Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Hirsutizm bir akım değil, bildiğiniz erkek tipi aşırı tüylenme- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Blog » Hirsutizm bir akım değil, bildiğiniz erkek tipi aşırı tüylenme- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

İstenmeyen tüy kızılderili ismi gibi dursa da aslında tüm kadınların ortak derdi. Ancak burada bahsettiğimiz birkaç tüyden fazlası. Hatta erkek tipi tüylenme olarak da biliniyor. Ancak tedavi edilmediğinde kısırlığa kadar varan pek çok sorunu da beraberinde getirebilir.

 

Avrasya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçe Şerbetçi, aşırı tüylenme hakkında önemli bilgiler veriyor.

 

Hirsutizm (Aşırı tüylenme) nedir?

Kadınlarda androjen yani erkeklik hormonunun normalden fazla olması sebebiyle yaşanan aşırı tüylenme durumudur. Genel olarak kadınlar için normal kabul edilmeyen dudak üstü, çene altı, göğüs arası ve çevresi, göbek ve bel bölgesinde meydana gelir. Aşırı tüylenme başlı başına büyük bir sağlık problemiyken buna eşlik eden adet düzensizliği, sivilce oluşumu ve erkek tipi saç dökülme gibi sorunlar genellikle hormon bozukluğuna işaret eder.

 

Hirsutizm (aşırı tüylenme) en çok polikistikover sebebiyle görülüyor

Aşırı tüylenmeye yol açan androjen üretimi böbrek üstü bezlerde ve polikistik yumurtalarda salgılanır. Yumurtalıklarda meydana gelen iyi huylu küçük kistlerle kendini gösteren polikistikover sendromu, üreme çağındaki çoğu kadında sıklıkla görülüyor. Her ne kadar uygulanan tedavi ile hastalığı kontrol altına alma şansı yüksek olsa da polikistikover sendromlu kadınların 70’inde tüylenme görülür. Ayrıca polisiktikover sendromu tedavi edilmediğinde kısırlığa kadar götürebilir.

 

Aşırı tüylenmeye yol açan diğer sebepler;

 • Doğuştan gelen adrenal tümörler,
 • Androjen üreten tümörler,
 • Androjenik ve anaboliksteroidlerin kullanımı,
 • Troid bezi hastalıkları,
 • Hormonal düzensizlikler,
 • Hipofiz bezi hastalıkları.

Hormonal dengesizliklere dikkat!

Kıl kökü oluşumunu hormonlar yönetir. Oluşan kıllar kendiliğinden dökülene kadar o bölgede kalmaya devam eder. Hormonlar aynı zamanda kılların çıkma döngülerini de yönetir. Her kıl kökü aynı anda çıkmaz, bazıları aktif haldeyken bazıları pasif halde kalır. Bu sayede tüm kıl köklerinin aynı anda çıkıp dökülmesinin önüne geçer. Kıllar üzerinde belirleyici bir rol üstlenen hormonlar anormal bir durumla karşılaştığında ve dengesi bozulduğunda kıllarda da normal olmayan değişimler yaşanır. Bu sebeple aşırı kıllanma problemleri yaşayan kişilerin mutlaka hormonlarına baktırması gerekir.

 

Aşırı tüylenmenin belirtileri nelerdir?

 • Saçlarda dökülme,
 • Seste kalınlaşma,
 • Normal olmayan yerlerde erkek tipi kıllanma,
 • Adet düzensizliği,
 • Ciltte yağlanma,
 • Sırtta ve bel bölgesinde akne, sivilce,

Aşırı tüylenme tedavi edilebilir mi?

Hastalığın tedavi edilebilmesi için öncelikle aşırı kıllanmaya yol açan sebeplerin belirlenmesi gerekir. Bu durumda hastalığın ortaya çıkmasında rol oynayan böbrek üstü bezi, polikistikover, hormonal dengesizlikler veya çok daha nadir görülen sebepler tespit edilmelidir. Tümör olması durumunda medikal tedaviye başvurulur. Polikistikover sendromundan kaynaklanıyorsa diyet ve ilaç tedavisi uygulanır. Tedavinin amacı oluşan kılların daha fazla çıkmasına engel olmak, kılları zayıflatmak ve epilasyonu desteklemektir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Hirsutizm bir akım değil, bildiğiniz erkek tipi aşırı tüylenme- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

  Promosyon şemsiye

RASTGELE İÇERİKLER

İyi Huylu Prostat Büyümesinde Altın Standart Tedavi: HoLEP- Güncel Haberler Novartis 23 Nisan’da İçimizdeki Çocuğa sesleniyor Börezli Mahallesi’nde Yol Çalışmaları Devam Ediyor – Güncel Haberler Konya Mistik Müzik Festivali Mısırlı Grup El-Hadra Ensemble Konseri ile Devam Ediyor- Güncel Haberler Eker’in düzenlediği 23 Nisan Çocuk Koşusu’na geri sayım başladı Yaşar Topluluğu kültür ve sanatın destekçisi- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

20 Eylül Çarşamba Reyting Sonuçları: Çöp Adam, Dönence ve MasterChef All Star Reyting Yarışında Kim Önde? 18 Eylül 2023 Reyting Sonuçları: Hangi Dizi ve Programlar Öne Çıktı? Haftalık Reyting sonuçları 11-17 Eylül 2023 En çok İzlenen Diziler 16 Eylül Cumartesi Reyting sonuçları! Gönül Dağı mı, Kardeşlerim mi?

© 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar matematik özel ders Ankara Boşanma Avukatı Promosyon Şemsiye Nakliyat