Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy, 2021 yılı içinde Gölcük’te birçok etkinlikle anıldı- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy, 2021 yılı içinde Gölcük’te birçok etkinlikle anıldı- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

İstiklâl Marşı şairi Mehmet Âkif Ersoy, ebediyete irtihâlinin 85.yıl dönümü olan ve aynı zamanda 'Mehmet Âkif ve İstiklâl Marşı Yılı ilan edilen 2021 yılında Gölcük’te çok sayıda etkinlikle yâd edildi. Etkinlikler kapsamında; “Kabulünün 100. Yılında İstiklal Marşı ve Mehmet Âkif” konulu konferans, 12 Mart 2021 tarihinde, Doç. Dr. Bahtiyar Aslan ve Doç. Dr. Ali Kurt’un katılımıyla Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı’nda gerçekleştirildi. Konferansta; İstiklâl Marşı şairi Mehmet Âkif Ersoy’un emperyalist saldırılara karşı "Korkma" diyerek başlayan İstiklâl Marşı’nın yazıldığı süreç ve milli mücahedede yaşanan zorluklar akademisyenler tarafından anlatıldı.

 

GÖLCÜKLÜ GENÇLERDEN MEHMET AKİF’E MEKTUP VAR

Bir diğer etkinlikte ise; İstiklâl Marşımı Şairi Mehmet Âkif Ersoy’a; Gölcüklü gençler tarafından mektupların yazıldığı, “MEHMET ÂKİF’E MEKTUP VAR” yarışması, gençlerin yoğun ilgi ve katılımıyla düzenlendi. Yarışmada dereceye giren öğrenciler, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü gibi anlamlı bir günde yapılan ödül töreninde bisiklet ile ödüllendirildi.

 

ÖDÜL KAZANAN ÖĞRENCİDEN ÖRNEK DAVRANIŞ

Yarışmada dereceye giren ortaokul öğrencisi Kuzey Aykaç, “Nasıl Mehmet Akif Ersoy bu ülke için İstiklal Marşı'nı yazıp para ödülünü kabul etmediyse; ben de bu bisiklet ödülünü almıyor ve bisikleti arkadaşıma hediye ediyorum” diyerek kazandığı bisikleti arkadaşına hediye etti. Örnek davranış sergileyen Aykaç’a Gölcük Belediyesi tarafından bir bisiklet daha hediye edildi.

 

AKADEMİSYENLERİN KATILDIĞI SEMPOZYUM KİTAP HALİNE GETİRİLDİ

Mehmet Âkif ve İstiklâl Marşı Yılı’nda düzenlenen Sırat-I Müstakim / Sebilürreşad Dergisi ve Mehmet Âkif Sempozyumu da Türkiye’nin dört bir yanından gelen akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirildi. Sempozyumda sunulan bildiriler de; “Sırat-i Müstakim / Sebilürreşad Dergisi ve Mehmet Âkif” isimli kitap olarak yayımlandı.

 

TÜRK EDEBİYATI DERGİSİ’NDE MEHMET AKİF VE VE İSTİKLÂL MARŞI KİTABI YAYINLANDI

Türk Edebiyatı Dergisi’nin 50 yıllık arşivinde yer alan, İstiklâl Marşı ve Mehmet Akif ile ilgili makalelerin yer aldığı, Gölcük Belediyesi ve Türkiye Edebiyat Vakfı (TEDEV) iş birliğiyle hazırlanan, “Türk Edebiyatı Dergisi’nde Mehmet Âkif ve İstiklâl Marşı (1972 – 2021) isimli kitap da bu yıl yayınlandı.

 

“ALLAH BU MİLLETE, BİR DAHA İSTİKLÂL MARŞI YAZDIRMASIN”

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “Bu vesileyle; fikirleri, mütevazi hayatı, milli duruşuyla kendinden sonraki nesiller için bir ilham kaynağı ve örnek bir şahsiyet, istiklal ve istikbal mücadelemizin müstesna ismi, İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy'u ebediyete irtihalinin 85.yıl dönümünde rahmetle yâd ediyorum. Mekânı cennet, makamı âlî olsun. Allah bu millete, bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy, 2021 yılı içinde Gölcük’te birçok etkinlikle anıldı- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 

RASTGELE İÇERİKLER

LAV Turkuaz Başarı Ödülleri Sahiplerini Buldu- Güncel Haberler Zorlu’da Kaan Sekban & Emir Ersoy’a yoğun ilgi- Güncel Haberler Canik Belediyesi Gençleri Festivalle Buluşturuyor- Güncel Haberler Ünlü DJ Mahmut Görgen hastanelik oldu- Güncel Haberler Muğla Büyükşehir Manuş Baba’yı öğrencilerle buluşturdu – Güncel Haberler RNB-POP’un yükselen sesi Güneş yeni single’ıyla müzik listelerini kasıp kavuruyor- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

Televizyon Dünyasında Heyecan Dorukta: 24 Eylül Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! 22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu? 21 Eylül Perşembe Reyting Sonuçları Heyecanla Bekleniyor: Hangi Yapım Birinciliği Kapacak? 20 Eylül Çarşamba Reyting Sonuçları: Çöp Adam, Dönence ve MasterChef All Star Reyting Yarışında Kim Önde?

© 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar matematik özel ders - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat