Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kaman’da Kültürel Miras Buluşması- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » Kaman’da Kültürel Miras Buluşması- Güncel Haberler
Google News Abone Ol
Kaman’da Kültürel Miras Buluşması- Güncel Haberler

Millliyet Arkeoloji dergisinin İş Sanat’la birlikte düzenlediği Kültürel Miras Buluşmaları’nın beşincisi 12 Kasım'da Kırşehir Kaman’da gerçekleştirildi. Kalehöyük Kazısı’nda 1987’den bu yana görev yapan Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Dr. Sachihiro Omura ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmada İş Sanat yöneticileri ve Milliyet Arkeoloji Kulübü üyeleri de hazır bulundu. Müteveffa Japon Prensi Takahito Mikasa’nın çabalarıyla Kalehöyük’te 1986’da başlatılan kazıların önemini vurgulayan Omura, Anadolu ve Kaman’ı “Her şeyin başladığı yer” diye tanımladı; bu yüzden on yıllardır bu bölgede çalıştıklarını anlattı. Kalehöyük’teki dev arkeoloji deposunda rehberlik yapan Omura ekibi, tesisin inşasında önemli rol oynayan İş Bankası’na bir kez daha teşekkür etti.

 

Yassıhöyük Kazısı

Kalehöyük’e 30 km mesafedeki Yassıhöyük Kazısı’nı yürüten Masako Omura da tespit edilen yeni bir katmanın Erken Tunç Çağı yerleşiminin 4 bin 500 yıllık tarihini daha da geçmişe taşıdığını anlattı; çıkan bir yangın sayesinde katmanda adeta zamanın donduğunu söyledi.

 

Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’nde höyükten çıkarılan objeleri inceleyen katılımcıların buluşması, Japonya dışındaki en büyük Japon bahçesi Prens Mikasa Anı Bahçesi'nin dingin atmosferindeki Jülide Özçelik konseriyle taçlandı.

 

Etkinlik kapsamında ayrıca İş Bankası'nın Ankara'daki İktisadi Bağımsızlık Müzesi de ziyaret edildi. 

 

"Özel bir yeri var"

Türkiye İş Bankası'nın, Türkiye'nin arkeolojik varlığının gün yüzüne çıkarılması ve kültür mirasının korunması amacıyla yaptığı çalışmaları yürüten İş Sanat’ın Genel Müdürü Zuhal Üreten yaptığı açıklamada, "İzmir’deki Teos’tan Aydın’daki Nysa’ya; Gaziantep’teki Zeugma ve Yesemek’ten Muğla’daki Stratonikeia’ya; Antalya’daki Patara’dan Kırşehir’deki Kaman-Kalehöyük’e ülkemizdeki önemli kazı ve araştırma çalışmalarını desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Kültürel miras bilincine katkı sağlamak maksadıyla pek çok proje gerçekleştiriyoruz. Bunların arasında Milliyet Arkeoloji ile hayata geçirdiğimiz 'Arkeoloji Buluşmaları'nın özel bir yeri var. Büyük ilgi gören Milliyet Arkeoloji, gerek içerik gerek fotoğraf olarak ilgi çekici ve kalıcı bir kaynak oluştururken, diğer taraftan Arkeoloji Kulübü ile gençlerle arkeoloji konusunda özel bir iletişim kuruyor” dedi.

 

Medeniyetin kökleri

Kültürel Miras Buluşması’na verdiği destek için İş Sanat’a teşekkür eden Milliyet Arkeoloji Dergisi Yayın Yönetmeni Menderes Özel de "Medeniyet, köklerini aslında bugün bulunduğumuz Anadolu’nun bu orta yerinde salmaya başladı. Görev yaptığı İkinci Dünya Savaşı’nda ve ardından insanlığı sorgulayan Prens Mikasa’nın, Ortadoğu’da, Asya’da gezdiği arkeolojik önemi yüksek onlarca yer arasından araştırma yapmak için Kaman’ı seçmesi, ilçede bir arkeoloji enstitüsü kurulmasına ön ayak olması da bir işaret. Gerçekleştirmeye devam edeceğimiz Kültürel Miras Buluşmaları’yla biz de insanlığın geçmişi ve geleceğini anlayıp yorumlamaya çalışacağız” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kaman’da Kültürel Miras Buluşması- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Narlıdere’de “Balık Sağlıktır” Etkinliği Düzenlendi- Güncel Haberler Çağdaş sanatın yeni adresi Bursa Zindankapı’da ‘Zamansızlık Şarkısı” sergisi açıldı- Güncel Haberler Vajinismus Tedavisinde 5 Önemli Kural- Güncel Haberler Sakarya’da CHP 75 Bin Fide Dağıttı- Güncel Haberler Güvenç Kıraç’ın ‘HAIKU’ İsimli Sergisi Four Seasons Hotel Bosphorus’ta Düzenlenen Özel Bir Davetle Sanatseverlerle Buluştu- Güncel Haberler XPG Yeni Ürünleriyle CES 2022’de Çıkarma Yapmaya Hazırlanıyor- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

31 Mayıs 2023 Çarşamba Günü Televizyon Reyting Savaşı: Hangi Yapım Birinci Oldu? 30 Mayıs Salı Reyting sonuçları: Ben Bu Cihana Sığmazam Total’de Lider! 29 Mayıs Pazartesi Reyting Sonuçları Açıklandı: Ömer Dizisi Reytinglerde Zirveye Oturdu! 28 Mayıs Pazar Reyting sonuçları çıktı!

MT Medya Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2023 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar: Ankara Boşanma Avukatı - İstanbul Evden Eve Nakliyat - Fethiye Kiralık Villa - İstanbul Eşya Depolama - Kore Kozmetik Ürünleri - Malatya araç kiralama - Nakliyat - şehirler arası nakliyat