Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İşlemden Geçirmek Mantarı Zehirsiz Hale Getirmez- Güncel Haberler

Ana Sayfa » sağlik » İşlemden Geçirmek Mantarı Zehirsiz Hale Getirmez- Güncel Haberler
Google News Abone Ol
İşlemden Geçirmek Mantarı Zehirsiz Hale Getirmez- Güncel Haberler

Son zamanlarda üst üste yaşanan mantar zehirlenme vakaları üzerine açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ahmet Aydın, “Zehirli bir mantarın zehrini pişirme, dondurma veya herhangi bir işlem gidermez. Halkımızdan özellikle rica ediyorum doğadan topladıkları mantarlara dikkat etsinler ve kesinlikle yemesinler. İnsanlar, mantar yemezse ölmez ama o mantarları yediğinde öldüğünü görüyoruz” dedi.

 

Geçtiğimiz günlerde Sarıyer’de ormanlık alanda topladığı mantarları yiyen Yusuf Yıldız (60) hayatını kaybetmiş, eşi Feriza Yıldız ise yoğun bakıma alınmıştı. Daha sonra Ordu’nun Ünye ilçesinde de topladıkları mantarları yedikten sonra aynı aileden 6 kişi hastaneye kaldırılmıştı. Dün ise Düzce’nin Gümüşova ilçesinde ormandan topladıkları mantarları yiyen Yusuf Yavuz (62), eşi Emine Yavuz ile gelini Tuğba Yavuz hayatını kaybetti. 

 

Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, “Hiç kimse, ‘Ben mantarı tanırım, bilirim, bu bölgede zehirli mantar olmaz’ gibi şeylere inanmasın. Zehirli mantarla normal kültür mantarının görüntüsü bile birbirine benzeyebilir. Hiç bilmeyen bir insanın mantarın görüntüsüne, rengine ve şekline bakarak bu zehirli, bu zehirsiz deme şansı son derece düşük. Mantar konusunda en uzman kişilerin bile yanılabileceği bir durum. Aldığımız riskin bedelini hayatımızla ödüyoruz, bu nedenle halkımızdan özellikle rica ediyorum doğadan topladıkları mantara dikkat etsinler ve kesinlikle yemesinler.

 

“Pişirmek ya da Konserve Yapmak Zehirsiz Hale Getirmez”

“Şu anda yaşadığımız konu aslında her yılın tekrarı” diyen Prof. Dr. Ahmet Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Havaların nemli ve yağışlı olduğu bu aylar mantarların çok fazla çoğaldığı dönemdir. ‘Doğadan toplanan mantarı pişirmek, başka işlemlerden geçirmek acaba zehrini giderir mi?’ gibi düşünceler mantar zehirlenmelerinin kritik konusu. Konserve yapmak, pişirmek veya işlem yapmak kesinlikle mantarı zehirsiz hale getirmez. Yoğurtla tüketmek mantarı zehirsiz hale getirilmez. Zehirli mantar her ortamda zehirli etkisini gösterir. O nedenle vatandaşlar bu konuda bilgilerine bile güvenmesinler.”

 

“Öldüren Mantarların Etkisi Bir Gün Sonra Ortaya Çıkıyor”

Mantar yenildikten hemen sonra bir zehirlenme semptomu görülmediğini söyleyen Prof. Dr. Aydın, “Mantar zehirlenmelerinin ölüme yol açan en kritik konusu budur. Kişi zehirlendiğini anlamıyor. Öldüren mantarların etkisi bir gün sonra ortaya çıkıyor. Öldüren mantar zehirlenmelerinin ilk önemli hedefi insanın karaciğeri. Belirtiler bir gün sonra ortaya çıktıktan sonra kişinin karaciğeri iflas edebiliyor. Kişi eğer şanslıysa karaciğer nakline kadar götüren bir reaksiyona yol açıyor. Mantar seviyorlarsa kültür mantarı yesinler. Kültür mantarlarında böyle bir risk yok. Marketten alınan mantarın zaten yetiştirildiği yer ve türü belli, her şeyi belli. Herhangi zararlı, ölüme neden olan bir etki oluşturmaz” diye konuştu.

 

“Belirtiler Ortaya Çıktığında Karaciğer Büyük Bir Şekilde Etkilenmiş Oluyor”

Bazı mantar zehirlenmelerinde ilk başta bulantı, kusma gibi mide şikâyetlerinin görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Aydın, şöyle devam etti:

“Şu anda ölüme yol açan mantarların aslında tek türü var. Vatandaşımız mantar yedikten hemen sonra böyle bir şikâyet görürse mutlaka bir hastaneye gitmeli. Çünkü bu kişilerin kurtulması daha kolay ama ölümcül mantarı yedikten sonra hiçbir belirti görmeyecekler bunun altını çizerek söylüyorum. 8-9 saat sonra veya ertesi gün belirti ortaya çıkar. Bu belirtiler de çok aşırı susama, ishal, bulantı, kusma ile karşılarına çıkacak ama o aşamaya gelince artık o kişinin karaciğerinin büyük bir şekilde etkilendiğini biliyoruz.”

 

“En Etkili Tedavi Yöntemlerinden Biri Karaciğer Transplantasyonu”

Mantar zehirlenmelerinde karaciğerin iflas ettiğini, bu durumda da karaciğer için en etkili tedavi yöntemlerinden bir tanesinin karaciğer transplantasyonu olduğunu belirten Prof. Dr. Aydın, “Kişinin yediği mantarın zehrinin miktarına göre, zehirlenme şiddetine göre klinikte yapılan müdahalelerle kısmen de olsa erken müdahale edilirse hasta geri döndürülebilir” diye konuştu.

 

“Her Yıl Aynı Bölgeden Topladıkları Mantarlar Farklı Olabilir”

Vatandaşların her yıl aynı bölgeden topladığı mantarlara da dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Aydın, “Vatandaşımızın her yıl aynı bölgeden topladığı mantarlar arasında başka mantar da çıkabilir. Çünkü rüzgârla, taşınmayla oraya başka bir mantarın tohumu gelmiş olabilir ve başka bir mantar orada üreyebilir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

İşlemden Geçirmek Mantarı Zehirsiz Hale Getirmez- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Online diyet nedir?

Online diyet nedir? 24 Mart 2023

Diz Protezi Ameliyatı

Diz Protezi Ameliyatı 21 Mart 2023

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

TikTok ekran süresi yönetimi için yeniliklerini duyurdu- Güncel Haberler Belediye Ekipleri Buzlanmaya Karşı Solüsyon Çalışması Yapıyor- Güncel Haberler Osmangazi’de Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı- Güncel Haberler Kronik Yorgunluğa Doğal Doping: Ozon Terapi- Güncel Haberler Mercator-İPM Kıdemli Araştırmacısı Özcan Mutlu’nun “Almanya Nasıl Vatan Oldu?” adlı kitabı bir sohbet toplantısı ile tanıtıldı. – Güncel Haberler Osmangazi’de Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı – Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

Televizyon Takipçileri Merakla Bekliyor: 2 Haziran Cuma Reyting Sonuçları Açıklandı Mı? 1 Haziran Perşembe Reyting Mücadelesi: Camdaki Kız, Gülcemal, Yüz Yıllık Mucize ve Survivor Arasında En Çok İzlenen Hangisi Oldu? 31 Mayıs 2023 Çarşamba Günü Televizyon Reyting Savaşı: Hangi Yapım Birinci Oldu? 30 Mayıs Salı Reyting sonuçları: Ben Bu Cihana Sığmazam Total’de Lider!

MT Medya Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2023 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar: Ankara Boşanma Avukatı - İstanbul Evden Eve Nakliyat - Fethiye Kiralık Villa - İstanbul Eşya Depolama - Kore Kozmetik Ürünleri - Malatya araç kiralama - Nakliyat - şehirler arası nakliyat