Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Her Cumhuriyet Cumhuriyet Değildir- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » Her Cumhuriyet Cumhuriyet Değildir- Güncel Haberler
Google News Abone Ol
Her Cumhuriyet Cumhuriyet Değildir- Güncel Haberler

Kültür eski bakanlarından Suat Çağlayan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında bir okulda yaptığı konuşmada Atatürk’ün tek adam olmak yerine ülkesi için laik Cumhuriyeti seçtiğini ve 100 yıl önce yaptığı seçimin ne kadar doğru olduğunun bugün çok net olarak görüldüğünü söyledi. Her Cumhuriyet laik Cumhuriyet değildir diyen Çağlayan İran’da başını açtığı için öldürülen Mahsa Amini olayını örnek gösterdi.

Suat Çağlayan; İzmir’in Çiğli İlçesi’ndeki bir özel okulun(Kent Koleji) Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında bir konuşma yaptı. Konuşmasında Atatürk’ün Cumhuriyet’e verdiği öneme ve kararlılığına dikkat çeken Çağlayan dini esas alan yada despot rejimlerin Cumhuriyet olmadığını söyledi. Suat Çağlayan; “ Mustafa Kemal Türkiye’yi kurtardı. İşgali sonlandırdı. İşgal edenleri yurttan kovdu. İsteseydi kral olurdu, Padişah olurdu, tek adam olurdu. Bu ülkenin özgür olması için din ile devlet işlerinin ayrılması lazım dedi ve Cumhuriyeti planladı.

 

Laik Cumhuriyeti. Cumhuriyet deyince bazı Cumhuriyetler var ki, bu Cumhuriyetler laik Cumhuriyet değil. Yani orada din egemenliği altına girmiş Cumhuriyetler vardır. Veya bir despotun yönetiminde olan Cumhuriyetler vardır. Onlar da Cumhuriyet değildir. Mustafa Kemal’in özgürlükçü Cumhuriyeti, yani bizim bu gün kutladığımız Cumhuriyet  özgür Cumhuriyettir. Laik Cumhuriyettir. Bunun ne anlama geldiğini size bir örnekle vereyim.  Televizyonlarda görüyorsunuz. İranı görüuyorsunuz. Bir genç kadın başını açtı diye öldürülebiliyor.  İşte eğer özgürlükçü bir Cumhuriyetimiz olmasaydı, yani Mustafa Kemal laik Cumhuriyeti getirmemiş olsaydı bugün bunlar yaşanacaktı Türkiye’de. Sırf bu olay bile laik Cumhuriyetin ne kadar önemli olduğunu anlatıyor.” Dedi.

 

Suat Çağlayan’ın konuşmasının ardından öğrencilerin hazırladığı kutlama programına geçildi. Konuşmalar, şiirler, halk oyunları, modern danslar, okulun eğitim verdiği diğer dillerle hazırlanan rondo ve gösteriler hem öğrencilerin hem  çocuklarıyla bayram kutlamaya gelen ailelerin büyük coşkusuyla gerçekleştirildi. Katılımcılar gösterileri dakikalarca alkışladılar.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Her Cumhuriyet Cumhuriyet Değildir- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Mobil Atık Getirme Merkezleri Hizmete Girdi- Güncel Haberler AÇEV, Babalar Günü’nde “Anlayınca Baba Olursun” kampanyasını başlatıyor- Güncel Haberler Altyapısı Tamamlanan Yollarda Sıcak Asfalt Hazırlığı- Güncel Haberler 15 Temmuz Mahallesi ve 2000 Evler Mahallesi’nde Sıcak Asfalt Serimine Başladı- Güncel Haberler Yüksek Faturadan Bıkan Sanayiciler İstanbul Enerji’ye Danıştı- Güncel Haberler Köpeğinizin Geleceğini Tehdit Eden Risk: Meme Tümörleri- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

27 Mayıs 2023 Cumartesi Günü Reyting Sonuçları: Gönül Dağı ve Kardeşlerim Arasındaki Rekabet Hangisi Kazandı? 25 Mayıs Perşembe Reyting sonuçları! Camdaki Kız, Yüz Yıllık Mucize, Gülcemal, Al Sancak, Gelsin Hayat Bildiği Gibi ve Survivor 23 Mayıs Salı Reyting sonuçları belli oldu! 22 Mayıs Pazartesi Reyting sonuçları Açıklandı mı?

MT Medya Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2023 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar: Ankara Boşanma Avukatı - Malatya araç kiralama - Nakliyat - şehirler arası nakliyat