Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Konutta yeni KDV sistemi geliyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Ekonomi » Konutta yeni KDV sistemi geliyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Konutta KDV sisteminin değiştirilmesi ve 150 metrekareden büyük konutlarda KDV yükünün düşürülmesi planlanıyor. Şu anda 150 metrekareden büyük konutlar için yüzde 18 KDV ödenirken yeni düzenlemede ikili KDV sistemi uygulanacak. 

 

Konutta KDV sisteminin değiştirilmesi ve 150 metrekareden büyük konutlarda KDV yükünün düşürülmesi planlanıyor. Şu anda 150 metrekareden büyük konutlar için yüzde 18 KDV ödenirken yeni düzenlemede ikili KDV sistemi uygulanacak. 

 

Şu anda nasıl?

Mevcut durum hakkında bilgi veren Gayrimenkul Danışmanı Gülcan Altınay, “Mevcut duruma baktığımızda kentsel dönüşümde KDV oranı yüzde 1. 150 metrekare net alandan küçük olan konutlarda KDV oranı yüzde 8, 150 metrekare net alandan büyük olan konutlarda ise yüzde 18. Fiyatı 1 milyon TL olan konutu baz aldığınızda eğer bu konut kentsel dönüşümde ise KDV oranı yüzde 1 olduğu için 10 Bin TL, eğer bu konut 150 metrekare net alandan küçükse ödemesi gereken KDV tutarı 80 bin TL, 150 metrekareden büyükse 180 bin TL ödemesi gerekiyordu” dedi.

 

‘Sadeleştirmeye gidiliyor’

Bu durumun kafa karışıklıklarına neden olduğunu aktaran Altınay, “O nedenle burada bir KDV oranında sadeleştirme düşünülüyor. Burada da kentsel dönüşüm yine yüzde 1 olarak kalacak diye bekleniyor. Ancak 150 metrekareden küçük ve büyük alanla kafalardaki oluşan karışıklığı gidermek adına bir adım atılıyor. Bir kademeli artış düzenlenmesi yapılacak. Kademeli artışa göre de 150 metrekareye kadar yüzde  8, 150 metrekareyi geçen metrekare için ise yüzde 18. Aslında eski mevcut sistemde geçen değil, geçtikten sonra tamamı için yüzde 18’ken şimdiki düzenlemeye göre geçen kısmın metrekaresi için sadece yüzde 18 olacak” diye konuştu.

 

Kalabalık ailelere için avantajlı

Gülcan Altınay, düzenlenin hem sektör için hem de kalabalık aileler için birçok avantajı olduğuna dikkat çekerek “Kalabalık aileler KDV’nin yüksek olması nedeniyle 150 metrekareden küçük evlere sığmaya çalışıyorlardı. 2-3 çocuk aynı odada kalmak zorunda kalıyordu. Şimdi bu düzenleme ile 150 metrekarenin üzerindeki evleri de rahatlıkla alabilirler. Ayrıca inşaat firmaları da küçük konutlar yerine büyük konutlar yapmaya başlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Konutta yeni KDV sistemi geliyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

   
 • RASTGELE İÇERİKLER

  Dündar: “Hizmetlerin mimarı, gönüllerin hizmetkârıyız”- Güncel Haberler Distopik Flamenko Akşamı: Patricia Guerrero, Distopya ile CRR’de- Güncel Haberler Festivallerin Rahatlatan Sesi Sattas KüçükÇiftlik Bahçe Olduğu Gibi Sunar’da- Güncel Haberler 10. Boğaziçi Film Festivali’nin Uluslararası Yarışması’nda Yer Alan Filmler Açıklandı- Güncel Haberler Niloya ve Arkadaşları Şanlıurfa’da- Güncel Haberler Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları önlenebilir mi- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  25 Eylül Pazartesi Reyting sonuçları! Hangi Program Birinci Oldu? Haftalık Reyting sonuçları | 18 – 24 Eylül En Çok İzlenen Diziler Televizyon Dünyasında Heyecan Dorukta: 24 Eylül Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! 22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar - İstanbul havalimanı transfer - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat