Kapital (Karl Marx)

02.02.2021

0 Yorum

“Neden çalışıyoruz biz? Bitkin düşüp yaptığımız işin kurbanları oluyoruz.” İşçiler, köle gibi çalışıyordu çünkü yaşamak için başka bir yol yoktu. Her ne kadar içlerinde bazıları bu duruma isyan etse de, performans notum düşer kaygısı ile kendilerini zorlayarak devam ediyorlardı. Yaşamak için çalışıyorlardı ve keyif çatacak lüks ve durumları yoktu. Kapitalist patronların vizyonu “Zengin olmak istiyorsan, […]

Kapital (Karl Marx)

  • “Neden çalışıyoruz biz? Bitkin düşüp yaptığımız işin kurbanları oluyoruz.İşçiler, köle gibi çalışıyordu çünkü yaşamak için başka bir yol yoktu. Her ne kadar içlerinde bazıları bu duruma isyan etse de, performans notum düşer kaygısı ile kendilerini zorlayarak devam ediyorlardı. Yaşamak için çalışıyorlardı ve keyif çatacak lüks ve durumları yoktu.
  • Kapitalist patronların vizyonu “Zengin olmak istiyorsan, insanları mal olarak gör ve işçileri sömür.” olarak geçiyordu.
  • “Tanımadığı, bilmediği halde senin için o kadar parayı riske atacak değil ya” demişti bir işçinin arkadaşı. “Aslında sen ister başarılı ol, ister olma patron zarar etmeyeceği şekilde planını çok önceden yapıyordu işçileri üzerinde”. Adeta bir kumar salonu gibi, sisteme göre makine her zaman kazanıyordu ve sen büyük ikramiyeyi kazanmak uğruna çırpınıyordun bu düzende içinde. Çalışan, yani işçilerin kobay farelerinden bir farkı yoktu belki de ama çoğu bunun bilincinde değildi. Kan ve ter içinde çalışıyor ve bu sistemi beslemeye devam ediyorlardı.Bir laf vardır “Kumar masasında ilk 15 dakika yolunan tavuğun kim olduğunu anlamadıysan, o muhtemelen sensindir” diye. Aynen böyle bir sistem vardı burada da ve bunun farkında olan işçi sayısı maalesef ki çok azdı.
  • Parayı malzeme değeri değil, para olarak verdiği güven önemli kılıyordu. Bu nedenle de, insanların para miktarı üzerinden bir değer algısı oluşmaya başladı.
  • Zaman içinde para, metalar gibi insanların da değerlerini belirleyen, herkesin üzerindeki bir güç gibi görünmeye başladı.
  • Emek ürünleri ile emek gücünün değeri farklı şeylerdir. Emek gücünü sabit tutarak, emek ürünlerini arttırdığınız zaman kar miktarı da artıyordu. Kapitalistin karının kaynağını oluşturan artık değeri yaratan yalnızca insanın emek gücüdür.
  • Kapitalist toplumda ekonomik bunalımların mutlaka ortaya çıkacak kaçınılmayacak şeyler oldukları söylenebilir. Fakat ekonomik bunalımlar, kendi başlarına kapitalizmin sonunu getirmez. Aşılabildikleri durumlarda, ekonomik dengeler yeniden kurulmuş olur.

Yazar: Karyowski

KaryowskiReyting Tv gönüllü köşe yazarı

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Reyting Tv'ye abone olun      jakuzi   Tv yayın akışı

BENZER İÇERİKLER

SİNEMA KÖŞESİ

FACEBOOKTA BİZ