusu olduğunda zaman sıkışıklığı bir takım önemli kontrollerin önüne geçmemeli. Çünkü acele, özensiz ve eksik yapılan kişisel koruyucu donanım kontrollerinde ekipmandaki hasar ya da uygunsuzluklar atlanabiliyor ve bu durum ciddi yaralanmalara yol açabiliyor. Burada emniyet kemerlerinin çalışanlar tarafından kullanım öncesinde kontrol edilmesi ciddi önem arz ediyor. Özellikle son incelemede işaretlenen muayene etiketinin yanı sıra bir emniyet kemerinin D halkasının, tokalarının, kemerlerinin ve dikişlerinin kontrolü, kemerin kullanıma uygun olup olmadığı hakkında fikir verebilir ve olası kayıpları engelleyebilir.

 

2. Emniyet kemerini doğru şekilde takmamak. Yüksekte çalışma risklerine karşı çalışanın tüm vücudunu korumak üzere tasarlanmış olan emniyet kemerleri, ihmal ya da bilgisizlik yoluyla yanlış kullanılırsa kendisinden beklenen faydayı vermez. Hatta uygun şekilde vücuda ayarlanmamış olan bir emniyet kemeri ile çalışmak, neredeyse kemersiz çalışmak kadar tehlikeli olabilir. Emniyet kemerlerinin enerji, inşaat gibi farklı sektörler için özel olarak tasarlanmış çeşitleri olduğu gibi kendi içinde de bel destekli ya da paraşüt tipi gibi farklı modelleri olabiliyor. Bu farklılıklara uygun olarak kullanıcılara kullanımlar konusunda eğitimler verildiği takdirde riskler de minimuma indirgeniyor. Eğitim almamış çalışanlardan, emniyet kemerini ilgili lanyard ile doğru kullanmasının veya göğüs kemerini doğru ayarlamasının beklenemeyeceğini aktaran Murat Şengül, bir emniyet kemerinin olası düşme olayında can kurtarabilmesi için doğru seçilmiş, doğru incelenmiş ve en önemlisi çalışan tarafından doğru giyilmiş olması gerektiğini vurguluyor.

 

3. Aşırı kullanımEmniyet kemerleri dayanım süreleri olan kişisel koruyucu ekipmanların başında geliyor. Üreticiler tarafından belirlenen raf ömrü ya da kullanım ömrü sona eren emniyet kemerlerinin çalışanlardan toplanması ve yenilerinin verilmesi gerekiyor. Sadece gözle bakarak incelendiğinde emniyet kemerinde bir sorun yok gibi görünebilir ancak performansında sorun olup olmadığını öğrenmek için düzenli kontrollerinin yapılması gerektiğine dikkat çeken Murat Şengül; fiziki olarak hasar, aşınma ya da arızası olan kemerlerin tespit anında derhal kullanım dışı bırakılmasının hayati önem taşıdığını ifade ediyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Hayat Kurtaran Düşüş Koruyucularını Kullanırken Yapılan 3 Yanlış- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  L’Oréal Türkiye her yıl, 53.000 İstanbullu’nun bir günlük su tüketimine eşdeğer su tasarrufu sağlamayı hedefliyor- Güncel Haberler DEÜ’den İzmir’e Bir Merkez Daha- Güncel Haberler Büyükşehir’in Desteklediği Üniversite Mezunu Kadınlar Hayvancılığa Başladı- Güncel Haberler Kemer’de Yeni Yıl Kermesi Düzenlendi- Güncel Haberler Savaş Mağduru Suriyelilerin Konu Alındığı Zeytin Ağacı Tiyatro Oyunu Sahnelendi SOCAR Türkiye, 8 Kasım Azerbaycan`ın Zafer Günü`nü “Kültür Başkenti Şuşa” reklam filmiyle kutluyor- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Televizyon Ekranlarında Heyecanlı Mücadele: 1 Aralık Reyting Sonuçları Belli Oldu! Dizilerin Kıyasıya Yarıştığı Gecede Lider Kim? 28 Kasım Reyting Raporu 27 Kasım Pazartesi Reyting Sonuçları: Selahaddin Eyyubi, Safir, Ömer, Bambaşka Biri Kimin Zirvede? 26 Kasım Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! Teşkilat ve Yargı Zirvede

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat